Co może, a czego nie może robić kobieta w ciąży

Wszyscy Ci, którzy w ciąży nigdy nie byli, lubią powtarzać, że ciąża to nie choroba i kobieta nie powinna zbyt się nad sobą rozczulać, rezygnować z pracy i domagać się specjalnego traktowania. Jednocześnie wiele kobiet pierwszy trymestr upływa pod znakiem wymiotów i nudności, co zwyczajnym stanem nazwać nie można. Dodatkowo istnieje cały szereg przeciwwskazań w ciąży – co można, czego nie można, co ograniczyć, z czym uważać. Ilość wytycznych może przytłoczyć, dlatego przedstawiamy najczęściej pojawiające się zalecenia.

  1. Nie może pić alkoholu

Dziwnie pisać o czymś tak banalnym i oczywistym, jednak cały czas spotkać się można z opiniami, nawet u personelu medycznego, według których kieliszek czerwonego wina raz na jakiś czas nie zaszkodzą, a wręcz mogą pomóc. Kilkadziesiąt lat temu, rzeczywiście można się było spotkać z takimi zaleceniami ginekologów. Jednak współczesna wiedza medyczna jasno wskazuje, że nawet minimalna ilość alkoholu w ciąży może być szkodliwa dla płodu. Nie ma więc, że tylko jeden kieliszek, że to już końcówka ciąży albo, odwrotnie, że to początek – zasada jest jasna. Jestem w ciąży, nie piję alkoholu. 

  1. Nie może palić papierosów

Palenie szkodzi nawet, gdy nie jest się w ciąży. Natomiast palenie, nosząc dziecko pod sercem, to trucie dwóch osób jednocześnie. Podobnie jak przy alkoholu, także z papierosami nie ma minimalnej bezpiecznej ilości.

  1. Nie może jeść niepasteryzowanego mleka

Wiele kobiet w ciąży ubolewa, że na 9 miesięcy musi zrezygnować z serów pleśniowych – winowajcą jest niepasteryzowane mleko, które nie powinno być spożywane przez ciężarne, gdyż może zawierać groźne bakterie. Z tym, że 99% serów pleśniowych dostępnych w Polsce ma w swoim składzie mleko pasteryzowane, a więc takie sery mogą być bez obaw jedzone przez ciężarne. Nie odmawiaj sobie serów pleśniowych, będąc w ciąży, jednak zawsze czytaj etykiety i sprawdź, z jakiego mleka został zrobiony.

  1. Może uprawiać sport

Aktywność fizyczna w ciąży jest nie tylko dozwolona, ale także wskazana – zarówno badania, jak i lekarze potwierdzają, że to jeden z kluczowych elementów, który ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Jednak rodzaj sportu i ilość treningów powinna być uzależniona od tego, jak dotychczas wyglądała aktywność fizyczna kobiety. Jeśli ćwiczyła często i dużo lub wyczynowo uprawiała sport, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal żyła aktywnie i ćwiczyła. Warunek jest jeden: zabronione są spoty kontaktowe i takie, które mogą wywołać kontuzję: judo, karate, boks, jeździectwo, kolarstwo itp.

Ciężarna może chodzić na aerobik, na jogę czy pilates lub na specjalne zajęcia fitness dedykowane przyszłym mamom.

  1. Może uprawiać seks

W zdrowej, niezagrożonej ciąży można uprawiać seks – zarówno w pierwszym, drugim jak i trzecim trymestrze. Co więcej, w stanie błogosławionym wiele kobiet (o ile dobrze się czuje) ma większy popęd seksualny niż zazwyczaj. Wynika to z przekrwienia stref erogennych. Na część par zachęcająco i odświeżająco działa także fakt, że nie muszą już stosować antykoncepcji. Warto pamiętać, że stosunek płciowy (w zdrowej ciąży) nie grozi dziecku. Jest ono bowiem chronione mięśniami szyjki macicy a także płynem owodniowym. Co więcej, istnieją badania naukowe, które wskazują, że kobietom uprawiającym w ciąży seks rzadziej dokucza nadciśnienie w ciąży oraz mają łatwiejszy poród. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda, gdy ciąża jest zagrożona lub istnieją przeciwwskazania zdrowotne u matki, np. skrócenie szyjki macicy. Dlatego wszelką aktywność fizyczną zawsze należy skonsultować z lekarzem.

  1. Może latać samolotem

Kobieta w niezagrożonej ciąży może latać samolotem pod warunkiem, że nie jest w 36 tygodniu ciąży i kolejnym. Większość linii lotniczych właśnie 36 tydzień ciąży określiło w regulaminach jako przełomowy, po którym ciężarnej nie wpuszcza się już na pokład. Po 28 tygodniu ciąży linie lotnicze zwykle wymagają zaświadczenia od ginekologa o zezwoleniu na latanie.

  1. Może nosić na rękach starsze dziecko

Zwykło się uważać, że ciężarna powinna się oszczędzać i nie wolno jej dźwigać ciężkich rzeczy, a w tym nie powinna nosić na rękach starszego dziecka. Istnieje szereg opracowań naukowych dotyczących dźwigania ciężarów w pracy przez ciężarną – normy są bardzo zróżnicowane, zwykle oscylują w granicach kilkunastu kilogramów podnoszonych do 10 razy dziennie. Jednak brakuje precyzyjnych danych odnośnie dźwigania w warunkach domowych.

Jeżeli ciąża jest zdrowa, a mama czuje się dobrze to może brać starsze dziecko na ręce. Pod warunkiem oczywiście, ze nie nosi go po kilka godzin każdego dnia, a dziecko nie waży 30 kg. Ważna jest tu kondycja mamy, jej samopoczucie i oczywiście stan ciąży.

  1. Może jeść jajka

Liczna badania wskazują, że w ciąży można jeść jajka przyrządzone na każdy sposób, nawet te z płynnym żółtkiem, a ryzyko zarażenia salmonellą jest znikome. Ważne oczywiście, aby dokładnie myć jajka przed spożyciem. Lekarze przekonują, że dużo łatwiej zarazić się salmonellą za pośrednictwem warzyw i mięsa niż jaj. Dlatego ciężarna powinna zwrócić czujną uwagę na czystość spożywanych warzyw i owoców, dokładnie je myć i możliwie obierać ze skórki, myć jajka, a także dokładnie oczyszczać deskę do mięsa.

Sprawdź: Poród a pomalowane paznokcie – można czy nie można?

  1. Może pracować, ale nie na zmianie nocnej

Kobieta ciężarna prawnie zagwarantowany ma 8-godzinny dzień pracy i nie dłuższy. Nie można więc wymagać od pracownicy w ciąży, aby zostawała w pracy po godzinach bądź wyjeżdżała w delegacje, podczas których wymagana jest większa niż zazwyczaj dyspozycyjność. Kobieta w ciąży nie może także pracować na nocnej zmianie – pracodawca jest prawnie zobligowany, aby zmienić pracownicy w ciąży system pracy.

  1. Może farbować włosy

Ciężarna nie musi chodzić przez 9 miesięcy z odrostami. W ciąży można farbować włosy, pod warunkiem, że farba nie zawiera amoniaku – choć teraz nowoczesne farby już go niemal nie mają w składzie. Włosy można farbować na każdym etapie ciąży i nie ma to szkodliwego wpływu na płód, ważne jednak, by po każdym farbowaniu zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów i ich nawilżenie – warto w tym celu sięgać po dobre nawilżające maski do włosów. 

 

POLECAMY TAKŻE:

10 niepokojących objawów w ciąży, które musisz skonsultować z lekarzem

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *