Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Darmowe leki dla kobiet w ciąży – znamy już listę

Projekt ustawy gwarantującej darmowe leki dla ciężarnych został przyjęty pod koniec ubiegłego roku, jednak wciąż brakowało konkretów, m.in jakie leki dla kobiet w ciąży będą za darmo. Teraz mamy już pełną listę i termin, w którym ustawa zacznie obowiązywać – od 1 września 2020 roku będzie można dostać w aptekach darmowe leki dla kobiet w ciąży.

100% refundacji leków dla ciężarnych – jak to będzie działać?

Ustawa o darmowych lekach zakłada, że najczęściej przepisywane przez lekarzy ginekologów leki dla kobiet w ciąży będą w 100% refundowane. Mowa tutaj o lekarstwach, które są niezbędne dla utrzymania zdrowia i bezpieczeństwa kobiety oraz płodu. Teoretycznie lekarze mogli wystawiać recepty na darmowe leki już od 1 lipca 2020 roku, jednak wciąż brakowało listy leków, więc w rzeczywistości kobiety nie mogły korzystać z tego udogodnienia.

Od 1 września 2020 roku obowiązywać będzie wykaz refundowanych leków, środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą w 100% darmowe.

Aby uzyskać darmowe leki dla kobiet w ciąży, kobieta będzie musiała – obok recepty – okazać w aptece poświadczenie tego, że spodziewa się dziecka. Zaświadczenie o ciąży wystawa lekarz-ginekolog lub położna.

Przeczytaj także: Zasiłek wychowawczy w 2020 roku – ile wynosi i kto się może ubiegać

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – lista  

Lista darmowych leków dla ciężarnych obejmuje 114 pozycji, jednak wiele medykamentów powtarza się lub różni jedynie dawką. W rzeczywistości na liście znajduje się 7 pozycji, z których najczęściej korzystają ciężarne:

  • Progesteron – tabletki dopochwowe i podjęzykowe,
  • Lewotyroksyna – także Euthyrox, Letrox,
  • Metoprolol – m.in. Metocard,
  • Insulina – m.in. Actrapid, Liprolog, Mixtard, Polhumin, Novomix, Levemir, Lantus, Insuman Basal,
  • Nadroparyna – w tym Fraxiparine, Fraxodi,
  • Dalteparyna – Fragmin,
  • Enoksaparyna – Clexane, Neoparin, Losmina.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, lista refundowanych leków dla kobiet w ciąży będzie na bieżąco weryfikowana i rozszerzana.

Szacuje się, że z darmowych leków skorzysta nawet 400 tys. kobiet, a w pierwszym roku obowiązywania ustawy jej realizacja będzie kosztowała ok. 14,5 mln zł.  

 

POLECAMY TAKŻE: Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?

Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *