Zatrucie ciążowe – zespół objawów chorobowych występujących w ciąży, które mogą być groźne dla ciężarnej i rozwijającego się płodu. Jego charakterystyczne objawy to podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, białkomocz oraz obrzęki ciała. Zatrucie ciążowe rozpoznaje się głównie po 20. tygodniu ciąży.
Czym jest zatrucie ciążowe?
Zatrucie ciążowe lub gestoza to dawne określenie na stan przedrzucawkowy. Jest to zespół objawów chorobowych, które pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Rozpoznaje się je nawet u 15% ciężarnych. Zatrucie ciążowe dotyczy dotychczas zdrowych kobiet, u których nie występowało nadciśnienie tętnicze przed ciążą.
Przyczyny zatrucia ciążowego nie zostały dokładnie poznane. Uważa się, że ma ono związek z nieprawidłowym zagnieżdżeniem się łożyska, które zaburza przepływ krwi w krążeniu maciczno-łożyskowym. Prawdopodobnie zależy to od predyspozycji genetycznych. Pojawieniu się gestozy sprzyja także: cukrzyca, insulinooporność, otyłość, choroby nerek oraz ciąża mnoga.
Objawy zatrucia ciążowego
W zdecydowanej większości przypadków objawy zatrucia ciążowego pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie w tym czasie kończy się formowanie krążenia maciczno-łożyskowego. W pierwszej kolejności dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi u ciężarnej – powyżej 140/90 mmHg. Nieprawidłową wartość należy potwierdzić w dwóch niezależnych od siebie badaniach.
Podwyższone ciśnienie krwi powoduje pogorszenie czynności nerek. Wówczas w moczu kobiety pojawia się białko. Za nieprawidłowy stan uznaje się, kiedy jego wartość przekracza 300 mg na dobę. Z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek wiążą się także obrzęki na ciele (twarzy, kończynach dolnych i rękach), jednak w związku z tym, że występują one nawet w 60% fizjologicznych ciąż, nie uznaje się ich za objaw zatrucia ciążowego.
Obrzęki w ciąży wymagają konsultacji lekarskiej, jeżeli trwają dłużej niż 24 godziny, nie ustępują po odpoczynku w pozycji leżącej lub przespanej nocy, a także obejmują twarz, ręce i dłonie.
Podwyższone ciśnienie tętnicze oraz białkomocz w większości przypadków nie dają żadnych innych objawów. Wykryć można je tylko w badaniach, dlatego bardzo ważne jest, aby przyszła mama zgłaszała się na regularne wizyty kontrolne w poradni ginekologicznej. Nieleczone zatrucie ciążowe stanowi zagrożenie życia ciężarnej.
Polecamy: 10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem
Czy zatrucie ciążowe jest groźne?
Kobieta, u której rozpoznano zatrucie ciążowe powinna znaleźć się pod opieką lekarza. Ważne jest monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy oraz płodu (KTG, USG). Wszelkie działania lecznicze mają na celu utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi. Jednak jedynym skutecznym “lekiem” jest rozwiązanie ciąży, najczęściej przez cesarskie cięcie.
Zatrucie ciążowe wymaga leczenia, ponieważ stanowi zagrożenie życia kobiety ciężarnej. Powikłaniem nadciśnienia tętniczego i białkomoczu jest rzucawka, czyli wystąpienie drgawek toniczno-klonicznych i utraty przytomności, które mogą prowadzić do śpiączki lub zatrzymania krążenia. Rzucawka powoduje zgon w około 14% przypadków.
Ponadto gestoza zwiększa ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, odklejenia się łożyska, niedotlenienia wewnątrzmacicznego, zahamowania rozwoju, a także obumarcia płodu.
Polecamy: Infekcje intymne w ciąży