Coraz więcej świadomych kobiet nie chce iść na żywioł, planując ciążę, ale woli się do tego dobrze przygotować. Zrobić pakiet badań, zmienić dietę i tryb życia, suplementować odpowiednie witaminy i minerały. Dr Emilia Tupacz-Mosakowska z Centrum Zdrowia ETER-MED podpowiada na co zwrócić uwagę, przygotowując się do ciąży.
Jakie kroki powinna podjąć kobieta, gdy stara się o pierwsze dziecko? Jeszcze nie wie, czy będzie miała problemy z zajściem w ciążę, czy uda się już w pierwszym cyklu. Czy powinna zrobić prewencyjnie jakieś badania, a jeśli tak to jakie? Czy zgłosić się do lekarza dopiero, gdy przez kilka miesięcy nie uda jej się zajść w ciążę?
Kobieta przed pierwszą ciążą powinna poinformować o planach prokreacyjnych swojego lekarza ginekologa, który na postawie zebranego wywiadu, badania ginekologicznego, cytologii i badania ultrasonograficznego będzie w stanie ocenić konieczność wykonania dodatkowych badań.
Wartościowe przed rozpoczęciem starań o ciążę jest wykonanie podstawowych badań z krwi i moczu tj. morfologii, badania ogólnego moczu, hormonów tarczycy, glukozy, toksoplazmozy. Poszerzenie panelu badań może się okazać konieczne zależnie od stwierdzenia dodatkowych obciążeń.
Sprawdź: O czym musisz pamiętać, odkładając ciążę na później? [radzi ginekolog]
Według przyjętej powszechnie definicji, za niepłodność uważa się brak ciąży pomimo odbywania regularnych stosunków płciowych (2-3 w tygodniu) przez ponad 12 miesięcy bez stosowania antykoncepcji, w związku z tym nie ma konieczności wcześniejszego zgłaszania się do lekarza celem rozpoczęcia diagnostyki niepłodności, poza wymienionymi wyjątkami: kobieta ma więcej niż 35lat, występują nieregularne miesiączki, występuje patologia w obrębie macicy lub jajowodów.
Czy przed planowaną ciążą wystarczy wizyta u ginekologa, czy warto także odwiedzić innych specjalistów? A jeśli tak to jakich?
Każda kobieta pozostająca pod opieką innych poradni specjalistycznych powinna przed rozpoczęciem starań o pierwszą ciążę zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, celem wykonania dodatkowych badań i oceny, czy nie występują czasowe przeciwwskazania do zachodzenia w ciążę. Bardzo ważne jest przeanalizowanie ze swoim lekarzem konieczności zmniejszenia dawek lub zmianę dotychczasowych leków, które mogą być potencjalnie teratogenne dla zarodka.
Jakie witaminy, suplementy diety powinna brać kobieta starająca się o dziecko?
U kobiet planujących ciążę rekomenduje się suplementach kwasu foliowego (0,4mg), Wit D3 (2000j.m.) oraz jodu (0,2mg).
Sprawdź: Ciąża po ciąży – jak długa powinna być przerwa między jedną a drugą ciążą?
Czy kobieta planująca ciąże powinna zmienić tryb życia, a szczególnie dietę? A jeśli tak to w jaki sposób? Z czego zrezygnować? Na co zwrócić uwagę?
Kobiety starające się o ciążę powinny zrezygnować z dań z surowymi mięsami, rybami i jajkami. Nieoceniona jest również odpowiednia podaż płynów (2-2,5l /dziennie). Dieta powinna być bogata w świeże, najlepiej sezonowe warzywa i owoce. Wszystkie warzywa i owoce powinny być starannie myte. Nie zapominajmy także o wpływie chronicznego stresu na ograniczenie płodności. Zwraca się również uwagę na regularny wysiłek fizyczny jako istotnie wpływający na poprawę płodności.
konsultacja medyczna: lek.med. Emilia Tupacz-Mosakowska, Centrum Zdrowia ETER-MED.
Partner artykułu: www.badamysie.pl
Przykładowy pakiet badań dla kobiet planujących ciążę: TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE
Dodaj komentarz