Kalendarz rozwoju dziecka: 23. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 23. miesiąc życia
23. miesiąc życia oznacza, że jeszcze chwila i Twoje dziecko skończy 2 latka. Jest ono już bardzo rozwinięte motorycznie – nie tylko samo wstaje, ale też chodzi, biega, wspina się i jest coraz bardziej samodzielne, co stara się zaznaczyć przy każdej okazji. Mimo że maluszek nadal potrzebuje dużo ciepła i miłości z Twojej strony, jego uwaga zaczyna koncentrować się na rówieśnikach. 23. miesiąc życia jest uznawany za moment, w którym buduje się pewność siebie, dlatego należy umiejętnie wspierać rozwój dziecka.
Rozwój fizyczny dziecka w 23. miesiącu życia
Dziecko w 23. miesiącu życia ma niespożyte pokłady energii. Biega, skacze, wspina się, czołga po podłodze i buntuje się za każdym razem, gdy coś lub ktoś próbuje go w tym ograniczać. Dlatego bardzo niechętnie udaje się na popołudniową drzemkę. Momentami możesz mieć wrażenie, że maluszek jest nadpobudliwy. Nie powinnaś się jednak martwić – taka nadaktywność jest zupełnie normalna. Wszelkiego rodzaju zaburzenia stwierdza się dopiero wtedy, gdy w dużym stopniu utrudniają one codzienne funkcjonowanie.
23. miesiąc to czas, w którym poprawiają się zdolności manualne dziecka, a także koordynacja ręka-oko. Maluszek bez problemu je sam przy pomocy łyżeczki, obraca kartki kartonowej książeczki, zdejmuje skarpetki, wskazuje coś paluszkiem lub samodzielnie włącza zabawki. Buduje także wieżę z klocków, wyjmuje mniejsze rzeczy z większych, a nawet popycha lub rzuca piłkę.
Zobacz: Koniec z pieluchami! Jak szybko i skutecznie odpieluchować dziecko
Rozwój intelektualny dziecka w 23. miesiącu życia
Rozwój intelektualny dziecka w 23. miesiącu życia opiera się na chęci poznawania przyczyny danego zjawiska. Najczęstszym pytaniem, które słyszysz w tym okresie jest “dlaczego?”. Wyparło ono dotychczasowe “co to?”. Jest to nowy sposób poznawania tego, jak działa otaczający go świat.
23-miesięczne dziecko zaczyna przenosić codzienne życie do zabawy. Nadaje imiona swoim zabawkom oraz naśladuje nimi zachowanie dorosłych. Maluszek jest także na tyle sprawny manualnie, że pewnie posługuje się kredkami, dlatego jego rysunki są coraz ciekawsze. Cały czas rozwija się pamięć dziecka, dlatego warto bawić się z nim w chowanie i odnajdywanie przedmiotów oraz uczyć piosenek i rymowanek.
Rozwój społeczny dziecka w 23. miesiącu życia
23-miesięczne dziecko jest bardzo przywiązane do rodziców, jednak coraz bardziej zaczyna interesować się rówieśnikami. Mimo że próbuje podjąć z nimi interakcję, bardzo często nie potrafi jeszcze bawić się razem z nimi, a obok, co jest fachowo określane, jako zabawa równoległa. Zdarza się również, że kontakt z innymi dziećmi kończy się kłótnią o zabawkę.
W 23. miesiącu życia nadal występują napady buntu dwulatka. Maluszek wpada w gniew, gdy coś idzie nie po jego myśli. Najczęściej krzyk i płacz towarzyszą kąpieli, mycia zębów oraz powrocie do domu z placu zabaw. Musisz jednak wiedzieć, że w tym okresie rozpoczyna się równowaga emocjonalna. 23-miesięczne dziecko coraz bardziej wie, co chce tak naprawdę robić i poświęca się temu, jednocześnie unikając sytuacji, które wywołują stres.
Maluszek coraz więcej mówi, a jego mowa jest już zrozumiała także dla osób z zewnątrz. Jeżeli zdarzy się, że ktoś nie potrafi rozpoznać danego słowa, dziecko pokazuje mu gestem, co ma na myśli. Najczęściej jego wypowiedzi składają się już z dwóch wyrazów.
Zobacz: Jaka jest najlepsza różnica wieku między rodzeństwem?
Co potrafi dziecko w 23. miesiącu życia?
Każdy maluszek rozwija się we własnym tempie i trzeba pamiętać, że jest to proces, którego nie można przyspieszyć. Wysoce prawdopodobne jest, że w 23. miesiącu życia Twoje dziecko potrafi już:
- wypowiadać zdania składające się z dwóch słów;
- wypowiadać słowa, które są zrozumiałe dla otoczenia;
- pokazywać lub gestykulować to, czego nie potrafi jeszcze powiedzieć (lub jest niezrozumiałe dla otoczenia);
- trzymać w ręku kredki;
- jeść samodzielnie przy pomocy łyżki;
- podejmować proste decyzje;
- pomagać przy prostych czynnościach;
- pomagać przy ubieraniu lub robić to samodzielnie;
- wchodzić po schodach i wspinać się po drabince na placu zabaw;
- interesować się przyczyną jakiegoś zjawiska, pytając “dlaczego?”.
Jak wspierać rozwój dziecka w 23. miesiącu?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 23. miesiącu, możesz:
- chwalić i doceniać jego starania;
- chować zabawki i pomagać mu je odszukać;
- układać z nim puzzle (duże, składające się z kilku elementów);
- dużo z nim rozmawiać o otaczającym świecie i wydarzeniach minionego dnia;
- uczyć go piosenek, wierszyków i rymowanek;
- pozwalać mu na pomaganie Ci w prostych czynnościach;
- umożliwić kontakt z rówieśnikami;
- tłumaczyć, jak ważne jest dzielenie się swoimi zabawkami;
- bawić się na świeżym powietrzu i uczyć korzystać go z atrakcji na placu zabaw;
- okazywać zrozumienie w momentach buntu;
- nie wyręczać go, ale wspierać w działaniu;
- cierpliwie odpowiadać na wszystkie jego pytania.
Polecamy: Dziecko krzyczy, Ty krzyczysz i spirala się nakręca. Zrób krok w tył i poznaj potrzeby dziecka
Ważne
- 23. miesiąc życia dziecka jest uznawany za właściwy moment na naukę korzystania z nocnika i odpieluchowanie. To właśnie w tym czasie zwiększa się pojemność pęcherza moczowego, a ponadto niektóre maluchy są już w stanie komunikować swoje potrzeby lub załatwiać się w regularnych cyklach, które łatwo przewidzieć. Pamiętaj, żeby nie zaczynać odpieluchowywania w trudnych momentach dla dziecka, jak narodziny rodzeństwa czy pójście do żłobka.
- Nadal może występować lęk separacyjny, chociaż zwykle jest on mniej nasilony, niż na początku. Pamiętaj, aby poświęcać maluszkowi maksimum uwagi, gdy jesteście razem.
- W 23. miesiącu życia maluszek może mieć już wszystkie ząbki mleczne, jeżeli nie – nie musisz się martwić. Ząbkowanie kończy się przed ukończeniem 3. roku życia. Jednak na pewno ma już górne i dolne jedynki oraz dwójki. Ważne jest, aby dbać o ich higienę – szczotkować 2 razy dziennie, unikać słodkich przekąsek i zrezygnować z nocnego jedzenia i picia (wyjątkiem jest woda).
Przeczytaj także: Karmienie 2-latka – najczęstsze błędy
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz