Jak rozpoznać krótkie wędzidełko podjęzykowe

Krótkie wędzidełko podjęzykowe – rozpoznanie, konsekwencje, leczenie

Jak rozpoznać krótkie wędzidełko podjęzykowe u dziecka?

Krótkie wędzidełko podjęzykowe to anomalia, która częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek i bardzo często jest dziedziczna. Tkanka skóry łącząca język z dnem jamy ustnej ogranicza swobodny ruch języka, co w konsekwencji doprowadza do problemów z jedzeniem, wad zgryzu i nieprawidłowej artykulacji głosek. Dlatego szybka diagnoza krótkiego wędzidełka podjęzykowego oraz jego podcięcie jest niezwykle istotne dla właściwego rozwoju dziecka.

Co to jest krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Wędzidełko podjęzykowe to cienka błonka, łącząca język z dnem jamy ustnej. Dzięki niemu możliwy jest swobodny ruch języka, a co za tym idzie m.in. właściwa artykulacja głosek i poprawna wymowa słów.

Gdy wędzidełko nie jest elastyczne, uniemożliwia dziecku swobodny ruch języka i przybiera formę grubego fałdu skórnego to mowa o krótkim wędzidełku podjęzykowym (inaczej: ankyloglossia)

Jak wygląda krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Wstępnej oceny wędzidełka podjęzykowego mogą dokonać już rodzice dziecka, jednak pełna i ostateczna diagnoza należy do lekarza. Im wcześniej zostanie rozpoznane, tym lepiej.

Krótkie wędzidełko podjęzykowe najłatwiej zaobserwować, gdy maluszek otwiera usta, płacze, ziewa. Jeśli pod językiem widoczna jest cienka tkanka, która niejako łączy język z dnem jamy ustnej, uniemożliwiając dziecku swobodny ruch języka, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z krótkim wędzidełkiem podjęzykowym.

Najłatwiej samodzielnie zdiagnozować wędzidełko, które „trzyma” język z przodu. Wtedy dziecko najczęściej nie może wysunąć języka poza obręb jamy ustnej. Taka przypadłość jest wyraźnie widoczna, a rodzice powinni jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Trudniej jednoznacznie zdiagnozować przez rodzica tzw. wędzidełko tylne, czyli takie, w którym tkanka skóry łączy język z dnem jamy ustnej w środkowej i tylnej części języka.

Lekarz podczas badania ocenia budowę wędzidełka, jego grubość, długość i sprężystość, a także stopień połączenia wolnego fałdu wędzidełka z językiem – im bliżej końca języka i zębów jest przyczepiony, tym konsekwencje mogą być poważniejsze. Zazwyczaj badanie polega na naocznej ocenie oraz ewentualnym użyciu specjalnej szpatułki do sprawdzenia wnętrza jamy ustnej.

Źródło: Klinika Logopedyczna

Jak objawy daje krótkie wędzidełko podjęzykowe u niemowlęcia?

Problemu z wędzidełkiem można zaobserwować już u noworodków i niemowlaków. Zwykle pierwszym sygnałem są problemy z karmieniem malucha piersią. Dziecko nieprawidłowo chwyta brodawki, dotkliwie je rani, a w konsekwencji nie najada się, co skutkuje płaczem i nieprzybieraniem na wadze. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, należy przede wszystkim dokonać oceny kobiecych brodawek. Wypukły, właściwy kształt brodawek wyklucza nieprawidłowe chwytanie piersi z powodu anatomii kobiecej, a wskazuje raczej na przyczyny leżące po stronie niemowlęcia, w tym możliwe krótkie wędzidełko podjęzykowe.

Warto pamiętać, że dziecko z krótkim wędzidełkiem podjęzykowym może mieć problem także z chwytaniem butelki z mlekiem oraz utrzymaniem smoczka w buzi. Może, ale nie musi, dlatego przypadłość ta nie zawsze diagnozowana jest od razu po urodzeniu dziecka.

Warto wiedzieć! Nie wiesz, czy problem z karmieniem leży po stronie budowy anatomicznej Twoich brodawek? Umów się do doradczyni laktacyjnej lub położonej. Osoby z doświadczeniem w kilka chwil wykluczą lub potwierdzą Twoje obawy.  

Inne aspekty wskazujące na krótkie wędzidełko podjęzykowe u niemowlęcia to charakterystyczne ułożenie języka podczas jego unoszenia. Przód języka układa się wtedy w kształt przypominający serce. Ponadto widać, że maluch ma ograniczony ruch językiem w obrębie jamy ustnej, język nie wysuwa się na zewnątrz, nie unosi się do podniebienia.

Uwaga! Charakterystyczne „serduszko”, w które układa się podniesiony język z krótkim wędzidełkiem nie jest obligatoryjnym symptomem tej przypadłości. Krótkie wędzidełko podjęzykowe może objawiać się z różnym natężeniem – nieraz widoczne jest już przez rodziców „gołym okiem”, a czasami diagnozy może dokonać wyłącznie lekarz.

>>Moje dziecko nie mówi „r”. Kiedy udać się do logopedy?<<

Moje dziecko nie mówi „r”. Kiedy udać się do logopedy?

 

W czym może przeszkadzać krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Ankyloglosja może być przyczyną problemów z karmieniem piersią – dziecko z krótkim wędzidełkiem zazwyczaj ma problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki. Do tego może dochodzić problem ślinienia się, problemów z żuciem pokarmu i połykaniem, wystąpienia wad zgryzu, problemów z artykulacją głosek, a w konsekwencji wad wymowy. Dzieci z krótkim wędzidełkiem językowym bardzo często oddychają ustami, w związku z czym często można zaobserwować u nich otwarte usta.

Czy wiesz że? Krótkie wędzidełko często występuje rodzinnie. Częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.

W przypadku dziecka w wieku przedszkolnym dochodzą jeszcze inne symptomy krótkiego wędzidełka językowego: problemy z wymawianiem niektórych głosek wymagających uniesienia języka do góry (r, sz, cz, dż, ż, l, t, n), niemożność wyciągnięcia języka w kierunku nosa, kłopoty ze spożywaniem pokarmu, m.in. wypadanie jedzenia z buzi.

U starszaków mogą pojawić się także wady zgryzu spowodowane nieprawidłowym żuciem i połykaniem, które od pierwszych dni życia odbywało się w sposób odbiegający od wzorca.

 

Przeczytaj także: Gdy 3-latek nie mówi – czy czas się niepokoić i jak pomóc w rozwoju mowy?

 

Krótkie wędzidełko podjęzykowe a zabieg w wieku niemowlęcym – czy warto?

Zrozumiałym jest, że rodzice boją się jakichkolwiek zabiegów, które należałoby przeprowadzić na kilku- czy kilkunastodniowym maluszku. Jednak w przypadku krótkiego wędzidełka podjęzykowego jest to krótki, absolutnie bezpieczny zabieg, który znacząco ułatwi funkcjonowanie dziecka.

Zabieg podcięcia wędzidełka (inaczej: frenotomia) wykonuje się małym nożykiem lub nożyczkami chirurgicznymi w znieczuleniu miejscowym. Jest to bezbolesne dla dziecka i trwa dosłownie kilka minut. Wiąże się z małym krwawieniem, które po chwili ustaje, a maluszek niemal od razu odzyskuje sprawność języka i może swobodnie jeść z piersi lub butelki.

W przypadku starszych dzieci zabieg podcięcia wędzidełka odbywa się zazwyczaj laserowo – dzięki temu odchodzi konieczność nakładania szwów, a cały zabieg i późniejsze gojenie przebiega sprawniej.

Zdecydowanie lepiej przeprowadzić podcięcie wędzidełka podjęzykowego jeszcze w wieku niemowlęcym, dlatego im szybciej zostanie ono zdiagnozowane, tym lepiej. Biorąc pod uwagę fakt, że krótkie wędzidełko podjęzykowe powoduje problemy ze ssaniem piersi czy jedzeniem z butelki, konsekwencją może być niedożywienie i ubytek wagi, wpływające bezpośrednio na prawidłowy rozwój dziecka.

 

POLECAMY TAKŻE:

Czkawka u niemowląt – przyczyny, jak sobie z nią radzić?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *