Ile powinno się przytyć w ciąży

Waga w ciąży

Ile powinno się przytyć w ciąży? Trymestr ciąży a spożywane kalorie

Waga w ciąży się zmienia. Wraz z kolejnymi miesiącami ciąży, kobieta zwiększa swoją masę, z czego większość zrzuci w kilka tygodni po porodzie. Ile powinna przytyć kobieta w ciąży? Ile dodatkowych kalorii ma spożywać ciężarna? 

Przyrost wagi w ciąży – ile tyje się w ciąży?

Przyrost wagi w ciąży jest uzależniony od wielu czynników m.in. wieku kobiety, wagi sprzed ciąży, sposobu odżywiania, aktywności fizycznej przed i w trakcie ciąży, uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób.

Poniżej znajduje się tabela, która wskazuje, ile może przytyć kobieta w ciąży, w zależności od jej wagi wyjściowej. 

Informacja, ile przytyć w ciąży, tworzona jest na podstawie wskaźniku BMI sprzed ciąży. Do jego obliczenia posłuży prosty kalkulator wagikalkulator BMI i idealnej wagi.

Przyrost wagi w ciąży

BMI przed ciążą

Ilość dodatkowych kilogramów w ciąży

Kilogramy na tydzień (II i III trymestr)

Niedowaga

< 18,5

12,5–18 kg

0,5 kg/tydz.

Prawidłowa masa ciała

18,5–24,9

11,5–16 kg

0,5  kg/tydz.

Nadwaga

25–29,9

7–11,5 kg

0,3 kg/tydz.

Otyłość

≥ 30

5–9 kg

0,2 kg/tydz.

 

Powyższa tabela zakłada, że waga w ciąży najbardziej może zwiększyć się u kobiet najszczuplejszych, one bowiem mogą sobie pozwolić na najwięcej dodatkowych kilogramów bez szkody dla swojego zdrowia.


>> Ciążowe zachcianki i wiara w mity – czyli dlaczego ciężarnym „lecą” zęby <<

Ciążowe zachcianki są najczęstszą przyczyną nadmiernej ilości dodatkowych kilogramów w ciąży

Ile standardowo powinno się przytyć w ciąży?

Lekarze wskazują, że uśredniając kobiety tyją w ciąży ok. 10-14 kg i taki przedział jest najbardziej wskazany. Oczywiście wiele ciężarnych ma w dniu porodu dodatkowe 30 kg na wadze, ale nie jest to norma i powinno się unikać tak skrajnych wyników.

Zazwyczaj kobiety tyją dopiero od II trymestru i prawidłowy przyrost od 13. tygodnia ciąży to ok. 0,5 kg na tydzień. Czasem bywa i tak, że w pierwszym trymestrze kobiety nie tylko nie tyją, ale nawet chudną. Powodem są oczywiście nudności i wymioty, które najczęściej pojawiają się właśnie w początkowych tygodniach ciąży.

W przypadku ciąży bliźniaczej zaleca się, aby kobieta przytyła ok. 15 kg, ale nie więcej niż 20 kg. Podwójna ciąża nie oznacza podwójnej liczby dodatkowych, ciążowych kilogramów. 

Czy kobieta ma wpływ na to, ile przytyje w ciąży?

Odpowiedź na pytanie, czy kobieta może kontrolować wagę w ciąży, nie jest jednoznaczna. W ciąży zabronione jest restrykcyjne odchudzanie, głodówki, diety monotematyczne, detoksy, forsowne treningi, większość zabiegów kosmetycznych (wyszczuplających). Kobieta nie ma więc takiego wpływu na swoją sylwetkę jak przed ciążą.

Jednak może zrobić wiele, aby waga nie wzrosła ponad normę, a powrót do wagi sprzed ciąży był ułatwiony. Przede wszystkim kobieta w ciąży nie powinna jeść za dwoje – taki pogląd panował w pokoleniu naszych mam i babć, a przyklaskiwali mu nawet specjaliści. Tymczasem kobieta powinna jeść dla dwojga, czyli dostarczać białka, witamin, składników mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z myślą o sobie i dziecku.

Sprawdź także: Naga prawda o ciele po porodzie – trenerka Kasia Bigos w śmiałej sesji

W ciąży powinno się spożywać dodatkowe kalorie (o tym niżej), ale nie powinno się przejadać – kobieta w ciąży nie może się odchudzać, ale ma wpływ na swoją wagę, poprzez rezygnację z cukrów, a przede wszystkim gotowych słodyczy, fast foodów, gazowanych słodkich napojów, produktów przetworzonych, a także poprzez kontrolę spożywanych kalorii.

W ciąży wskazany jest ruch i dzięki temu ciężarna może uniknąć zbyt dużego przyrostu wagi. Zalecane rodzaje aktywności fizycznej to: pływanie, spacery, delikatna gimnastyka dla kobiet w ciąży. Większość klubów fitness zadbało o rozszerzenie oferty o zajęcia dla kobiet w ciąży. Odbywają się podczas nich bezpieczne, łagodne treningi pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Boisz się sama ćwiczyć w domu? Weź udział w zajęciach pod okiem profesjonalisty.

Ile kalorii więcej powinna spożywać kobieta w ciąży?

Skoro już wiadomo, że hasło „W ciąży jedz za dwóch” straciło już na aktualności to pojawia się pytanie, ile dodatkowych kalorii powinno się spożywać w ciąży? Okazuje się, ze wcale nie aż tak dużo, jak można by przypuszczać.

I trymestr – zapotrzebowanie energetyczne nie zmienia się, niepotrzebne są dodatkowe kalorie w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży,

II trymestr – następuje wzrost zapotrzebowania energetycznego o ok. 350 kcal na dzień,

III trymestr – ilość spożywanych kalorii powinna się zwiększyć o ok. 480 kcal.

Sprawdź, jak zmienia się ciało, jak rozwija się dziecko, jakie badania powinnaś wykonać oraz co może zaskoczyć w poszczególnych tygodniach ciąży: KALENDARZ CIĄŻY (tydzień po tygodniu)

Dla porównania warto wspomnieć, że 350 kcal to szklanka koktajlu truskawkowego z masłem orzechowym, 2 kanapki z awokado, 1 baton o dobrym składzie (z suszonych owoców).

480 kcal to 2 bułki grahamki z masłem, 100 g mieszanki studenckiej.

Jak widać nie trzeba się bardzo starać, aby dostarczyć organizmowi dodatkowych kalorii wskazanych w II i III trymestrze ciąży.

Przeczytaj także: „Jestem w ciąży i nie chcę przytyć” – oto pregoreksja, jej objawy i tragiczne skutki

Co składa się na przyrost wagi w ciąży?

Na ostateczną wagę kobiety w ostatnich dniach ciąży składa się:

  • Masa ciała dziecka – ok. 3-3,5 kg
  • Łożysko – ok. 0,5-1 kg
  • Płyn owodniowy – ok. 1-1,5 kg
  • Krew i dodatkowe płyny – ok. 1-1,5 kg
  • Macica – ok. 1-1,5 kg
  • Piersi – ok. 1-2 kg
  • Tkanka tłuszczowa – ok. 2-4 kg

W tym momencie warto przypomnieć rzecz oczywistą dla kobiet, które już rodziły, ale niekonieczne jasną dla przyszłych mam – od razu po urodzeniu dziecka brzuch nie spada. Czasem ciężarne, które bardzo dbały o wagę w ciąży, unikały niezdrowych przekąsek, nie jadły za dwoje, są zaniepokojone stanem swojego brzucha. Od porodu mija tydzień, drugi, a one wyglądają jakby były w 6. miesiącu ciąży.

Tymczasem należy pamiętać, że te 9 miesięcy ciąży bardzo nadwyręża organizm kobiecy – macica intensywnie się rozrasta (przed porodem waży 60 g a pod koniec ciąży nawet 1 kg), więzadła macicy ulegają rozciągnięciu, podobnie jak mięśnie i skóra. W organizmie po porodzie zatrzymuje się też wiele płynów, które odpowiadają za powiększony brzuch.

Zaraz po porodzie następuje trwający do 6. tygodni połóg, kiedy macica będzie się oczyszczać, rana krocza bądź brzucha (po cięciu cesarskim) będzie się goić. W tym okresie kobiety powinny być dla siebie wyjątkowo wyrozumiałe i dobre. Ich ciało wykonało olbrzymią pracę, wydając na świat nowego człowieka i nie można oczekiwać, że tydzień po porodzie brzuch będzie płaski.

Nadwaga w ciąży – czym grozi?

Gdy już wiadomo, ile przytyć w ciąży, to warto mieć także świadomość, czym grozi nadwaga w ciąży.

Nadwaga w ciąży może prowadzić do:

  • Bólów kręgosłupa,
  • Nadciśnienia,
  • Obrzęków, żylaków i nadmiernego puchnięcia stóp i nóg,
  • Szybkiego męczenia się, ograniczenia aktywności, mobilności,
  • Powstania żylaków,
  • Powstania hemoroidów,
  • Wystąpienia cukrzycy ciążowej,
  • Przedwczesnego porodu,
  • Porodu zakończonego cięciem cesarskim,
  • Zwiększonej masy urodzeniowej dziecka, powyżej 4 kg (tzw. makrosomia noworodka).

 

POLECAMY TAKŻE:

Na czym polegają przygotowania do porodu i kiedy najlepiej je zacząć

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl