Samochodem w ciąży - jakie są zasady?

Ciąża a jazda samochodem – czy zapinać pasy, po co adaptery, do kiedy można prowadzić?

Ciąża a jazda samochodem – czy zapinać pasy, po co adaptery, do kiedy można prowadzić?

Jazda samochodem w ciąży wciąż dostarcza wiele wątpliwości: czy jeśli ciężarna czuje się dobrze to może prowadzić do samego rozwiązania? Czy musi zapinać pasy? A co z poduszką powietrzną – wyłączać czy nie trzeba? Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania przez przyszłe mamy i odpowiedzi na nie.

Czy w ciąży trzeba zapinać pasy?

Zgodnie z kodeksem drogowym kobieta w ciąży NIE MUSI zapinać pasów, jadąc samochodem, zarówno jako pasażer, jak i kierowca. Kwestie zapinania pasów przez kobietę w ciąży określa art. 39 ust, 2 ustawy z dnia 20 czerwca 19997 roku „Prawo o ruchu drogowym”.

Warto wiedzieć, że policjant nie ma prawa żądać od kobiety w ciąży potwierdzenia jej stanu, np. zaświadczenia od lekarza.

Mimo iż prawo nie nakłada na ciężarną obowiązku zapinania pasów, zdecydowanie powinna ona to robić. Korzyści, jakie niesie zapięcie pasów przez kobietę w ciąży, przewyższają ewentualne zagrożenia. Pasy w samochodzie to najlepsze zabezpieczenie w sytuacji wypadku, a nawet drobnej stłuczki – zarówno dla matki, jak i płodu.

Jak kobieta w ciąży powinna poprawnie zapinać pasy?

Przede wszystkim przed jazdą kobieta w ciąży powinna ściągnąć kurtkę, aby pas mógł dobrze przylegać, a okrycie nie stanowiło dodatkowej bariery, utrudniającej motorykę, szczególnie, gdy ciężarna kieruje samochodem.

Najważniejsza zasada to nieprzeciąganie pasa przez środek brzucha. Dolny pas powinien być prowadzony pod brzuchem, przez biodra kobiety. Górny pas przeprowadza się bez obojczyk i klatkę piersiową. Naprężone pasy przeprowadzone przez brzuch ciężarnej naciskają na płód i łożysko – gdyby doszło do wypadku, pojawia się ryzyko odklejenia się łożyska oraz poronienia.

Kobiety w ciąży popełniają zazwyczaj 2 błędy, zapinając pasy. Należy ich bezwzględnie unikać: pierwszy to wspomniane przeciągnie dolnego pasa skośnie przez środek brzucha. Drugi błąd polega na wykorzystaniu tylko górnego pasa, a pozostawienie dolnego na siedzeniu. Ciężarna siedzi na dolnym pasie, używając tylko drugiego – teoretycznie nie uciska brzucha, jednak w przypadku kolizji czy nawet gwałtownego hamowania, jej nogi i dolna część ciała zostanie z dużą siłą wypchnięte do przodu, co może stwarzać olbrzymie niebezpieczeństwo.

Adaptery do pasów dla kobiet w ciąży

Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest adapter do pasów dla ciężarnych.

Adaptery dla ciężarnych to prosta w obsłudze podkładka, na której siada kobieta, a do niej przymocowany jest pas ze sprzączką, którym mocuje się adapter do fotela. Dolna część pasa trójpunktowego w samochodzie powinna być przepleciona przez otwór w adapterze. Taka konstrukcja sprawia, że pasy przebiegają pod brzuchem (już niemal na udach) i nie zsuwają się nawet, gdy ciąża jest już zaawansowana.

Opisany adapter można zamontować na fotelu przednim, jednak są także adaptery dla ciężarnych mocowane do isofixu, co umożliwia zastosowanie go na tylnych kanapach.

UWAGA! Producenci zalecają, aby adaptery do pasów stosować od 2-3 miesiąca ciąży, a na pewno, gdy ciąża jest widoczna.

Poniższy film dobrze ukazuje różnice w niepoprawnie zapiętych pasach a użyciem adaptera do pasów:

 

Adapter przyda się także podczas jazdy po cięciu cesarskim, operacjach brzucha czy dużej otyłości brzusznej.

Kobieta w ciąży za kierownicą – do kiedy można prowadzić?

Prawo nie zakazuje prowadzenia pojazdów w określonym momencie trwania ciąży, a więc teoretycznie może ona kierować samochodem do samego rozwiązania.

Jednak zdrowy rozsądek nakazuje ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z prowadzenia samochodu w ostatnim trymestrze, gdy brzuch jest już sporych rozmiarów. Ciężarna, dla swobodnych ruchów, musiałaby znacznie odsunąć fotel od kierownicy, co może utrudnić jej manewry kierownicą i przyciskanie pedałów (gdy jest niewysoka).

Warto też mieć na uwadze, że w ostatnich miesiącach ciąży kobieta może mieć problemy z motoryką, a jazda autem będzie dla niej już niekomfortowa, szczególnie przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych manewrów na drodze.

Jeśli kobieta w ciąży musi prowadzić samochód do końca ciąży, zalecana jest szczególna ostrożność, robienie częstych przerw w dłuższych trasach i jeżdżenie z ograniczoną prędkością.

Podróżowanie w ciąży: długa jazda autem

W przypadku zdrowej ciąży oraz dobrego samopoczucia kobiety w ciąży dłuższa podróż autem w roli pasażera jest możliwa – o ile zezwoli na nią lekarz prowadzący ciążę, a sama droga nie jest zbyt męcząca i długa dla kobiety.

W przypadku ciąży z powikłaniami, m.in. niewydolnością szyjki macicy, ryzykiem porodu przedwczesnego, przodującym łożyskiem, długie podróże są niewskazane. Wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem dla matki i dziecka.

>> W ciąży na wakacjach – czego się wystrzegać, a co można robić? <<

Jeśli kobieta w ciąży dostała od swojego ginekologa zgodę na wyjazd, powinna pamiętać o kilku rzeczach:

  • Częstych przerwach – warto rozważyć wybór drogi przez pryzmat punktów z toaletą, stacją i możliwością zatrzymania się,
  • Wodzie i przekąskach,
  • Karcie ciąży i ważnych badaniach oraz ubezpieczeniu zdrowotnym – w razie, gdyby musiała skorzystać z pomocy lekarza na miejscu destynacji,
  • Adapterach do pasów – przy dłuższej drodze adaptery znacznie ułatwią jazdę i sprawią, że pas nie będzie się zsuwał.

Ciąża a jazda samochodem – o tym nie wolno ci zapomnieć!

  • Prowadząc w ciąży samochód, powinnaś na tyle odsunąć kierownicę, aby nie dotykała ona brzucha, ale jednocześnie umożliwiała swobodne prowadzenie pojazdu,
  • Jeśli samochód posiada poduszkę powietrzną najlepiej ją wyłączyć, ewentualnie maksymalnie odsunąć fotel do tyłu,
  • Jeśli prowadzisz auto, będąc w zaawansowanej ciąży, nie ustawiaj fotela w pozycji półleżącej. Ogranicza ona widoczność i skraca czas reakcji. Plecy powinny przylegać do fotela.
  • Używając adapterów w samochodzie, wygodniej będzie ci podróżować w spodniach – adapter wywija i gniecie spódnicę/sukienkę,
  • Jeśli tylko możesz, zrezygnuj z prowadzenia samochodu pod koniec ciąży (a najlepiej już gdy zaczniesz trzeci trymestr).

 Źródło: kodeks-drogowy.dlakierowcy.info, mojafirma.infor.pl, besafe.com.pl

 POLECAMY TAKŻE:

Co może, a czego nie może robić kobieta w ciąży

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *