Kalendarz płci dziecka i inne wróżby dla kobiet w ciąży

Choć to tylko zabawa, Andrzejki i wróżby andrzejkowe pod koniec listopada to w większości domów stały element wieczoru. Czy kobietom w ciąży można wróżyć? Jak wywróżyć córkę albo syna? Jakie wróżby dla ciężarnych? Czy przesądy ciążowe się sprawdzają? – te pytania (całkiem serio?) bardzo często pojawiają się na forach internetowych nie tylko związanych z horoskopami czy ezoteryką.

Czy kobietom w ciąży można wróżyć? – czytamy pytanie na jednym z forów. „Ja nie wróżę – nie chcę, żeby ciężarna się zdenerwowała. Czasem karty pokazują coś, co nie jest dobrą wiadomości, a stres może źle wpłynąć na ciążę i psychikę kobiety” – odpowiada „zawodowa” wróżka. Można się śmiać, ale takich odpowiedzi jest całkiem sporo, a brzmią one bardzo poważnie, podobnie jak poważnie zadawane są liczne pytania o wróżenie w ciąży.

Polecamy: Jak kiedyś wyglądały testy ciążowe? W życiu byś ich nie użyła…

Wróżby dla kobiet w ciąży – jak określić płeć dziecka przed pierwszym USG

Cóż, prawda jest taka, że wiele kobiet w ciąży (i nie tylko) nadal wierzy we wróżby i przesądy ciążowe, np. te, że w ciąży nie przechodzi się pod drabiną lub sznurem do bielizny, nie zakłada łańcuszków czy nie kupuje wózka i nie robi większej wyprawki przed porodem. Na szczęście większość współczesnych przyszłych mam raczej z uśmiechem i przymrużeniem oka traktuje rady typu: „Chcesz mieć ładne dziecko, patrz na święte obrazki” albo „O! Buzia ładna, to i chłopiec będzie”.

Jak wywróżyć płeć dziecka

Płeć dziecka nie jest znana rodzicom przynajmniej do okolic 18 tygodnia ciąży – i to przy wielkim szczęściu oraz pod warunkiem, że to chłopiec (na tym etapie penis chłopców jest już nieznacznie wydłużony, natomiast nie ukształtowana jest jeszcze łechtaczka u dziewczynek). Choć narządy wewnętrzne dziecka kształtują się na etapie życia płodowego już znacznie wcześniej, żadna aparatura nie jest ich w stanie rozpoznać w pierwszych tygodniach ciąży. Pewność, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczyna, rodzice mają najczęściej na USG połówkowym, czyli w 20 lub 21 tygodniu ciąży, a czasem nawet później. Ale jak tu czekać tyle tygodni?

Niecierpliwe mamy poszukują więc informacji, jak rozpoznać płeć dziecka po wyglądzie brzucha czy ciążowych dolegliwościach i zmianach fizjologicznych. Znajdą na ten temat całkiem sporo informacji, bo przesądów na temat płci dziecka również jest niemało.

Chłopiec czy dziewczynka – wróżenie z twarzy

Po czym poznasz płeć dziecka w ciąży? Otóż według przekazywanych z pokolenia na pokolenie (ludowych) wierzeń, dziewczynka urodzi się, gdy przyszła mama traci w ciąży na urodzie – jej twarz pokrywają wypryski, pojawia się zaczerwienienie, opuchlizna: jednym słowem kobieta w ciąży brzydnie, ponieważ – jak brzmi wytłumaczenie – córka zabiera mamie urodę. Chłopiec z kolei dodaje kobiecie urody i kobieta w ciąży wygląda kwitnąco.

Prawda jest taka, że kobiety zarówno spodziewające się dziewczynki, jak i chłopca mogą doświadczyć w ciąży zmian na twarzy – co jest wynikiem działania hormonów, a już niemal na pewno każda doświadczy opuchlizny czy obrzęków. Większości pojawią się również przebarwienia w ciąży.

Niegdyś kobiety wierzyły, że płeć dziecka można poznać po kształcie brzucha. Zgrabny, spiczasty i „wąski” brzuch zwiastuje chłopca, zaś duży i rozlany na boki brzuch to dziewczynka.

Kobiety do dziś pod kątem płci dziecka przyglądają się kształtom ciążowych brzuchów. Podobnie jednak jak w przypadku zmian skórnych w ciąży, tak i tu – kształt brzucha o niczym nie świadczy, zwłaszcza o płci dziecka. Prawdopodobieństwo, że przesąd się sprawdzi, wynosi 50:50 – bo nie ma przecież innej opcji, że urodzisz albo chłopca, albo dziewczynkę.

Kalendarz płci dziecka

W internecie można także znaleźć wiele kalendarzy, które po określeniu wieku kobiety i miesiąca poczęcia dziecka wskazują na płeć – kobiety zazwyczaj sprawdzają to już po narodzinach dziecka, i – o dziwo – wiele z nich mówi, że się sprawdza. Chińczycy, którzy roszczą sobie prawo do najstarszego takiego sposobu wyliczania płci (kalendarz ma ponad 700 lat), utrzymują, że sprawdzalność takiej zasady sięga 90 proc.

I tak np., jak można „wywróżyć” z takiego kalendarza: kobieta, która w momencie poczęcia dziecka miała np. 23 lata, a moment poczęcia przypada np. na wrzesień, urodzi: chłopca. Ta, która ma 23 lata, ale dziecko poczęło się w sierpniu, urodzi dziewczynkę.

Źródło grafiki: Polski Bank Komórek Macierzystych/Fb

 

W jakie przesądy ciążowe wierzono kiedyś (i dziś?)

Oto najpopularniejsze i wciąż żywe przesądy ciążowe, które krążą wśród przyszłych matek:

 • Dotykanie brzucha kobiety w ciąży oznacza szczęście i ciążę dla kobiet, które się o nią starają.
 • Apetyt na słodkie potrawy wróży urodzenie dziewczynki, a na kwaśne i ostre – chłopca.
 • Jeśli poprosi cię o coś ciężarna – nie odmawiaj jej, bo w twoim mieszkaniu/domu/gospodarstwie zalęgną się myszy.
 • Nie pożyczaj nic od ciężarnej, bo ciężko ci będzie oddać.
 • Kobieta w ciąży nie powinna się dzielić jedzeniem z innymi, bo po porodzie sama nie będzie miała pokarmu dla dziecka.
 • Nie rób wyprawki przed porodem, nie bujaj pustego wózka w sklepie – bo możesz poronić albo dziecko po porodzie umrze.
 • Chcesz mieć ładne dziecko – wpatruj się w święte obrazki z Maryją.
 • Nie patrz za długo na ludzi kalekich, brzydkich, ułomnych – bo dziecko urodzi się podobne do nich.
 • Nie patrz długo na agresywne i niebezpieczne zwierzęta, bo dziecko może przejąć złe cechy i być trudne i agresywne w przyszłości.
 • Jesteś w ciąży, to nie przechodź pod drabiną i/lub sznurem z bielizną, bo dziecko może owinąć się pępowiną.
 • Kobieta w ciąży, która nastąpiła na coś ostrego (nóż, gwóźdź, sztachetę), może mieć dziecko z „zajęczą wargą”.
 • Jeśli wychodzisz za mąż, nie proś na druhnę kobiety w ciąży, podobnie jak nie proś jej o to, by była matką chrzestną dziecka.
 • Po urodzeniu przy wózku zawieś czerwoną tasiemkę, która uchroni dziecko przed złym urokiem zaglądających do wózka ludzi.
 • W ciąży nie wolno nosić łańcuszków, bo dziecko się może udusić lub śmiertelnie owinąć pępowiną.

 

SPRAWDŹ: Sposób na dziewczynkę, czyli jak spłodzić córkę

Jak spłodzić dziewczynkę?

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *