Jeśli jesteś przyszłą mamą w końcówce ciąży z pewnością nasuwa ci się mnóstwo pytań związanych z dniem porodu: Czy można jeść podczas porodu? Czy można mieć hybrydy do porodu? Czy partner może być podczas porodu? Sprawdzamy, co jest prawdą, a co mitem.
Hybrydy do porodu/pomalowane paznokcie do porodu
Pomalowane paznokcie do porodu, a szczególnie hybrydy do porodu, budzą powszechną wątpliwość wielu kobiet – czy do porodu powinno się mieć naturalne paznokcie? Opinie są podzielone, co doskonale dało się zauważyć w przypadku Joanny Krupy i jej zdjęć z porodówki. Wiele kobiet oburzyło się postawą celebrytki i jej wypielęgnowanymi dłońmi.
Tymczasem zarówno samodzielne robienie hybryd w domu, jak i zakładanie hybryd u kosmetyczki są dozwolone w ciąży. Dawka promieniowania jest tak minimalna, że nie stanowi zagrożenia – pod warunkiem, że ciężarna robi hybrydy na własne potrzeby.
Hybryda nie jest szkodliwa dla płodu. Podobnie jak tradycyjne lakiery do paznokci.
Warto natomiast zwrócić uwagę, czy narzędzia, którymi pracuje kosmetyczka (głównie cążki) są wysterylizowane. Powinny one zostać wyjęte ze specjalnego zabezpieczenia – opakowania, w którym zgrzewany jest sprzęt do sterylizacji.
Inną sprawą jest, czy można mieć hybrydy do porodu. Tutaj sprawa się komplikuje. Hybrydy na paznokciach u rąk mogą stanowić problem w sytuacji, gdy zajdzie konieczność zastosowania pulsoksymetru. Jest to nakładka na palec, która monitoruje puls i utlenowanie krwi tętniczej. Pulsoksymetr jest podłączany, gdy rodząca jest znieczulona oraz podczas cięć cesarskich. Paznokcie pomalowane zwykłym lakierem lub lakierem hybrydowym mogą zaburzyć lub uniemożliwić prawidłowy odczyt.
Dlatego hybrydy i pomalowane paznokcie w ciąży – tak, ale do porodu – naturalne.
Tutaj więcej argumentów lekarzy, którzy zabraniają malować paznokcie do porodu: Poród a pomalowane paznokcie – można czy nie można?
Farbowanie włosów w ciąży i do porodu
Farbowanie włosów w ciąży to kolejna wątpliwość wielu ciężarnych kobiet, którym z trudem przychodzi myśl o 9-miesięcznych odrostach. Czy farby do włosów są szkodliwe dla płodu? Nie, współczesne farby są nowoczesne, nie zawierają amoniaku i nie wytwarzają toksycznych oparów. Kobiety w ciąży mogą farbować włosy w każdym trymestrze.
Za czasów młodości naszych mam farby były dużo bardziej „chemiczne” i szkodliwe – wtedy unikanie farbowania włosów miało sens, dzisiaj można stosować ten zabieg upiększający bez obaw.
Makijaż do porodu
Kobiety w ciąży chcą być zadbane. To zupełnie zrozumiałe zważywszy na fakt, jak bardzo zmienia się ciało w ciąży. Przyszła mama nie zawsze ma wpływ na dodatkowe ciążowe kilogramy, często czuje się ociężała, więc zależy jej, aby dbać o siebie na innych polach. Czy robienie makijażu w ciąży i do porodu jest dozwolone i bezpieczne?
Tradycyjne kolorowe kosmetyki, które usuwa się płynem do demakijażu są w pełni bezpieczne w ciąży. Pełen makijaż do porodu może już budzić wątpliwości natury praktycznej. Podczas porodu – nawet cięcia cesarskiego, gdy teoretycznie tylko się leży – kobieta zazwyczaj poci się i płacze, co sprawia, że cały makijaż nieestetycznie spłynie.
Jeśli ciężarna będzie się lepiej czuła w makijażu do porodu może go zrobić, jednak pytanie, czy będzie się czuła dobrze z rozmazanymi po twarzy kosmetykami, bo tak się najpewniej zadzieje podczas porodu?
Osoba towarzysząca przy porodzie
Jeśli przyszła mama boi się porodu i zastanawia się, czy podczas porodu może być obecny partner/mąż/przyjaciółka/mama to śpieszymy z uspokojeniem. Podczas porodu może być obecna osoba towarzysząca i nie musi to być osoba z rodziny. Taką możliwość gwarantuje ciężarnej prawo.
Ważne, aby kobieta dobrze zastanowiła się, czyja obecność podczas porodu będzie dla niej największym wsparciem. Nie musi z automatu zabierać męża, bo tak robi większość kobiet. Może lepiej będzie się czuła w towarzystwie innej kobiety, być może bardziej pomocna będzie opanowana przyjaciółka niż mdlejący na widok krwi partner?
Warto też wiedzieć, że osobę towarzyszącą podczas porodu można w każdej chwili wymienić (przy części akcji porodowej może być obecny partner, potem np. mama). Jeśli kobieta czuje, że potrzebuje wsparcia ojca dziecka podczas porodu, a jednocześnie ma w sobie opór przed jego obecnością podczas właściwej akcji porodowej, zawsze może poprosić go o wyjście, gdy zacznie się finalna faza porodu.
Odmienne założenia dotyczą tego, czy przy cesarce może być osoba towarzysząca. W większości szpitali jest to zabronione. Jednak są też wyjątki, dlatego – jeśli wiesz, że czeka cię cięcie cesarskie, warto dopytać w szpitalu o możliwą obecność męża czy innej bliskiej osoby.
Jedzenie i picie podczas porodu
Niektóre porody trwają kilkanaście godzin, a nawet dobę. Niemożliwym jest, aby kobieta nie jadła i nie piła w tym czasie. Założenie, że spożywanie pokarmów i płynów podczas porodu jest szkodliwe powstało jeszcze w czasach powojennych na podstawie jednych, obalonych zresztą dawno temu, badań. Niestety dość długo stosowano się do tego nieaktualnego zalecenia.
Tymczasem jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia podczas niezagrożonej ciąży i porodu niskiego ryzyka można pić klarowne płyny oraz spożywać lekkie pokarmy, np. zupę, kaszę mannę.
W Polsce zgodnie z ustaleniami wynikającymi ze standardów okołoporodowych, o możliwości spożycia pokarmów przez ciężarną decyduje osoba sprawująca nad nią opiekę, czyli w praktyce najczęściej położna. Każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie, ale nie powinna obowiązywać zasada „nie bo nie” „nie je się podczas porodu”.
Te artykuły na temat porodu mogą być pomocne:
Idziesz rodzić? Weź grzebień – nawet nie wiesz, jak bardzo może pomóc podczas porodu
Poród naturalny a cesarskie cięcie. Poznaj wady i zalety, wskazania oraz przebieg
Więcej na temat praw podczas porodu znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić Po Ludzku.
Dodaj komentarz