Spora nadwaga to nie tylko zwiększone ryzyko wielu chorób, ale też potencjalne problemy z zajściem w ciążę. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak z głową rozpocząć dietę i zmienić tryb życia, a także dlaczego to ważne w kontekście planowania dziecka, tłumaczy dietetyczka Paulina Górska.
Czy spora nadwaga (20-25 kg) może utrudnić zajście w ciążę i dlaczego?
Spora nadwaga może obniżać płodność zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa to miejsce, gdzie produkowane są, m.in. hormony oraz związki o charakterze prozapalnym. W związku z tym jej nadmierna ilość może prowadzić do zaburzeń hormonalnych oraz przewlekłego stanu zapalnego.
Nadwaga i otyłość wiążą się również z większym ryzykiem insulinooporności, która ma negatywny wpływ na płodność. W przypadku mężczyzn nadmierne kilogramy będą wpływać niekorzystnie na jakość nasienia, ale mogą też przyczyniać się do zaburzeń erekcji. Z kolei u kobiet, które cierpią na nadwagę i otyłość głównym problemem będą problemy z owulacją, a także wtórny zanik miesiączki.
Pamiętajmy, że u podstaw problemów z nadmierną masą ciała leży jakość żywności, którą spożywamy. Dlatego w jadłospisie osób z nadwagą czy otyłością bardzo często brakuje wielu cennych składników, które wspierają płodność (należy do nich m.in. witamina A, C, E, D, witaminy z grupy B, magnez, cynk, selen, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik pokarmowy, polifenole).
Dlaczego warto zmniejszyć BMI i zrzucić nadprogramowe kilogramy jeszcze przed rozpoczęciem starań o ciążę?
Nadwaga i otyłość nie powinna być postrzegana wyłącznie w kategoriach estetycznych. Z nadmierną masą ciała związany jest szereg zaburzeń metabolicznych, a także hormonalnych. Osoby z nadwagą i otyłe mają zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu II, niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby, obturacyjnego bezdechu sennego czy chorób układu kostno-stawowego. Nadmierne kilogramy mogą wiązać się również z problemami natury psychologicznej, które nie będą sprzyjały przyszłym staraniom. Myślę, że warto pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych dużo wcześniej, ponieważ w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań nie będziemy musieli wprowadzać radykalnych zmian. Na pewno wyjdzie nam to na dobre zarówno podczas starań jak i przyszłej ciąży.
>> Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa? Dieta kobiet w ciąży: fakty i mity<<
Jakie pierwsze zmiany w diecie powinna wprowadzić kobieta, która nigdy się nie odchudzała, nie zwracała uwagę na zdrowe odżywianie, nie ćwiczyła, ma 20 kilogramów nadwagi i chciałaby zajść w ciążę?
Uważam, że to kwestia bardzo indywidualna i pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie, co stanowi największą przeszkodę na drodze do prawidłowej masy ciała. U jednej kobiety mogą być to nieregularne posiłki, u drugiej podjadanie między posiłkami, a u trzeciej problem może tkwić jeszcze gdzie indziej.
Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian polecam dobrze je zaplanować i unikać metod, które zapewniają nam podejrzanie szybkie i spektakularne efekty. Lepszym rozwiązaniem jest indywidualne dobranie kaloryczności diety oraz zaplanowanie posiłków zgodnie ze stanem zdrowia, ale także preferencjami kulinarnymi i trybem życia danej osoby. Nie jestem zwolenniczką „katowania się” dietami. Jeśli coś ma być skuteczne to powinno być również smaczne i dostosowane do tego jak żyjemy. Mocno radykalne diety, oparte o produkty, które ciężko kupić lub, których po prostu nie lubimy nie sprawdzą się na dłuższą metę. To samo dotyczy aktywności fizycznej.
Wprowadzajmy zmiany stopniowo i zaplanujmy je, tak aby nie stosować ich ze łzami w oczach przez miesiąc, lecz by weszły nam w nawyk i zostały z nami przez całe życie.
Przeczytaj również: Tak wygląda ciało po porodzie! Kobiety… nie wstydźcie się go!
Czy przed zajściem w ciążę warto mieć ułożoną dietę i być pod opieką dietetyka?
Myślę, że warto zwrócić się do dietetyka. Szczególnie w czasach, gdy dostęp do informacji jest praktycznie nieograniczony i często przebić się przez „chaos informacyjny”, zdecydować co jest prawdą, a co chwytem marketingowym. Dobry dietetyk pomoże dobrać nam dietę tak, aby była ona zarówno właściwie zbilansowana jak i smaczna. Zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą nam na wzmocnienie naszej płodności. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
O zdrowe nawyki żywieniowe warto zadbać jeszcze przed ciążą, ponieważ kobietom w ciąży nie zaleca się stosowania diet odchudzających. W związku z tym większość z rzeczy, które wypracujemy przed poczęciem, będzie działać na naszą korzyść podczas dziewięciu miesięcy ciąży.
Pamiętajmy, że nadmierne kilogramy w ciąży są związane z szeregiem powikłań zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Wymienić tu można chociażby większe ryzyko porodu przedwczesnego czy makrosomię płodu.
Tylko dieta wystarczy do zrzucenia kilogramów? A co z aktywnością fizyczną?
Aktywność fizyczna powinna iść w parze z dietą. Pamiętajmy jednak, że tak jak dieta ma ona być źródłem przyjemności. W związku z tym proponuję dobranie formy aktywności fizycznej do naszych upodobań. Nie musimy przecież spędzać kilku godzin na siłowni, jeśli jest to dla nas nieprzyjemne i stresujące. Możemy wybrać inną formę aktywności fizycznej, np. aqua fitness, bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking.
Niektóre osoby potrzebują większej dawki motywacji dlatego dla nich, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się ćwiczenia w grupach. Warto również pomyśleć o tym żeby zaangażować w aktywne spędzanie czasu naszą drugą połówkę. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna może wpływać korzystnie nie tylko na płodność kobiet, ale i mężczyzn.
mgr Paulina Górska – dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, właścicielka poradni dietetycznej Kobieca Strona Dietetyki (http://kobiecastronadietetyki.pl). Jako dietetyk kliniczny pracuje przede wszystkim z osobami starającymi się o dziecko, kobietami z PCOS, endometriozą oraz chorobą Hashimoto. Obecnie realizuje pracę doktorską z zakresu wpływu diety na dolegliwości bólowe i jakość życia u kobiet z endometriozą na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Swoją pracę z pacjentem opiera na indywidualnym podejściu oraz praktycznych zaleceniach zgodnych z evidence based medicine.
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz