To pytanie dźwięczy w uszach każdej kobiety, która spodziewa się dziecka. Dodatkowo zastanawia się, kiedy i w jaki sposób powinna poinformować swojego pracodawcę o ciąży. Z jednej strony chciałaby pozostać uczciwa względem szefa, z drugiej – boi się, czy jej ciąża nie wywoła negatywnych następstw i nie straci pracy.
Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?
W przepisach kodeksu pracy nie jest wyraźnie sprecyzowane, kiedy pracownica powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Zatem przyszła mama może przemyśleć i zaplanować rozmowę z szefem. Jeżeli praca, jaką wykonuje, nie zagraża zdrowiu dziecka, to najlepiej odłożyć ją do drugiego trymestru, kiedy brzuszek zaczyna być widoczny.
Zanim mama zdecyduje się powiedzieć pracodawcy o ciąży, warto, aby poczekała do momentu, w którym minie największe ryzyko poronienia.
Natomiast jeżeli pracownica pracuje w szkodliwych dla ciąży warunkach, nie powinna zwlekać i od razu powiadomić pracodawcę. Jeżeli kobieta ma wątpliwości, czy wykonywana praca a ciąża, w której się znajduje, jest dla niej bezpieczna, może skontaktować się z lekarzem.
Jak powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Na ogół odbywa się to poprzez przedłożenie zaświadczenia o ciąży, jednak i w tym przypadku warto przemyśleć szczegóły.
WAŻNE! Pracodawca powinien dowiedzieć się jako pierwszy. Należy unikać sytuacji, w której większość pracowników wie o ciąży, a szef dowiaduje się przypadkowo lub jako ostatni. To dość częsty błąd.
Dodatkowo przyszła mama powinna zadbać o swój komfort i umówić spotkanie w gabinecie szefa tak, aby mógł jej poświęcić maksimum uwagi i nie rozpraszały go inne zobowiązania.
W jaki sposób zaplanować rozmowę z szefem?
Doskonałym pomysłem, który na pewno zaskoczy szefa, będzie przygotowanie gotowych rozwiązań na czas ciąży. Mówiąc mu o niej, można przedstawić własne sposoby na przeorganizowanie harmonogramu swojej pracy lub wdrożenie pracownika, który zastąpi ciężarną podczas nieobecności.
Warto zapewnić swojego pracodawcę, że ciąża nie zmieni naszego podejścia do wykonywanej pracy i jeżeli stan ciężarnej na to pozwoli, będzie ona wykonywała swoją dotychczasową pracę.
Należy pamiętać, że warto być szczerą wobec szefa i powiadomić go o tym, jeżeli wchodzi w grę zwolnienie lekarskie na czas ciąży. Dzięki dobrze przygotowanej rozmowie kobieta zyska komfort psychiczny, a nasz pracodawca, będzie miał czas na znalezienie zastępstwa lub dokonania zmian w harmonogramie tak, aby praca w ciąży nie obciążała ciężarnej pracownicy.
Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży?
Polskie prawo otacza kobiety w ciąży szczególną ochroną zatrudnienia, co w praktyce oznacza, iż pracodawca co do zasady nie może rozwiązać z nimi umowy o pracę, do zakończenia jej urlopu macierzyńskiego. Częste wątpliwości występują, gdy kobietę wiążę umowa o pracę na czas określony, a ciąża pojawia się niespodziewanie. Ma ona wtedy wątpliwości, czy jest odpowiednio zabezpieczona.
Kodeks pracy dokładnie to reguluje i z mocy prawa taka umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Parasolem ochronnym nie są objęte kobiety, które zostały zatrudnione na okres próbny nieprzekraczający miesiąca.
Natomiast jeżeli pracownica zawarła umowę na okres próbny, która przekraczała miesiąc lub była zawarta na czas określona, w takim przypadku zostaje ona przedłużona do dnia porodu.
Niestety, możemy mieć do czynienia z sytuacjami, kiedy ciężarna kobieta nie będzie chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Dzieje się tak, gdy doszło do:
- ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wykonywanych przez ciężarną,
- popełnienia przestępstwa w trakcie trwania umowy, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie,
- zawinionej utraty koniecznych uprawnień, bez których ciężarna nie może wykonywać dotychczasowej pracy.
Pracodawca może także rozwiązać umowę w czasie ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego w przypadku, gdy ogłosił upadłość lub likwidację przedsiębiorstwa.
Im szybciej pracownica zdecyduje się poinformować szefa o ciąży, tym wcześniej będzie mogła korzystać z uprawnień przysługujących przyszłej mamie. Kobiety w ciąży nie mogą pracować nadliczbowo i w porze nocnej. W zależności od samopoczucia kobiety zależy czy ciąża a praca fizyczna jest możliwa w jej przypadku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną
Zmiany w L4. Będą trudności w uzyskaniu zasiłku chorobowego przez ciężarną?
Dodaj komentarz