Blada kreska na teście ciążowym. Czy to ciąża?

Blada kreska na teście ciążowym a druga niewidoczna – ciąża?

Spóźniająca się miesiączka to często pierwsza oznaka ciąży. To również moment, kiedy większość kobiet sięga po popularny test ciążowy. O jego pozytywnym wyniku zwykle świadczą dwie czerwone kreski, natomiast jeden prążek oznacza brak ciąży. Czasami jednak wynik nie jest jednoznaczny, np. blada kreska na teście ciążowym a druga niewidoczna. Ciąża czy fałszywy alarm?

Testy ciążowe to najpopularniejszy sposób na sprawdzenie, czy kobieta spodziewa się dziecka. Metoda to jest szybka, tania i łatwo dostępna. Testy można kupić w każdej aptece lub drogerii. Dzięki temu w domowych warunkach można sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia, zanim kobieta wybierze się do laboratorium analitycznego, czy do lekarza ginekologa.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Chociaż wiele kobiet najchętniej zrobiłoby test ciążowy tuż po stosunku, to, niestety należy odczekać kilka dni, aby wynik był miarodajny. Istnieje co prawda test ciążowy dla niecierpliwych, natomiast nie jest to najwiarygodniejszy typ testu. Wyróżnia się trzy rodzaje testów ciążowych:

  • płytkowe – w postaci kasetki, kilka kropel moczu umieszcza się w okienku
  • paskowe – test zanurza się w pojemniku z moczem
  • strumieniowe – końcówkę testu umieszcza się w strumieniu moczu

Chociaż testy różnią się nieco wyglądem, to zasada działania jest wszędzie taka sama. Wykrywają one w moczu hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa  (hCG). Jest to hormon produkowany przez komórki trofoblastu, z których następnie tworzy się łożysko. Hormon ten wytwarzany jest już po kilku dniach od zapłodnienia. Droga zapłodnionej komórki jajowej do jamy macicy trwa ok. 6-7 dni, dlatego test należy wykonać dopiero po tym czasie. Najlepiej zrobić to w pierwszym dniu przewidywanej miesiączki.

Dostępne na rynku testy ciążowe są bardzo czułe i z dużym prawdopodobieństwem potrafią stwierdzić ciążę. Czułość oznaczona jest w milijednostkach  na litr (mU/L). Im wartość niższa, tym test jest bardziej czuły.

Faktem jest, że wynik nawet najbardziej czułego testu bywa zastanawiający i niejednoznaczny dla kobiety – druga kreska po wyschnięciu testu jest mało wyraźna lub niemal niewidoczna. Czy wtedy też można mówić o ciąży, a może test został zbyt wcześnie wykonany?

Przeczytaj także: Test ciążowy dla niecierpliwych – wiarygodny wynik na 5 dni przed okresem. Sprawdzamy, czy działa

Jak działa test ciążowy?

Wszystkie testy ciążowe wykrywają hCG w moczu, dlatego procedura wykonania badania jest podobna. Ich działanie polega na reakcji chemicznej, która zachodzi między przeciwciałami anty-hCG naniesionymi fabrycznie na test, a hormonem beta hCG obecnym w moczu i krwi ciężarnej.

Do wykonania testu potrzebna jest próbka porannego moczu, który z zależności od testu zebra się do suchego i czystego naczynia lub przykłada się do końcówki testu. Wynik zwykle otrzymuje się po upływie 2-5 minut. Wcześniejsze odczytany test ciążowy– druga kreska prawie niewidoczna lub nie występuje – wcale nie musi oznaczać braku ciąży. Dlatego tak ważne jest poczekanie ze sprawdzeniem wyniku.

Wyniki testów ciążowych

Po upływie zalecanego czasu w okienku testu zwykle pojawiają się podobne oznaczenia. Dwie kreski oznaczają potwierdzenie ciąży, a jedna kreska oznacza wynik negatywny. Brak prążków lub pojawienie się jednego prążka w strefie testowej “pozytywnej” wskazuje, że test został wykonany błędnie i wynik nieważny. W takim przypadku należy powtórzyć badanie przy użyciu nowego testu ciążowego.

Wcale nierzadko pojawia się też trzecia możliwość: blada kreska na teście ciążowym a druga niewidoczna – ciąża czy nie?

Przeczytaj także: Kiedy zrobić test ciążowy? Sprawdź, co może zafałszować wynik

Blada kreska na teście ciążowym

Czasem wynik może sprawić kłopot w jego interpretacji. Dzieje się najczęściej tak, jeśli druga kreska jest blada i bardzo słabo widoczna.

“Dziewczyny, robiłam test – jest bardzo blada druga linia. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?” – takie pytania często padają na  forach dotyczących ciąży.

Pamiętajmy, że stężenie hormonu beta hCG rośnie z dnia na dzień, dlatego im wcześniej robiony jest test tym kreska może być bledsza. Im później kobieta wykona badanie, tym kreski mogą być bardziej wyraźne.

Test ciążowy – druga kreska prawie niewidoczna często oznacza, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka, a kobieta jest we wczesnej ciąży.

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży

Przed wykonaniem testu warto przeczytać uważnie zalecenia producenta. Blada kreska choć najczęściej świadczy o ciąży, może mieć też inne przyczyny, np.:  

  • Źle odczytany wynik. Jeśli na ulotce producenta napisane jest, że wynik oczytany po 10 minutach jest nieważny, a po np. godzinie widzimy na teście bladą kreskę to wynik jest fałszywie dodatni.
  • Doszło do poronienia. Być może test odczytał wczesną ciąże, jednak parę dni później pojawiła się miesiączka, co może świadczyć o tym, że doszło do samoistnego poronienia.
  • Test był wadliwy. Być może test był po dacie ważności. Testy ciążowe zwykle ważne są dwa lub trzy lata. Data wbita jest na opakowaniu. Być może test był również źle przechowywany np. w wilgotnych warunkach.
  • Zbyt duża ilość płynów spożyta przed zrobieniem testu. Zbyt dużo wypitych płynów zmniejsza stężenie hormonu hCG w moczu.
  • Kobieta może być chora. Niektóre choroby mogą powodować pojawienie się dwóch kresek na teście mimo braku ciąży. Są to np. choroby tarczycy, choroby nerek, torbiele na jajnikach, niektóre nowotwory. 
  • Kobieta przyjmuje hormony. Mogą to być np. zastrzyki  w trakcie procedury in vitro.
  • Do badania nie zastosowano się porannego moczu (stężenie hCG w moczu nie było wystarczająco wysokie).

W przypadku, gdy druga kreska po wyschnięciu testu jest blada, zaleca się powtórzenie testu dla pewności.

Przeczytaj także: To najlepszy test ciążowy? Ten filmik bije rekordy oglądalności. A co na to eksperci? 

Potwierdzenie ciąży

Chociaż większość kobiet słusznie w pierwszym wyborze korzysta z popularnych testów ciążowych, to dużo bardziej wiarygodne jest wykonanie badania laboratoryjnego polegające na oznaczeniu β-hCG z krwi. Gonadotropina kosmówkowa w pierwszej kolejności wykrywany jest we krwi, dopiero później pojawia się w moczu, dlatego badanie krwi można wykonać wcześniej. Dodatkowo, badanie pozwala oszacować tydzień ciąży.

Kolejnym krokiem powinno być udanie się do lekarza ginekologa, który na podstawie badania USG będzie w stanie stwierdzić ciążę. Jest to jednak możliwe dopiero po upływie 6. tygodnia ciąży (licząc od dnia ostatniej miesiączki). Wcześniej  ginekolog nie będzie w stanie stwierdzić obecności pęcherzyka ciążowego w macicy. Następnym testem, który możemy wykorzystać, to jest taki test który pokazuje jaka będzie płeć dziecka, czyli test na płeć dziecka.

 

 

Fot.: aut. JuliaFiedler /pixaby

Żródło: Monika Olczyk , Lucyna Bułaś , Aleksandra Konieczny, Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Śląski Uniwersytet Medyczny,  Katowice 2010

https://www.mp.pl/

 

POLECAMY TAKŻE:

Ciąża z pustym jajem płodowym, celiakia a niepłodność, domowy monitoring owulacji – ginekolog odpowiada na pytania kobiet

 

 

 


Agata Panas - dziennikarka, specjalistka ds. PR i wideo oraz copywriter. Specjalizuje się w tematach związanych z niepłodnością oraz zdrowiem kobiety m.in. ciąży. Współpracuje z wieloma klinikami leczenia niepłodności, m.in. z kliniką InviMed. Jako Social Media Menager prowadzi profile poświęcone leczeniu niepłodności w języku angielskim oraz niemieckim. Dodatkowo realizuje webinary prowadzone w języku niemieckim z ekspertami ds. niepłodności z całego świata. Email: kontakt@linkmedia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *