Na czym polega poród VBCA?

Poród VBAC – kiedy możliwy jest poród naturalny po wcześniejszym cięciu cesarskim?

Poród VBAC, czyli Vaginal Birth After Caesarean Section, oznacza urodzenie dziecka siłami natury po wcześniejszej ciąży zakończonej cięciem cesarskim. Jest on możliwy w przypadku ciąży zdrowej i niezagrożonej. Jednak istnieje jeszcze szereg innych czynników, które zwiększają szanse na udany poród VBAC. Sprawdź, kiedy warto rodzić naturalnie po cięciu cesarskim.

„Raz cięcie, zawsze cięcie” – jeszcze do niedawna tak właśnie uważali położnicy i lekarze, kwalifikując tym samym kobiety po cięciu cesarskim do kolejnych porodów właśnie tym sposobem. Tymczasem, w określonych przypadkach, poród naturalny po pierwszym cięciu cesarskim jest nie tylko możliwy, ale i bezpieczny.

Poród siłami natury po cięciu cesarskim – kiedy jest możliwy?

Urodzenie dziecka drogą pochwową po pierwszym porodzie zakończonym cięciem cesarskim nie jest możliwe w każdym przypadku. Przede wszystkim ważne są powody, dla których pierwszy poród odbył się metodą operacyjną. Jeśli dziecko do samego końca ułożone było miednicowo (tj. pośladkowo), co jest bezdyskusyjnym wskazaniem do cięcia cesarskiego, szanse na drugi poród naturalny są bardzo duże. Wszystko zależy wtedy od ułożenia płodu w macicy.

Istotne są także takie czynniki jak:

  • Odstęp między ciążami – wskazane jest co najmniej 1,5 roku,
  • Kondycja blizny po cc,
  • Waga płodu – większe szanse na udany VBAC występują, gdy waga płodu nie przekracza 4 kg, a najlepiej jeśli jest bliższa 3,5 kg.

Jeśli w przypadku pierwszego porodu wskazania do cięcia cesarskiego miały powód pozapołożniczy, np. wada wzroku u matki, niewydolność krążenia, schorzenia kręgosłupa, to oczywistym jest, że druga ciąża także będzie musiała się zakończyć cięciem cesarskim.

Przeczytaj także: Poród tuż tuż? Sprawdź co wolno, a czego nie wolno podczas porodu

Poród naturalny po cięciu cesarskim – „warto próbować” apelują lekarze

Cięcie cesarskie to nie jest prosty sposób na urodzenie dziecka. To poważna operacja, która wiąże się z przecięciem kilku warstw brzusznych oraz ryzykiem powikłań, m.in. krwotoku podczas operacji, powstania zakrzepów, zrostów czy zakażenia.

Polska przoduje w ilości cięć cesarskich i w znacznym stopniu przekracza rekomendowane normy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby cięcia cesarskie wśród wszystkich porodów nie przekraczały 15%. Tymczasem szacuje się, że w Polsce liczba „cesarek” dochodzi nawet do 40%.

Warto też pamiętać, że blizna po kolejnym cięciu cesarskim może wyglądać zupełnie inaczej niż po pierwszym porodzie zakończonym cc.

Lekarze podkreślają, że szanse na udany poród VBAC po pierwszym cięciu cesarskim wynoszą nawet 75%.

Poród VBAC po cięciu cesarskim – ryzyko

Należy wziąć pod uwagę, że poród VBAC nie zawsze może pójść zgodnie z planem i konieczne będzie operacyjne rozwiązanie ciąży. Stąd konieczność, aby poród VBAC odbył się wyłącznie w szpitalu z wykwalifikowanym personelem, a podczas akcji porodowej obecna była zarówno położna, jak i lekarz.

W przypadku porodu naturalnego po wcześniejszym cięciu cesarskim niewskazany jest poród domowy lub poród w Domu Narodzin.

Kobiety obawiają się porodu VBAC ze względu na ryzyko pęknięcia blizny po wcześniejszym cięciu cesarskim. Jednak statystyki pokazują, że w przypadku porodu naturalnego po jednym cięciu cesarskim – w zależności od rodzaju szwów oraz sposobu cięcia – ryzyko wynosi od 0,2 do 3,3%.

Wybór porodu pochwowego po wcześniejszym cięciu cesarskim powinien być indywidualnie podejmowany w zależności od stanu zdrowia danej kobiety oraz potencjalnego ryzyka powikłań. Jednak warto nie przekreślać możliwości rodzenia siłami natury, jeśli czynnik decydujący o wcześniejszym cięciu cesarskim jest nieaktualny przy kolejnej ciąży.

Zobacz także: Położenie dziecka w brzuchu. Która pozycja wymaga cesarskiego cięcia?

 

POLECAMY TAKŻE:

Położenie dziecka w brzuchu. Która pozycja wymaga cesarskiego cięcia?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *