Zachcianki ciążowe i wilczy głód - ile jeść w ciąży, by po urodzeniu nie mieć nadwagi

Zachcianki ciążowe i wilczy głód – ile jeść w ciąży, by po urodzeniu nie mieć nadwagi

Ogórki kiszone, pomidory z cebulą, czekolada albo ogromne porcje lodów… Kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach, pochłaniałyby wszystko, co słodkie i kwaśne. Nawet na to, co do tej pory nie było smaczne – albo dosłownie niejadalne – cieknie im ślinka. Dlaczego w ciąży zmieniają się smaki? I jak sobie poradzić z zachciankami, które nie są dobre ani dla mamy, ani dla dziecka?

Burza hormonów spowodowana rozwijającym się nowym życiem w organizmie kobiety daje o sobie znać już od pierwszych tygodni. Wzrost stężenia prolaktyny, progesteronu oraz estrogenów odpowiedzialny jest m.in. za pojawiające się w trakcie ciąży zachcianki. Hormony mają wpływ również na wyostrzenie węchu oraz zmianę smaków. Jeśli nagle poczujesz ogromną chęć na produkt, za którym do tej pory nie przepadałaś, może warto zrobić test ciążowy?

Przyjrzyj się zachciankom

Zachcianki żywieniowe w ciąży mogą świadczyć o potrzebach organizmu. Ogromny apetyt na ogórki kiszone może oznaczać niedobór witaminy C, a chęć na czekoladę? Czekolada może się pochwalić dużą zawartością magnezu, więc może nie potrzebujesz objadać się słodyczami, a dostarczyć organizmowi trochę tego cennego pierwiastka?

Nie zawsze należy ulegać zachciankom, zwłaszcza gdy dotyczą żywności typu fast food – tu usprawiedliwienia na witaminowe zapotrzebowanie z pewnością nie znajdziesz.

Mimo ogromnej chęci na zjedzenie czegoś niezdrowego, warto pomyśleć o maleństwie, któremu nie powinnaś dostarczać chemii i konserwantów. Pomyśl, jak zastąpić produkt, na który masz ochotę, np. zamiast hamburgera z sieciówki, przygotuj go samodzielnie ze świeżego mięsa, dużej ilości warzyw i pełnoziarnistej bułki. Zaspokoisz swoją potrzebę, a dziecko dostanie pełnowartościowy posiłek.

Jestem w ciąży – jem za dwoje

Podczas ciąży kobiety często słyszą od bliskich teraz musisz jeść za dwoje. Uwaga – to nieprawda! Dlatego nie daj się przekonać, że przez dziewięć miesięcy musisz pochłaniać dwa razy więcej jedzenia i spełniać wszystkie zachcianki organizmu. Choć prawdą jest, że w stanie błogosławionym należy spożywać więcej kalorii, nie oznacza to jednak, że podwajamy ich ilość, zwłaszcza za pomocą niezdrowych “przegryzek”.

W drugim trymestrze ciąży możesz pozwolić sobie na dodatkowe ok. 360 kcal, a w trzecim ok. 475, czyli dodatkowe dwie kanapki z szynką i serem.

WAŻNY TEMAT: „Jestem w ciąży i nie chcę przytyć” – czy to już pregoreksja!

Chcę jeść niejadalne

Na widok dzieci malujących kredą po chodnikach cieknie ci ślinka? Zabrałabyś maluchom kolorową kredę i schrupała jak marchewkę? Nie martw się – w ciąży to zupełnie normalne i świadczy o niedoborze wapnia. Wiele kobiet skarży się również na chęć zjedzenia mydła lub… węgla. Tak, kostki zwykłego węgla służącego do palenia w piecu.

Jeśli masz niestandardowe zachcianki, np. na kredę czy węgiel, warto wybrać się do lekarza i o nich poinformować. Lekarz zleci wtedy badania na poziom ważnych minerałów w organizmie.

Słodkie na dziewczynkę, kwaśne na chłopczyka

Według popularnych zabobonów mama, która ma ochotę na słodkie przekąski urodzi dziewczynkę, a jeśli na słone – chłopczyka. Jak to się ma do rzeczywistości? Nie ma żadnych dowodów ani przesłanek medycznych, które by to potwierdziły. Zachcianki w ciąży nie mają żadnego wpływu na płeć malucha, dlatego nie warto się nimi kierować.

Warto przeczytać: Nikt mi nie powiedział, że… 18 ukrytych prawd o ciąży, porodzie i macierzyństwie

Apetyt w ciąży

Hormonalna burza w organizmie może również wpłynąć na brak apetytu. Przyszła mama, która ciągle cierpi z powodu mdłości, zgagi lub zaparć często nie ma ochoty na spożywanie posiłków. Może pojawić się również inna sytuacja, kiedy przyszłą mamę dopada wilczy apetyt i zjadłaby wszystko, co spotka na swojej drodze. Jednak mimo zachcianek, braku apetytu lub wręcz nadmiernej chęci jedzenia kobieta powinna starać się utrzymać zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi matki i dziecka potrzebne witaminy i minerały. W razie trudności z odżywianiem, warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże przetrwać kobiecie trudne chwile, ułoży odpowiednią dietę, a także zmotywuje do jej przestrzegania.

Polecamy: Ciążowe zachcianki i wiara w mity – czyli dlaczego ciężarnym „lecą” zęby

 


POLECAMY TAKŻE:

Czy można pić kawę w ciąży?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *