Plamienie implantacyjne to fizjologiczny objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Występuje po ok. 6-12 dniach po zapłodnieniu i świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży. Natomiast nie jest to zjawisko charakterystyczne dla każdej kobiety i każdej ciąży. Szacuje się, że dotyczy jedynie co trzeciej ciąży. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Ile trwa i czym różni się od krwawienia menstruacyjnego?
Co to jest plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne, zwane też krwawieniem implantacyjnym, to rezultat zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. To pierwszy, bardzo wczesny sygnał, że doszło do zapłodnienia i kobieta jest w ciąży.
Plamienie implantacyjne samo w sobie nie jest uznawane przez lekarzy za objaw ciąży, choć w istocie można je tak traktować. Występuje u ok. 25-30% kobiet.
Błona śluzowa macicy tuż przed owulacją jest mocno przekrwiona, co jest spowodowane wpływem hormonów (estrogenu i progesteronu). Gdy zagnieżdża się w niej zarodek, może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego, czego rezultatem jest właśnie krwawienie implantacyjne.
Plamienie implantacyjne – ile trwa?
Zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy następuje w ok. 6-12 dobie po zapłodnieniu. Plamienie implantacyjne można więc zauważyć między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki. Z uwagi na spory zakres czasowy zagnieżdżenia się zarodka, zdarza się że krwawienie może wystąpić w zbliżonym czasie do spodziewanej menstruacji. W takich sytuacjach kobiety po czasie mogą określać, że miały jeszcze miesiączkę już będąc w ciąży.
Tymczasem krwawienie implantacyjne a krwawienie menstruacyjne to dwie różne rzeczy, choć łączy je zbliżony czas występowania i pojawienie się krwawienia z dróg rodnych.
Czas trwania plamienia implantacyjnego jest krótszy niż menstruacji – to jest jedna z głównych cech różniących. Plamienie implantacyjne może trwać od kilku godzin do 2 dni. Menstruacja od 3 do 7 dni.
Plamienie implantacyjne a miesiączka – różnice
Podstawowa różnica między krwawieniem implantacyjnym a menstruacyjnym to czas trwania, obfitość oraz kolor. Krwawienie wynikające z zagnieżdżenia się zarodka jest krótsze, bardziej skąpe i o bladoróżowym kolorze.
Oto, czym się różni krwawienie implantacyjne od miesiączki:
Plamienie implantacyjne:
- Krwawienie może wystąpić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki,
- Jest niewielkie – często dosłownie kilka kropel krwi,
- Trwa 1-2 dni,
- Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, skurcze brzucha. Nie występuje natomiast PMS, silne bóle brzucha, złe samopoczucie czy osłabienie.
- Ma delikatnie brązowy lub jasnoróżowy kolor,
- Nie przekształca się w regularne krwawienie i zwiastuje ciążę.
Krwawienie menstruacyjne:
- Jest obfite – choć ilość krwi może być różna dla danej kobiety,
- Trwa 3-7 dni,
- Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: PMS, ból i skurcze brzucha, osłabienie, rozdrażnienie,
- Ma najczęściej intensywny czerwony kolor, zmieniający się w zależności od dnia menstruacji (w ostatnich dniach może być brązowy),
- Oznacza brak ciąży.
Przeczytaj także: Ta choroba daje takie same objawy jak ciąża
Plamienie implantacyjne – kolejne objawy ciąży. Czego się spodziewać?
W sytuacji zaobserwowania u siebie plamienia implantacyjnego, warto odczekać kilka dni i wykonać test ciążowy. W ciągu najbliższego czasu mogą wystąpić kolejne objawy ciąży takie jak: wrażliwość na zapachy, poranne mdłości, nudności, tkliwość piersi, zmęczenie, osłabienie.
Warto w tym czasie prowadzić oszczędny tryb życia: wstrzymać się ze spożywaniem alkoholu, forsownymi ćwiczeniami i innymi obciążającymi aktywnościami fizycznymi oraz współżyciem płciowym.
Jeśli test potwierdzi ciążę, należy udać się do ginekologa, który zleci wykonanie testu beta hCG z krwi. Można go także wykonać prywatnie w każdym laboratorium. Koszt to ok. 30-40 zł. Test najlepiej wykonać po upływie 12-14 dni od zapłodnienia (bądź transferu), gdyż wtedy możliwe jest wykrycie hCG we krwi.
Źródła:
https://www.klinikainvicta.pl/plamienie-implantacyjne-jak-wyglada/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318659#signs-and-symptoms
POLECAMY TAKŻE: Badania w ciąży, za które zapłacisz, a za które nie.
Badania w ciąży – za które zapłacisz, a za które nie? Świadczenia NFZ dla kobiet w ciąży

Dodaj komentarz