Krwawienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne – jak rozpoznać?

Plamienie implantacyjne to fizjologiczny objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Występuje po ok. 6-12 dniach po zapłodnieniu i świadczy o tym, że kobieta jest w ciąży. Natomiast nie jest to zjawisko charakterystyczne dla każdej kobiety i każdej ciąży. Szacuje się, że dotyczy jedynie co trzeciej ciąży. Jak wygląda plamienie implantacyjne? Ile trwa i czym różni się od krwawienia menstruacyjnego?

Co to jest plamienie implantacyjne?

Plamienie implantacyjne, zwane też krwawieniem implantacyjnym, to rezultat zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. To pierwszy, bardzo wczesny sygnał, że doszło do zapłodnienia i kobieta jest w ciąży.

Plamienie implantacyjne samo w sobie nie jest uznawane przez lekarzy za objaw ciąży, choć w istocie można je tak traktować. Występuje u ok. 25-30% kobiet.

Błona śluzowa macicy tuż przed owulacją jest mocno przekrwiona, co jest spowodowane wpływem hormonów (estrogenu i progesteronu). Gdy zagnieżdża się w niej zarodek, może dojść do uszkodzenia naczynia krwionośnego, czego rezultatem jest właśnie krwawienie implantacyjne.

Plamienie implantacyjne – ile trwa?

Zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy następuje w ok. 6-12 dobie po zapłodnieniu. Plamienie implantacyjne można więc zauważyć między owulacją a terminem spodziewanej miesiączki. Z uwagi na spory zakres czasowy zagnieżdżenia się zarodka, zdarza się że krwawienie może wystąpić w zbliżonym czasie do spodziewanej menstruacji. W takich sytuacjach kobiety po czasie mogą określać, że miały jeszcze miesiączkę już będąc w ciąży.

Tymczasem krwawienie implantacyjne a krwawienie menstruacyjne to dwie różne rzeczy, choć łączy je zbliżony czas występowania i pojawienie się krwawienia z dróg rodnych.

Czas trwania plamienia implantacyjnego jest krótszy niż menstruacji – to jest jedna z głównych cech różniących. Plamienie implantacyjne może trwać od kilku godzin do 2 dni. Menstruacja od 3 do 7 dni.

Plamienie implantacyjne a miesiączka – różnice

Podstawowa różnica między krwawieniem implantacyjnym a menstruacyjnym to czas trwania, obfitość oraz kolor. Krwawienie wynikające z zagnieżdżenia się zarodka jest krótsze, bardziej skąpe i o bladoróżowym kolorze.

Oto, czym się różni krwawienie implantacyjne od miesiączki:

Plamienie implantacyjne:

 • Krwawienie może wystąpić w okolicy terminu spodziewanej miesiączki,
 • Jest niewielkie – często dosłownie kilka kropel krwi,
 • Trwa 1-2 dni,
 • Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, skurcze brzucha. Nie występuje natomiast PMS, silne bóle brzucha, złe samopoczucie czy osłabienie.
 • Ma delikatnie brązowy lub jasnoróżowy kolor,
 • Nie przekształca się w regularne krwawienie i zwiastuje ciążę.

Krwawienie menstruacyjne:

 • Jest obfite – choć ilość krwi może być różna dla danej kobiety,
 • Trwa 3-7 dni,
 • Mogą mu towarzyszyć takie objawy jak: PMS, ból i skurcze brzucha, osłabienie, rozdrażnienie,
 • Ma najczęściej intensywny czerwony kolor, zmieniający się w zależności od dnia menstruacji (w ostatnich dniach może być brązowy),
 • Oznacza brak ciąży.

Przeczytaj także: Ta choroba daje takie same objawy jak ciąża

Plamienie implantacyjne – kolejne objawy ciąży. Czego się spodziewać?

W sytuacji zaobserwowania u siebie plamienia implantacyjnego, warto odczekać kilka dni i wykonać test ciążowy. W ciągu najbliższego czasu mogą wystąpić kolejne objawy ciąży takie jak: wrażliwość na zapachy, poranne mdłości, nudności, tkliwość piersi, zmęczenie, osłabienie.

Warto w tym czasie prowadzić oszczędny tryb życia: wstrzymać się ze spożywaniem alkoholu, forsownymi ćwiczeniami i innymi obciążającymi aktywnościami fizycznymi oraz współżyciem płciowym.

Jeśli test potwierdzi ciążę, należy udać się do ginekologa, który zleci wykonanie testu beta hCG z krwi. Można go także wykonać prywatnie w każdym laboratorium. Koszt to ok. 30-40 zł. Test najlepiej wykonać po upływie 12-14 dni od zapłodnienia (bądź transferu), gdyż wtedy możliwe jest wykrycie hCG we krwi.

Czy po wystąpieniu krwawienia implantacyjnego należy wykonać test ciążowy?

Jeśli plamienie implantacyjne wystąpiło ok. 10-12 dni po jajeczkowaniu, to można wykonać test ciążowy. Warto wybrać wtedy testy odznaczające się większą czułością. 

Jeśli o owulacji minęło ok. 6-7 dni to lepiej wstrzymać się z wykonanie testu jeszcze tydzień. Wtedy wynik będzie zdecydowanie bardziej miarodajny.

We wczesnej ciąży poziom beta HCH (gonadotropiny kosmówkowej) rośnie każdego dnia, więc każdy dzień dłużej da wiarygodniejszy wynik. 

Krwawienie towarzyszące zagnieżdżeniu zarodka – czy jest groźne?

Wystąpienie krwawienia implantacyjnego nie jest groźne dla kobiety pod warunkiem, że jest to rzeczywiście plamienie związane z zagnieżdżającym się zarodkiem. Należy bowiem wiedzieć, że krwawienie we wczesnej ciąży może być objawem ciąży pozamacicznej (ciąży ektopowej), która niesie ze sobą duże ryzyko zdrowotne dla kobiety. 

W takim wypadku plamienie może być objawem tego, że zarodek zagnieździł się poza macicą, zazwyczaj w jajowodzie. 

Czasami plany macierzyńskie każą kobiecie przypuszczać, że krwawienie musi być związane z ciążą lub jej brakiem, czyli albo ma to być plamienie implantacyjne, albo miesiączka. Jednak jest to objaw towarzyszący również wystąpieniu polipa czy krwiaka albo zmianom hormonalnym. Stąd każde niepokojące czy przedłużające się objawy należy skonsultować z lekarzem. 

Źródła:
https://www.klinikainvicta.pl/plamienie-implantacyjne-jak-wyglada/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318659#signs-and-symptoms 

POLECAMY TAKŻE: Badania w ciąży, za które zapłacisz, a za które nie.

Badania w ciąży – za które zapłacisz, a za które nie? Świadczenia NFZ dla kobiet w ciąży

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *