Kalendarz płci dziecka i inne wróżby dla kobiet w ciąży

Choć to tylko zabawa, Andrzejki i wróżby andrzejkowe pod koniec listopada to w większości domów stały element wieczoru. Czy kobietom w ciąży można wróżyć? Jak wywróżyć córkę albo syna? Jakie wróżby dla ciężarnych? Czy przesądy ciążowe się sprawdzają? – te pytania (całkiem serio?) bardzo często pojawiają się na forach internetowych nie tylko związanych z horoskopami czy ezoteryką.

Czy kobietom w ciąży można wróżyć? – czytamy pytanie na jednym z forów. „Ja nie wróżę – nie chcę, żeby ciężarna się zdenerwowała. Czasem karty pokazują coś, co nie jest dobrą wiadomości, a stres może źle wpłynąć na ciążę i psychikę kobiety” – odpowiada „zawodowa” wróżka. Można się śmiać, ale takich odpowiedzi jest całkiem sporo, a brzmią one bardzo poważnie, podobnie jak poważnie zadawane są liczne pytania o wróżenie w ciąży.

Polecamy: Jak kiedyś wyglądały testy ciążowe? W życiu byś ich nie użyła…

Wróżby dla kobiet w ciąży – jak określić płeć dziecka przed pierwszym USG

Cóż, prawda jest taka, że wiele kobiet w ciąży (i nie tylko) nadal wierzy we wróżby i przesądy ciążowe, np. te, że w ciąży nie przechodzi się pod drabiną lub sznurem do bielizny, nie zakłada łańcuszków czy nie kupuje wózka i nie robi większej wyprawki przed porodem. Na szczęście większość współczesnych przyszłych mam raczej z uśmiechem i przymrużeniem oka traktuje rady typu: „Chcesz mieć ładne dziecko, patrz na święte obrazki” albo „O! Buzia ładna, to i chłopiec będzie”.

Jak wywróżyć płeć dziecka

Płeć dziecka nie jest znana rodzicom przynajmniej do okolic 18 tygodnia ciąży – i to przy wielkim szczęściu oraz pod warunkiem, że to chłopiec (na tym etapie penis chłopców jest już nieznacznie wydłużony, natomiast nie ukształtowana jest jeszcze łechtaczka u dziewczynek). Choć narządy wewnętrzne dziecka kształtują się na etapie życia płodowego już znacznie wcześniej, żadna aparatura nie jest ich w stanie rozpoznać w pierwszych tygodniach ciąży. Pewność, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczyna, rodzice mają najczęściej na USG połówkowym, czyli w 20 lub 21 tygodniu ciąży, a czasem nawet później. Ale jak tu czekać tyle tygodni?

Niecierpliwe mamy poszukują więc informacji, jak rozpoznać płeć dziecka po wyglądzie brzucha czy ciążowych dolegliwościach i zmianach fizjologicznych. Znajdą na ten temat całkiem sporo informacji, bo przesądów na temat płci dziecka również jest niemało.

Chłopiec czy dziewczynka – wróżenie z twarzy

Po czym poznasz płeć dziecka w ciąży? Otóż według przekazywanych z pokolenia na pokolenie (ludowych) wierzeń, dziewczynka urodzi się, gdy przyszła mama traci w ciąży na urodzie – jej twarz pokrywają wypryski, pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna: jednym słowem kobieta w ciąży brzydnie, ponieważ – jak brzmi wytłumaczenie – córka zabiera mamie urodę. Chłopiec z kolei dodaje kobiecie urody i kobieta w ciąży wygląda kwitnąco.

Prawda jest taka, że kobiety zarówno spodziewające się dziewczynki, jak i chłopca mogą doświadczyć w ciąży zmian na twarzy – co jest wynikiem działania hormonów, a już niemal na pewno każda doświadczy opuchlizny czy obrzęków. Większości pojawią się również przebarwienia w ciąży.

Niegdyś kobiety wierzyły, że płeć dziecka można poznać po kształcie brzucha. Zgrabny, spiczasty i „wąski” brzuch zwiastuje chłopca, zaś duży i rozlany na boki brzuch to dziewczynka.

Kobiety do dziś pod kątem płci dziecka przyglądają się kształtom ciążowych brzuchów. Podobnie jednak jak w przypadku zmian skórnych w ciąży, tak i tu – kształt brzucha o niczym nie świadczy, zwłaszcza o płci dziecka. Prawdopodobieństwo, że przesąd się sprawdzi, wynosi 50:50 – bo nie ma przecież innej opcji, że urodzisz albo chłopca, albo dziewczynkę.

Kalendarz płci dziecka

W internecie można także znaleźć wiele kalendarzy, które po określeniu wieku kobiety i miesiąca poczęcia dziecka wskazują na płeć – kobiety zazwyczaj sprawdzają to już po narodzinach dziecka, i – o dziwo – wiele z nich mówi, że się sprawdza. Chińczycy, którzy roszczą sobie prawo do najstarszego takiego sposobu wyliczania płci (kalendarz ma ponad 700 lat), utrzymują, że sprawdzalność takiej zasady sięga 90 proc.

I tak np., jak można „wywróżyć” z takiego kalendarza: kobieta, która w momencie poczęcia dziecka miała np. 23 lata, a moment poczęcia przypada np. na wrzesień, urodzi: chłopca. Ta, która ma 23 lata, ale dziecko poczęło się w sierpniu, urodzi dziewczynkę.

Źródło grafiki: Polski Bank Komórek Macierzystych/Fb

 

W jakie przesądy ciążowe wierzono kiedyś (i dziś?)

Oto najpopularniejsze i wciąż żywe przesądy ciążowe, które krążą wśród przyszłych matek:

  • Dotykanie brzucha kobiety w ciąży oznacza szczęście i ciążę dla kobiet, które się o nią starają.
  • Apetyt na słodkie potrawy wróży urodzenie dziewczynki, a na kwaśne i ostre – chłopca.
  • Jeśli poprosi cię o coś ciężarna – nie odmawiaj jej, bo w twoim mieszkaniu/domu/gospodarstwie zalęgną się myszy.
  • Nie pożyczaj nic od ciężarnej, bo ciężko ci będzie oddać.
  • Kobieta w ciąży nie powinna się dzielić jedzeniem z innymi, bo po porodzie sama nie będzie miała pokarmu dla dziecka.
  • Nie rób wyprawki przed porodem, nie bujaj pustego wózka w sklepie – bo możesz poronić albo dziecko po porodzie umrze.
  • Chcesz mieć ładne dziecko – wpatruj się w święte obrazki z Maryją.
  • Nie patrz za długo na ludzi kalekich, brzydkich, ułomnych – bo dziecko urodzi się podobne do nich.
  • Nie patrz długo na agresywne i niebezpieczne zwierzęta, bo dziecko może przejąć złe cechy i być trudne i agresywne w przyszłości.
  • Jesteś w ciąży, to nie przechodź pod drabiną i/lub sznurem z bielizną, bo dziecko może owinąć się pępowiną.
  • Kobieta w ciąży, która nastąpiła na coś ostrego (nóż, gwóźdź, sztachetę), może mieć dziecko z „zajęczą wargą”.
  • Jeśli wychodzisz za mąż, nie proś na druhnę kobiety w ciąży, podobnie jak nie proś jej o to, by była matką chrzestną dziecka.
  • Po urodzeniu przy wózku zawieś czerwoną tasiemkę, która uchroni dziecko przed złym urokiem zaglądających do wózka ludzi.
  • W ciąży nie wolno nosić łańcuszków, bo dziecko się może udusić lub śmiertelnie owinąć pępowiną.

 

SPRAWDŹ: Sposób na dziewczynkę, czyli jak spłodzić córkę

Jak spłodzić dziewczynkę?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *