Koniec powoływania się na klauzulę sumienia. Publiczny szpital nie będzie mógł odmówić legalnej aborcji

Na konferencji prasowej minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że szpitale i oddziały ginekologiczno-położnicze finansowane ze środków publicznych, a więc przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie będą mogły odmówić wykonania legalnej aborcji. Jeśli to zrobią, będą mogły utracić kontrakt z NFZ, a więc finansowanie.

31 stycznia podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Izabela Leszczyna przedstawiła szczegóły plany na poprawę zdrowia kobiet „Bezpieczna i świadoma ja”. Jego najważniejsze elementy to in vitro finansowane z budżetu, tabletka „dzień po”, badania prenatalne i dostęp do legalnej aborcji (gdy ciąża zagraża życiu i zdrowiu matki lub jest wynikiem czynu zabronionego, np. gwałtu).

Minister zdrowia potwierdza: Z ministerialnego programu in vitro będzie można skorzystać od 1 czerwca

Od lutego rusza zespół, który opracuje program in vitro

Minister zdrowia poinformowała, że od lutego ruszą prace zespołu, który opracuje szczegóły programu in vitro, także kryteria kwalifikacji par, aby program mógł ruszyć od 1 czerwca.

„Mam nadzieję, że będą to nie tylko podmioty prywatne, które mają tu już duże doświadczenie, ale także podmioty publiczne wezmą udział w konkursie, który będziemy ogłaszać.  Startujemy 1 czerwca. Może w tym roku nie wykorzystamy wszystkich środków, ale zapewniam, że będziemy się starali to zrobić. Będziemy chcieli wydać jak najwięcej i że nic nam nie przepadnie” – mówiła Leszczyna.

Przypomniała, że w skali roku na program zostanie przeznaczone co najmniej pół miliona złotych rocznie.

Ważnym elementem poprawy płodności ma też być szersze wdrożenie procedury ochrony płodności dla pacjentów onkologicznych. Pacjenci będą mogli skorzystać z możliwości bankowania gamet. Inny kluczowy punkt planu dla zdrowia kobiet to badania prenatalne.

„W procedurze in vitro nie zapominamy o onkopacjentach. Będziemy bankować gamety męskie i żeńskie, a w przypadku par – zarodki. Planujemy dużą akcję edukacyjno-informacyjną, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Każdy musi wiedzieć, że mimo choroby onkologicznej, może być rodzicem. (…)  Na pewno będziemy chcieli poszerzyć badania prenatalne zarówno podmiotowo, jak i przedmiotowo. Co to znaczy? Będą dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży i będą prowadzone najnowocześniejszymi metodami, będą nieinwazyjne i kobiety nie będą się musiały ich bać. Ten cały pakiet badań prenatalnych chcemy przyszłym mamom udostępnić” – mówiła Leszczyna.

Jak dodała, jeśli lekarz uzna, że kobieta potrzebuje szczegółowych badań, kobieta będzie mogła wykonać, np. badanie echa serca płodu lub tzw. testy wolne DNA płodu, gdy wystąpi wysokie ryzyko wad genetycznych.

Oncofertility to szansa na zachowanie płodności dla pacjentów onkologicznych

Tabletka „dzień po”

Minister przypomniała też, że do Sejmu została skierowana ustawa dot. tabletki “dzień po”. Jeśli zostanie przyjęta, bez recepty będą ją mogły kupić już osoby powyżej 15. roku życia.

„Chcemy, żeby tabletka była dostępna od 15. roku życia bez recepty, ponieważ zgodnie z opiniami ginekologów-położników dziewczyna osiąga pełną dojrzałość płciową” – mówiła Izabela Leszczyna.

Poszerzenie dostępu do antykoncepcji awaryjnej ma zostać połączone z wprowadzeniem lepszej edukacji seksualnej i zdrowotnej.

„Profilaktyka zdrowotna w szkołach jest konieczna nie tylko dlatego, żeby uczniowie poznawali samych siebie, a więc swoją psychikę, ciało, organizm, ale żeby również umieli zarządzać swoim czasem, zdrowo się odżywiać, mieli świadomość siebie samych, która jest potrzebna m.in. na poziomie zdrowia seksualnego i zdrowia prokreacyjnego” – dodała minister.

Tabletka „dzień po” bez recepty i lekarskiej konsultacji? Lewica ma projekt ustawy

Lepszy dostęp do legalnej aborcji i antykoncepcji awaryjnej

Minister Leszczyna poinformowała również, że na koniec lutego Polskie Towarzystwo Zdrowia Seksualnego i Prokreacyjnego opublikuje wytyczne dotyczące terminacji ciąży dla lekarzy i szpitali, zgodne z rekomendacjami WHO.

„Musimy przypomnieć wszystkim lekarzom, że powoływanie się na artykuł 39 ustawy o zawodzie lekarza, czyli ten mówiący o możliwości uchylenia się od wykonania konkretnej medycznej procedury, może być stosowane, ale nie wtedy, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie pacjentki. (…) Jeśli życie kobiety jest zagrożone, lekarz nie może powoływać się na klauzulę sumienia” – podkreśliła.

Dodała przy tym, że trzeba zapewnić kobietom lepszy dostęp do legalnej aborcji w placówkach publicznych.

„Zmienimy przepisy dotyczące warunków umów z NFZ z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Z umowy musi wynikać, że podmiot leczniczy nie ma sumienia. Znaczy to, że kierownik placówki posiadającej umowę z NFZ musi zapewnić terminację ciąży zgodnie z polskim prawem, a więc w dwóch określonych przypadkach, w swoim szpitalu. Nie będziemy robili list szpitali, gdzie ciąże się terminuje, a gdzie się tego nie robi. Chcesz mieć kontrakt z NFZ? Musisz wykonywać koszyk świadczeń za realizację których dostaniesz pieniądze. Inaczej kontraktu mieć nie będziesz” – powiedziała Leszczyna.

Kobieta, której odmówiono aborcji w publicznym szpitalu będzie mogła anonimowo poinformować o tym Rzecznika Praw Pacjenta, a ten przekaże informację Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

NFZ będzie zobligowany do przeprowadzenia kontroli w takim szpitalu, której efektem może być zerwanie umowy NFZ z placówką, a więc utrata finansowania.

 

Fot. X (Twitter) @MZ_GOV_PL

 

Potrzebowała pomocy ginekologicznej, a do szpitala wezwano policję, która zabrała jej laptop i telefon

 


Emilia Grzela - dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Dla serwisu Płodność.pl tworzy materiały z obszaru medycyny rozrodu oraz ginekologii i położnictwa, dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności, starań o dziecko, przebiegu ciąży i różnorodnie uwarunkowanych powikłań ginekologiczno-położniczych. Współpracuje również z Pulsem Medycyny. Kontakt: emilia.grzela@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *