Wszystko o ciąży biochemicznej.

Ciąża biochemiczna – czym jest? Objawy i przyczyny

Ciąża biochemiczna to sytuacja, w której test ciążowy wskazuje na obecną ciążę, ale zarodek nie zagnieżdża się prawidłowo w macicy. Wkrótce po zagnieżdżeniu zarodek obumiera i zostaje wydalony z organizmu. Zwykle jest on tak mały, że nie jest nawet widoczny w badaniu ultrasonograficznym.

W efekcie ciąży biochemicznej dochodzi do poronienia biochemicznego. Wiele kobiet nawet nie wie, że właśnie roni ciążę, myląc krwawienie ze spóźnioną, bardziej obfitą menstruacją.

Ciąża biochemiczna jest trudnym i bolesnym doświadczeniem szczególnie dla par, które długo starają się o dziecko. Niepłodne kobiety zwykle dokładnie analizują wszelkie objawy w swoim ciele, wykonują bardzo szybko testy na obecność beta-hCG (gonadotropina kosmówkowa) w organizmie, dlatego informacja o tym, że był „cień szansy” może być dla nich szczególnie dotkliwa.

Co to jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna (ang. biochemical pregnancy) występuje wtedy, kiedy zapłodniona komórka jajowa obumiera zanim zdąży zagnieździć się w macicy. W efekcie zostaje wydalona z organizmu kobiety. O ciąży biochemicznej inaczej mówi się poronienie biochemiczne, bo dochodzi do wczesnej utraty ciąży, jeszcze przed szóstym tygodniem.

Ciąża biochemiczna zdarza się w ok. 50-60% wszystkich ciąż! Wiele kobiet nawet nie wie, że były w ciąży, bo krwawienie uznają za miesiączkę. W przypadku ciąży biochemicznej mylący może być test ciążowy, który może wskazywać pozytywny wynik. Dzieje się tak, ze względu na podwyższony poziom hormonu HCG w badaniu biochemicznym, który wskazuje na ciążę.

Szansę na wystąpienie ciąży biochemicznej ma praktycznie każda kobieta. Trudno o dokładną statystykę, jako że wiele kobiet nie wie, czy w ogóle doświadczyło ciąży biochemicznej. Ze względu na stałą kontrolę kobiet po zapłodnieniu in vitro wiadomo, że ciąża biochemiczna w cyklach IVF występuje u około 10% par.

Czy ciąża biochemiczna i poronienie to to samo?

Ciąża biochemiczna nazywa jest poronieniem biochemicznym. W przypadku ciąży biochemicznej mówimy o początku ciąży, kiedy poziom hormonu beta-hCG jest wysoki, jednak zarodek nie ma szans na dalszy rozwój. Taka ciąża zawsze kończy się poronieniem, które z kolei wskazuje na koniec ciąży. 

Poronienie biochemiczne odnosi się do utraty ciąży we wczesnym stadium, kiedy zarodek jest jeszcze na tyle mały, że nie jest widoczny na badaniu ultrasonograficznym.

Czym się różni ciąża prawidłowa od biochemicznej?

Prawidłowa ciąża trwa 9 miesięcy i kończy się urodzeniem dziecka. Natomiast ciąża biochemiczna zawsze kończy się poronieniem na wczesnym etapie. Początek jednej i drugiej ciąży jest podobny, bo dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Również objawy ciąży mogą być podobne jak zmęczenie, ból piersi, drażliwość.

Przy zdrowej ciąży zarodek się prawidłowo implementuje w jamie macicy, gdzie rozwija się kolejne miesiące, aż do porodu. W przypadku ciąży biochemicznej zarodek rozwija się nieprawidłowo, nie implementuje się tak jak powinien i zostaje wydalony przez organizm. W obu ciążach występuje na początku podwyższony poziom hormonu beta-hCG, który można sprawdzić zarówno w badaniu laboratoryjnym, jak i na domowym teście ciążowym.

Jakie są objawy ciąży biochemicznej?

Pierwszym objawem ciąży biochemicznej jest brak miesiączki. Mogą pojawić się dolegliwości ciążowe charakterystyczne dla wczesnej ciąży. Jest to uczucie zmęczenia, tkliwość piersi, drażliwość.

Jeśli kobieta stara się o dziecko zwykle wykonuje na tym etapie odpowiednie badanie krwi lub przeprowadzi domowy test ciążowy z moczu. Badanie, podobnie jak w przypadku prawidłowej ciąży, wskaże na podwyższony poziom beta HCG.

Co wskazuje ciążę biochemiczną?

Ciążę biochemiczną wykrywa obecność hormonu beta-hCG we krwi lub moczu kobiety. Hormon beta-hCG to tzw. ciążowy, który jest produkowany przez zarodek po zagnieżdżeniu w macicy.

Co jeszcze wskazuje na ciążę biochemiczną?

Wczesne objawy ciąży. Niektóre kobiety zauważają u siebie wczesne objawy ciąży. Może to być zmęczenie, lekkie plamienie, bolesne piersi czy częstsze oddawanie moczu. Jednak ciąża jest jeszcze na tak wczesnym etapie, że te objawy są bardzo nieoczywiste i nie muszą się w ogóle pojawić.

Miesiączka. Na ciążę biochemiczną może wskazywać opóźnienie lub brak miesiączki.

Krwawienie implantacyjne. Niektóre kobiety mogą doświadczyć lekkiego krwawienia, które nazywa się krwawieniem implementacyjnym. Jest ono spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Wszystkie powyższe objawy mogą, ale nie muszą wystąpić. Jedynym pewnym czynnikiem jest test ciążowy, wykonany z krwi.

Jednym z objawów ciąży biochemicznej może być zmęczenie.

 

Źródło: Freepik

Jak Rozpoznać ciążę biochemiczną?

Ciążę biochemiczną można rozpoznać po wczesnym wykonaniu testu ciążowego lub badania laboratoryjnego w celu określenia poziomu beta HCG. Podobnie jak w prawidłowej ciąży poziom tego hormonu będzie wysoki, co wiele kobiet interpretuje jako ciążę. 

W przypadku ciąży biochemicznej poziom beta HCG w pewnym momencie przestaje wzrastać (jak to się dzieje w przypadku prawidłowej, zdrowej ciąży) tylko spada. Taki stan oznacza, że doszło do poronienia.

Zgodnie z tym co podaje monografia naukowa “Najczęstsze powikłania ciąży cz. II” autorstwa Agaty Karowicz-Kilińskiej oraz Urszuli Kowalskiej-Koprek przyjmuje się, że przy ciąży biochemicznej górna granica poziomu βHCG wynosi 100mIU/ml. Na tym etapie nie odnotowujemy żadnych zwiastunów ciąży w USG lub innych badaniach obrazowych.

Czy test ciążowy wykrywa ciążę biochemiczną?

Test ciążowy wykrywa ciążę biochemiczną. Domowe testy ciążowe są tak skonstruowane, że wykrywają obecności hormonu beta-hCG (gonadotropinę kosmówkową) w moczu kobiety. Hormon ten jest produkowany przez zarodek po jego implantacji w macicy. 

W przypadku ciąży biochemicznej poziom tego hormonu jest na tyle wysoki, że wynik testu może być pozytywny, nawet jeśli rozwój zarodka zostanie przerwany wcześnie, zanim będzie widoczny w badaniu ultrasonograficznym.

Warto jednak pamiętać o tym, że testy ciążowe mogą czasem dawać wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Fałszywie dodatni wynik może wystąpić wtedy, kiedy kobieta stosuje określone leki lub jest chora. Z kolei wynik fałszywie ujemny wynik może wystąpić, gdy test jest zrobiony zbyt wcześnie, zanim poziomy hormonu beta-hCG osiągną dostatecznie wysoki poziom, aby zostać wykrytym.

Pewniejszą metodą wykrycia ciąży na wczesnym etapie jest wykonanie badania na obecność beta HCG z krwi. Takie badania wykonuje się w laboratorium. Zaleca się skonsultować wynik z lekarzem w celu dalszej oceny i potwierdzenia ciąży oraz zaplanowania kolejnych kroków.

Ciąża biochemiczna jest wykrywalna przez test ciążowy. Źródło: Pexels

Jakie badania wykrywają ciążę biochemiczną?

Ciążę biochemiczną wykrywają badania, które określają poziom hormonu beta-hCG w moczu lub krwi kobiety,tj. domowe testy ciążowe oraz badania z krwi.

Domowe testy ciążowe. Testy ciążowe tzw. drogeryjne można zakupić bez recepty w aptece lub w drogerii. Test wykonuje się z moczu. Czułe testy ciążowe mogą określić poziomy beta-hCG oraz wskazać wynik.

Badania krwi. Badanie poziomu beta-hCG we krwi jest pewniejszym badaniem niż wykonanie domowego testu ciążowego. ‘

Badania ultrasonograficzne nie wykaże ciąży biochemicznej. Na tym etapie zarodek może być zbyt mały, aby być widocznym w badaniu ultrasonograficznym.

Jakie są przyczyny ciąży biochemiczną?

Przyczyn utraty ciąży na tak wczesnym etapie jest bardzo dużo i wiele z nich jest trudnych do rozpoznania. Najczęściej mówi się o:

  •       wadach genetycznych zarodka, przez poronienie organizm się go pozbywa,
  •       nieprawidłowej budowie komórek rozrodczych (np. pusta komórka jajowa jest usuwana, ponieważ nie ma szansy na prawidłowy rozwój),
  •       zaburzeniach hormonalnych (niska wartość progesteronu),
  •       nieodpowiednim przygotowaniu śluzówki macicy do implantacji,
  •       stanach zapalnych,
  •       nieprawidłowościach w budowie narządu rozrodczego,
  •       bliznach lub zrostach po przebytych wcześniej operacjach i zabiegach chirurgicznych,
  •       infekcjach (np. różyczka, toksoplazmoza, świnka, grypa),
  •       nieprawidłowej masy ciała pacjentki,
  •       niedoborach żelaza we krwi,
  •       stosowanie używek (np. alkohol, papierosy, narkotyki, sterydy),
  •       niewłaściwym trybie życia,
  •       inne przyczyny, takie jak np.: nagłe skoki ciśnienia, zażywanie niektórych leków.

Ciąża biochemiczna łączona jest również z endometriozą. Schorzenie to może zwiększać ryzyko nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka. Endometrioza wiąże się z umiejscowieniem błony śluzowej poza macicą, dlatego zapłodnienie może skończyć się ciążą pozamaciczną czy właśnie biochemiczną.

Nieprawdą jest łączenie zabiegu in vitro z częstszymi przypadkami ciąż biochemicznych. Odsetek poronień jest taki sam jak w przypadku naturalnego poczęcia. Różnicą jest fakt, że ciąże po in vitro są ściśle monitorowane przez lekarza, co powoduje, że ewentualna ciąża jest szybciej rozpoznana. Z kolei kobieta, która zaszła w ciąże naturalnie może nie być nawet świadoma, że doszło do zapłodnienia, a następnie do poronienia biochemicznego.

Jak wygląda przebieg ciąży biochemicznej?

Przebieg ciąży biochemicznej jest początkowo podobny jak przebieg ciąży prawidłowej. Różnicą jest brak implantacji zarodka lub bardzo wczesne przerwanie procesu jego zagnieżdżania.

Etapy ciąży biochemicznej:

Moment zapłodnienia. Ciąża biochemiczna rozpoczyna się tak samo jak prawidłowa ciąża. Po zapłodnieniu komórka jajowa staje się zygotą, następnie dochodzi do jej podziałów i przemieszczenia w kierunku macicy.

Implantacja (lub jej brak). W normalnej ciąży, około 6-12 dni po zapłodnieniu, zarodek zagnieżdża się w macicy. W przypadku ciąży biochemicznej, implantacja występuje (lub nie), może trwać krótko, co uniemożliwia rozwój ciąży. 

Produkcja beta-hCG. Po implantacji zarodek wytwarza hormon beta-hCG, który jest wykrywany przez testy ciążowe.

Ewentualne objawy ciąży. Kobieta może odczuwać wczesne objawy ciąży, jak zmęczenie, lekkie opuchnięcie piersi lub plamienie implantacyjne.

Spadek poziomu beta-hCG. W przypadku ciąży biochemicznej, jeśli implantacja zarodka nie następuje w sposób prawidłowy lub jego rozwój jest przerwany, poziom beta-hCG  spada, a to prowadzi do spadku poziomu hormonu we krwi i normalizacji cyklu menstruacyjnego.

Po spadku poziomu beta-hCG, ciało kobiety powraca do stanu przedciążowego, a cykl menstruacyjny może wrócić do normy. Jest to naturalny proces eliminacji zarodka, który nie zaimplementował się prawidłowo.

Ile trwa ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna występuje przed szóstym tygodniem trwania ciąży. Do tego czasu nieprawidłowy zarodek zostanie usunięty przez organizm kobiety. Jest to wczesny etap ciąży, kiedy zarodek nie jest widoczny na badaniu ultrasonograficznym.

Poronienie ciąży biochemicznej zwykle kończy się  krwawieniem lub plamieniem z dróg rodnych podobnie jak podczas menstruacji. Krwawienie może być obfitsze, często łączy się z bólem w dolnych partiach brzucha. Nie jest konieczne leczenie szpitalne, jednak zalecana jest konsultacja z ginekologiem.

Co zrobić w przypadku wykrycia ciąży biochemicznej?

W przypadku wykrycia ciąży biochemicznej, warto monitorować swój stan zdrowia. Przede wszystkim zalecana jest konsultacja z lekarzem, który określi, czy ciąża biochemiczna wystąpiła i wskaże dalsze kroki, które powinno się w tej sytuacji podjąć.

Najczęściej kobieta dowiaduje się o tym, że w ogóle była w ciąży, kiedy pojawia się w gabinecie lekarza ze względu na silny ból brzucha. Taki objaw może się pojawić przy poronieniu.

Lekarz zwykle zaleca sprawdzenie poziom hormonu beta-hCG. To pozwoli ocenić, czy ciąża została prawidłowo usunięta. Należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach poziom beta-hCG nie spada, czasem nawet rośnie, co może wskazywać na ciążę pozamaciczną.

Jak wygląda leczenie ciąży biochemicznej?

Ciąża biochemiczna nie wymaga leczenia. Organizm sam eliminuje zarodek, który nie zagnieździł się prawidłowo. Zwykle nie ma potrzeby interwencji medycznej. Zaleca się kontrolę lekarską, aby lekarz dokładnie zadbał kobieta i wskazał jej kolejne kroki postępowania.

Na tym etapie niezwykle ważne jest wsparcie emocjonalne. Ciąża biochemiczna może być trudna dla niektórych kobiet, szczególnie tych, które długo starały się o ciążę. Ważne jest, aby znaleźć wsparcie emocjonalne od partnera, rodziny, przyjaciół lub w razie potrzeby zgłosić się po specjalistyczną pomoc.

Ciąża biochemiczna zawsze kończy się poronieniem. Źródło: Freepik

Jakie są zagrożenia związane z ciążą biochemiczną?

Ciąża biochemiczna zwykle nie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia kobiety. Ciało kobiety usuwa zarodek, często w taki sposób, że kobieta nawet nie wie, że była w ciąży. Rzadko zdarza się, że macica nie oczyszcza się samoistnie i dochodzi do tzw. poronienia zatrzymanego. Taki stan może zagrażać życiu kobiety, może dojść do zakażenia. Na niebezpieczny stan wskazuje spadek hormonu ciążowego bez krwawienia. W takiej sytuacji lekarz zleca łyżeczkowanie macicy.

Niektóre przypadki ciąży biochemicznej mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi, które z kolei mogą wpływać na cykl menstruacyjny i inne aspekty zdrowia kobiety. W przypadku utrzymujących się nieprawidłowości hormonalnych może być konieczna dalsza ocena i leczenie.

Istotne zagrożenia ciążowe w przypadku ciąży biochemicznej to te natury emocjonalnej. Taka sytuacja może prowadzić do poczucia smutku, frustracji, lęku i innych trudnych emocji. Mimo że ciąża biochemiczna jest z góry skazana na poronienie to dla wielu kobiet jest to ogromny, emocjonalny cios. Ważne jest, aby znaleźć wsparcie emocjonalne od partnera, rodziny, przyjaciół lub specjalistów, jeśli jest to potrzebne.

Jakie są objawy po zakończeniu ciąży biochemicznej?

Po ciąży biochemicznej jedynym objawem jest miesiączka, która może być nieco bardziej obfita oraz może trwać dłużej niż zazwyczaj. Po zakończeniu ciąży cykl menstruacyjny kobiety zwykle wraca do normy. Niektóre kobiety po ciąży biochemicznej mogą doświadczać plamienia lub krwawienia. Powodem jest regeneracji błony śluzowej macicy.

Czasem kobiety odczuwają zmiany hormonalne, które z kolei wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Objawami są wahania nastroju, zmęczenie lub inne objawy związane z niestabilnością hormonalną.

Po ciąży biochemicznej można zajść w kolejną ciążę. Źródło: Pexels

Ile trwa rekonwalescencja po przejściu ciąży biochemicznej?

Po ciąży biochemicznej nie jest potrzebna specjalna rekonwalescencja. Ciąża biochemiczna nie wpływa na płodność, kobiety mogą normalnie współżyć, a nawet zajść w ciążę w kolejnym cyklu.

Jeśli jednak ciąża biochemiczna pojawia się kilkukrotnie w niedługim czasie może to wskazywać na konieczność leczenia. Należy wyleczyć wszelkie infekcje, zadbać o swój styl życia oraz wykonać zalecane przez lekarza badania.

Ciąża biochemiczna a kolejne ciąże

Ciąża biochemiczna w żadnym wypadku nie przekreśla szans na kolejne dziecko. Nie wpływa również niekorzystnie na płodność kobiety. Prawidłowo oczyszczony po poronieniu organizm jest gotowy na kolejnego zarodka nawet w następnym cyklu.

Niektóre kobiety mogą się obawiać, że ciąża biochemiczna się powtórzy w przyszłości. Choć pojedyncza ciąża biochemiczna zwykle nie jest powodem do zaniepokojenia, to jednak kilka kolejnych przypadków może być sygnałem, że istnieje problem zdrowotny, który wymaga dalszej oceny przez lekarza.

Lekarz może zlecić monitorowanie ogólnego stanu zdrowia. Za jedną z przyczyn ciąży biochemicznej uważa się prowadzenie niezdrowego stylu życia. Dlatego warto wykonać ogólne badania, zadbać o swoje zdrowie m.in. o wagę, zwrócić uwagę na dietę, aktywność fizyczną. Należy również unikać substancji szkodliwych, takich jak alkohol i papierosy.

Jak dbać o zdrowie po odbytej ciąży biochemicznej?

Po ciąży biochemicznej należy zadbać zarówno o swoje zdrowie jak o swój stan emocjonalny.

Oto kilka kroków, które warto podjąć:

Regularne badania lekarskie. Warto odbyć kontrolę lekarską w celu monitorowania swojego zdrowia. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby mieć pewność, że kobieta jest ogólnie zdrowia i w razie potrzeby może starać się o kolejną ciążę.

Zdrowa dieta. Dieta dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Należy unikać szkodliwych używek, jak alkoholu, papierosów i innych substancji szkodliwych dla zdrowia, które mogą negatywnie wpływać na płodność i zdrowie ogólne.

Regularna aktywność fizyczna. Regularna aktywność fizyczna poprawia nie tylko kondycję fizyczną, ale i samopoczucie. Warto znaleźć odpowiednią dla siebie formę aktywności fizycznej, która nam odpowiada.

Zdrowie emocjonalne. Doświadczenie ciąży biochemicznej może być trudne emocjonalnie, dlatego warto dać sobie czas na przetrawienie emocji.

 

 

 

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *