Ciąża - wczesne objawy

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Śluz po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży sygnały od organizmu, które świadczą o tym, że doszło do zapłodnienia. Niektóre kobiety starające się o dziecko mogą zauważyć subtelne dolegliwości już w pierwszych dniach po zapłodnieniu, jednak najczęściej pojawiają się one dopiero po kilku tygodniach. Wczesne objawy ciąży  to między innymi: wahania nastroju, osłabienie, powiększenie i tkliwość piersi oraz brak miesiączki.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? 

Pierwsze objawy ciąży to powiększenie i tkliwość piersi, mdłości i wymioty, podwyższona temperatura ciała, osłabienie i zmęczenie, wahania nastroju oraz zwiększona częstotliwość oddawania moczu. Inne objawy ciąży to także: zmiana gęstości i koloru śluzu, brak miesiączki, krwawienie implantacyjne, zatrzymanie wody w organizmie i wrażliwość na zapachy. 

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają?

Połączenie plemnika z komórką jajową, czyli zapłodnienie, ma miejsce podczas owulacji, która występuje zwykle między 10. a 18. dniem cyklu menstruacyjnego (w zależności od jego długości). Zarodek ulega licznym przemianom i po 8-12 dniach zagnieżdża się w ścianie macicy – jest to tzw. implantacja.

Od tego momentu w organizmie kobiety zaczynają zachodzić intensywne zmiany, przygotowujące ją porodu. Stopniowo wzrasta także stężenie najważniejszych hormonów ciążowych: gonadotropiny kosmówkowej, progesteronu i estrogenów. Jest to właśnie czas, kiedy przyszła mama może zaobserwować u siebie pierwsze objawy ciąży.

To, kiedy pojawiają się objawy wczesnej ciąży, zależy indywidualnie od każdej kobiety. Zdecydowanie szybciej subtelne zmiany zauważą panie, które obserwują i dobrze znają swój organizm, np. dokonują codziennych pomiarów temperatury ciała.

Jeżeli doszło do zapłodnienia mogą odnotować to już w pierwszych dniach, ponieważ termometr po owulacji stale wskazuje większą ilość kresek w stosunku do pozostałych dni cyklu. Częściej jednak pierwsze objawy ciąży są rozpoznawane dopiero w 4. tygodniu.

Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży – I tydzień

Objawy w pierwszym tygodniu ciąży nie występują, ponieważ wówczas organizm dopiero przygotowuje się do owulacji i zapłodnienia. Dokładnie jest to czas, kiedy kończy się ostatnia miesiączka i od tego dnia prawidłowo rozpoczyna się odliczanie 40 tygodni. Jednak pierwsze oznaki ciąży mogą natomiast pojawić się już niedługo później, czyli kilka dni po zapłodnieniu (jest to wówczas 3. – 4. tydzień ciąży).

Mimo że jest za wcześnie, aby pojawiły się jakiekolwiek objawy ciąży w 1. tygodniu, kobieta, która stara się o dziecko powinna uznać, że doszło do zapłodnienia i odpowiednio przygotować się do okresu oczekiwania.

Przede wszystkim konieczne jest zrezygnowanie z używek, ponieważ wpływają one negatywnie na rozwój płodu (zwłaszcza w pierwszych tygodniach), ograniczenie sytuacji stresowych, relaks i odpoczynek.

Ważne jest także zdrowe odżywianie, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Każdej kobiecie zalecana jest suplementacja kwasu foliowego. W dniu spodziewanej miesiączki należy wykonać test ciążowy.

Sprawdź: Kalendarz ciąży: Od poczęcia do porodu – 9 miesięcy tydzień po tygodniu.

Jakie są objawy wczesnej ciąży?

1. tydzień ciąży – to czas, kiedy jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Test ciążowy zrobisz najwcześniej w 4. tygodniu.

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką nie u każdej kobiety mogą być takie same. U niektórych pań na pierwszy plan wysuwają się niekiedy dolegliwości, które nie są kojarzone z tym, że doszło do zapłodnienia. Najczęściej zgłaszane pierwsze oznaki ciąży to:

Brak miesiączki

Pierwsze oznaki ciąży to to przede wszystkim brak miesiączki, często zauważany przez przyszłą mamę jako pierwszy. Krwawienie zatrzymuje się w wyniku nagłego wzrostu stężenia hormonów ciążowych. Kobiety, które miesiączkują nieregularnie lub wystąpiło u nich plamienie implantacyjne, mogą początkowo nie zauważyć braku menstruacji.

Tkliwość piersi

Wzrost stężenia estrogenów powoduje, że piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe, co przy dotyku sprawia dyskomfort, a nawet ból. Objawy wczesnej ciąży to także zauważalne powiększenie piersi oraz pojawienie się na skórze widocznych i poszerzonych naczyń żylnych.

Wahania nastroju

Nagłe zmiany nastroju, rozdrażnienie, płaczliwość to objawy w pierwszym tygodniu ciąży od momentu połączenia komórki jajowej z plemnikiem (czyli poprawnie w 3. – 4. tygodniu od ostatniej miesiączki) spowodowane zmianą stężenia hormonów we krwi (estrogenów, progesteronu i gonadotropiny kosmówkowej).

Emocje mogą zmieniać się nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Kobieta łatwo się denerwuje i wpada w płacz. Dolegliwości te zmniejszają się lub znikają w II trymestrze ciąży.

Osłabienie, zmęczenie i senność

Przyszła mama na początku ciąży bardzo często odczuwa wyraźny spadek energii, osłabienie i nadmierną senność. To objawy ciąży, które zauważa dość szybko wiele kobiet. Dolegliwości te są związane z nagłą zmianą stężenia hormonów we krwi i zmianami w organizmie. Podobnie jak wahania nastroju, także zmęczenie znika w II trymestrze.

Częste oddawanie moczu  

Zwiększone parcie na pęcherz i częsta potrzeba oddawania moczu mogą sugerować, że pojawiła się ciąża. Te wczesne objawy ciąży są związane z rozluźniającym działaniem progesteronu na mięśnie gładkie układu moczowego.

Zatrzymanie wody w organizmie

Po zapłodnieniu kobieta może zauważyć u siebie zatrzymanie wody w organizmie, podobne do tego, jakie zwykle pojawia się przed miesiączką i związane z tym wahania wagi. Te oznaki ciąży są związane ze wzrostem stężenia estrogenów we krwi.

Wrażliwość na zapachy i niechęć do niektórych pokarmów

Te objawy wczesnej ciąży są także związane z działaniem hormonów na organizm. W II i III trymestrze mogą pojawić się natomiast różnego rodzaju zachcianki ciążowe i chęć na nietypowe połączenia smaków.

Nudności i wymioty

Mdłości i wymioty są związane ze zwiększającym się stężeniem gonadotropiny kosmówkowej. Objawy te są uznawane za charakterystyczne wczesne oznaki ciąży, jednak prawda jest taka, że częściej występują one dopiero w połowie I trymestru, a u niektórych kobiet nie pojawiają się wcale.

Mitem jest także to, że objawy ciąży, takie jak nudności i wymioty występują wyłącznie rano. Zdecydowanie częściej przyszłe mamy skarżą się na nie wieczorami.

Wzrost temperatury ciała

Kobieta, która dokonuje codziennych pomiarów temperatury ciała może zauważyć, że po owulacji, w drugiej połowie cyklu ilość kresek na termometrze nie zmniejsza się. Jest to jeden z najwcześniejszych objawów ciąży.

Zmiana śluzu szyjkowego

Śluz szyjkowy po zapłodnieniu jest zdecydowanie bardziej obfity, niż w innych dniach cyklu menstruacyjnego. Jest on także gęsty, bezwonny i może przybrać lekko kremową barwę.

Ciekawostką jest, że u części kobiet pierwsze oznaki ciąży to brak śluzu i suchość pochwy, która nigdy wcześniej nie występowała. Jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Śluz po zapłodnieniu może Ci wiele powiedzieć. 

Krwawienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne to objaw wczesnej ciąży, który jest związany z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Kobieta może zauważyć u siebie śluz lekko podbarwiony jasnoczerwoną krwią lub niewielkie plamienie, które ustaje w ciągu dwóch dni.

Objawy wczesnej ciąży – kiedy zrobić test ciążowy?

Domowy test ciążowy jest badaniem, które kobieta może wykonać samodzielnie, kiedy podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia. Zwykle przyszła mama sięga po niego po tym, jak zaobserwuje u siebie objawy wczesnej ciąży.

Jednak najodpowiedniejszym momentem na zrobienie testu ciążowego jest dzień spodziewanej miesiączki. Wówczas stężenie gonadotropiny kosmówkowej powinno być już na tyle wysokie, że wynik testu będzie wiarygodny.

Polecamy także: Kiedy zrobić test ciążowy? Rodzaje i wiarygodność testów ciążowych.

Test ciążowy