Dodatkowe kilogramy w ciąży potrafią być przyczyną rozterek wielu kobiet

Ile kilogramów stracę podczas porodu?

18 dodatkowych kilogramów, a to dopiero 7 miesiąc ciąży. Przeraża mnie moja waga. Ile kilogramów ubędzie mi po porodzie? Czy to możliwe, że chociaż połowa odejdzie wraz z urodzeniem maluszka? Takie pytanie zadała jedna z członkiń grupy na Facebooku dla przyszłych rodziców, ale wypowiedzi w podobnym tonie nie brakuje na forach, grupach dla ciężarnych i w gabinetach ginekologów. Jak dużego ubytku wagi można spodziewać się po samym porodzie?

Jak bardzo chciane, wyczekane i upragnione nie byłoby dziecko, przyszła mama ma prawo przejmować się gorszym samopoczuciem czy wagą w ciąży. To nie próżne, ale zupełnie naturalne. Tym bardziej, że osławione hormony ciążowe potęgują emocje i niekiedy przyszłe mamy odczuwają niektóre sprawy intensywniej.

4 długie i trudne lata staraliśmy się o dziecko. Płakałam jak zobaczyłam test ciążowy, płakałam przy pierwszym USG i każdym następnym. Gdzieś ok. 5 miesiąca zauważyłam, że moja waga w ciąży odchodzi od normy… przytyłam naprawdę dużo… ok. 16 kg. Byłam cała spuchnięta i czułam się strasznie ciężko. Nie miałam śmiałości się skarżyć, bo wszyscy wiedzieli, jak trudno nam było zajść w ciążę. Raz usłyszałam, że jestem niewdzięczna, bo narzekam. Inne chciałyby przytyć nawet 50 kg byleby być matką. Ostatni raz powiedziałam na głos o swoich troskach – wspomina 35-letnia Anna.

Waga w ciąży może martwić, tym bardziej gdy kilogramy przybywają w bardzo szybkim tempie. Dlatego warto wiedzieć, co składa się na kilogramy ciążowe.

Ile średnio tyje kobieta w ciąży?

Kobiety, które przed ciążą miały wagę w normie, tj. BMI między 19 a 24, powinny w ciąży przytyć średnio między 11,5 a 16 kg.

Kobiety z niedowagą – 12,5-18 kg.

Kobiety z nadwagą – 7-11,5 kg

Kobiety z otyłością 5-9 kg.

Tyle o normie. Jednak wiele kobiet tyje w ciąży znacznie więcej – 20, a nawet 30 kg i jest to dla nich trudne do zaakceptowania. Strach, że większość tych kilogramów zostanie z nimi po porodzie jest niekiedy duży i potrafi nawet przygasić radość z ciąży.

Przeczytaj także: Dieta przy cukrzycy ciążowej. Co można, a czego nie można jeść podczas ciąży cukrzycowej

Co składa się na wagę w ciąży?

Dodatkowe kilogramy w ciąży to nie tylko waga płodu. Składa się na nią wiele innych elementów:

  • Łożysko – ok. 0,5-1 kg
  • Płyn owodniowy – ok. 1-1,5 kg
  • Krew i dodatkowe płyny – ok. 1-1,5 kg
  • Macica – ok. 1-1,5 kg
  • Piersi – ok. 1-2 kg
  • Tkanka tłuszczowa – ok. 2-4 kg
  • I oczywiście waga dziecka – 2-4 kg

Wiele ciężarnych skarży się na nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie. Rzeczywiście organizm w ten sposób przygotowuje się do porodu: poszerzanie się naczyń krwionośnych zwiększa objętość krwi w organizmie, którą trudno jest transportować. Krew zbiera się w tkankach a organizm magazynuje płyny. To na wypadek dużej utraty krwi podczas porodu.

Zatrzymywanie wody w organizmie zauważalne jest głównie w nadgarstkach, dłoniach, stopach i na twarzy. Aby pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, należy przede wszystkim zwiększyć spożycie wody w ciągu dnia do 2 litrów, wyeliminować sól z diety oraz dużo odpoczywać z nogami uniesionymi do góry.

Strach przed przytyciem w ciąży

Wiele kobiet martwi się swoją wagą w ciąży, ale gdy strach przed przytyciem prowadzi do zaburzenia odżywiania, unikania posiłków, intensywnych treningów czy obsesyjnego liczenia kalorii, to znak, że mamy do czynienia z pregoreksją. Nie jest to oficjalna jednostka chorobowa, ale określenie zaburzeń odżywiania u ciężarnych, którym posługują się dietetycy i ginekolodzy.

Nadmierne odchudzanie u kobiet w ciąży nie tylko jest niewskazane, ale też może prowadzić do poważnych i groźnych konsekwencji zarówno dla samej kobiety, jak i dziecka:

  • Konsekwencje dla matki: niedokrwistość, krwawienia z dróg rodnych w wyniku przedwczesnego oddzielenia łożyska, nadciśnienie tętnicze, cesarskie cięcie, konieczność odżywiania pozajelitowego w szpitalu, trudności z karmieniem piersią, ryzyko porodu przedwczesnego.
  • Konsekwencje dla dziecka: problemy z oddychaniem, niska masa urodzeniowa, mniejszy obwód głowy, zaburzenia procesów immunologicznych, zaburzenia fizyczne i umysłowe, opóźnienia ruchowe, kłopoty z koncentracją.

Jednym słowem: próba utrzymania zgrabnej sylwetki w ciąży może mieć szereg bardzo dotkliwych konsekwencji. Zdrowy tryb życia w ciąży – tak, odchudzanie w ciąży – absolutnie nie!

 

Ile kilogramów traci się po porodzie?

Ok. 5-6 kg – tyle właśnie kilogramów traci średnio kobieta po porodzie. Na wagę tę składają się krew, płyn owodniowy, woda oraz oczywiście noworodek, który waży ok. 3,5 kg. Nadal jej organizm magazynuje wiele wody, macica i piersi są powiększone. Pamiętajmy, że w czasie 9 miesięcy ciąży macica zwiększyła swoją wagę z 60 g do prawie 1 kg. Potrzeba czasu, aby z powrotem wróciła do swoich rozmiarów.

UWAGA! Dzień po porodzie brzuch młodej matki nadal może wyglądać jakby była w ciąży. Nie każda kobieta jest na to przygotowana i często ten widok zaskakuje. Warto się na to przygotować, zarówno mentalnie, jak i praktycznie, zabierając do szpitala luźne ubrania.

Ważne jest, aby kobieta nie oczekiwała, że zaraz po porodzie wróci do dawnej sylwetki. Tak może się oczywiście stać – każda z nas jest inaczej uwarunkowana genetycznie – ale raczej to wyjątki.

Połóg, trwający 6 tygodni po porodzie, to właśnie czas nieśpiesznego dochodzenia do siebie młodej matki. To wtedy obkurcza się i oczyszcza macica, goi rana po cięciu cesarskim, rozkręca laktacja – to czas, gdy młoda mam uczy się maluszka, oswaja z karmieniem piersią i pielęgnacją dziecka. Warto mieć to w pamięci i spokojnie odczekać te 6 tygodni przed podjęciem na powrót aktywności fizycznej.

Przeczytaj także: Suplementacja w ciąży – jak wybrać wartościowe suplementy dla ciężarnych

Dobra wiadomość na koniec

Osłabienie po porodzie, niewyspanie, opuchnięty i odstający brzuch, kilkutygodniowe krwawienie, czasami baby blues, wyczerpująca opieka nad noworodkiem mogą nie nastrajać optymistycznie w kontekście powrotu do dawnej sylwetki.

Jednak warto pamiętać, że to chwilowe. Wiele kobiet wraca do wagi sprzed ciąży wręcz niezauważalnie, niejako mimochodem. Karmiąc piersią, ponoszą zwiększony wydatek energetyczny sięgający nawet 500 kcal dziennie, do tego wzmożona aktywność przy noworodku i częste spacery i waga leci w dół.

„Zawsze miałam tendencje do tycia. Trochę rozpusty, fast foody, słodycze i od razu spodnie mocniej się opinały na biodrach. To, że w ciąży przytyję brałam wręcz za pewnik. Śmiałam się z koleżankami, że ja to będę szafa trzydrzwiowa jak zajdę w ciążę. Tymczasem… miło niespodzianka. Mimo dużej wagi dziecka (ponad 4 kg) przytyłam coś ok. 12-13 kg. A pół roku po porodzie ważyłam mniej niż przed ciążą. Cud! Nie byłam na diecie, nie ćwiczyłam. Po prostu miałam masę roboty przy maluchu i karmiłam piersią. Samo zeszło.” wspomina Renata, która dzisiaj ma 5-letniego synka.

Co mogą zrobić kobiety w ciąży, które boją się nadmiernego przyrostu wagi:

  • Odżywiać się zdrowo, lekkostrawnie i różnorodnie. Jak powinna wyglądać dieta w ciąży, najważniejsze rady, o ile kalorii zwiększyć podaż kalorii w poszczególnych trymestrach, przeczytasz tutaj: Dieta w ciąży
  • Uprawiać aktywność fizyczną pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, np. na zajęciach dla kobiet w ciąży.
  • Ograniczyć słodycze i słone przekąski. Ciąża to idealny czas na wzywanie „Rzucam niezdrowe przekąski”. Przyszła mama ma w tym wyższy cel niż tylko smukłą sylwetkę: zdrowie swojego nienarodzonego maluszka.
  • Pilnować regularnego spożywania posiłków – rada o systematyczności brzmi banalnie i powtarza ją niemal każdy dietetyk, ale to jest to najprostszy sposób na uniknięcie napadów głodu. Posiłek co 2-3 godziny pozwoli uniknąć skoków cukru we krwi, co jest przyczyną wzmożonego głodu.

Reasumując, w ciąży statystycznie kobiety tyją 11-16 kilogramów, z czego 5-6 tracą od razu w dniu porodu. Pierwsze 6 tygodni po porodzie, czyli połóg, to czas, gdy organizm dochodzi do siebie, a młodej mamie ubywa kolejnych kilogramów. W pierwszych miesiącach po porodzie warto zawalczyć o dawną figurę metodą małych kroków. Nie jest to czas, miejsce i siły na intensywne treningi i katorżnicze diety. Aktywność fizyczna, rozpoczynająca się od spacerów z wózkiem oraz wykluczenie słodyczy i chipsów na początek mogą już dać świetne rezultaty.

 

POLECAMY TAKŻE:

Ciążowe zachcianki i wiara w mity – czyli dlaczego ciężarnym “lecą” zęby

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

To sa tylko cyferki… a każda kobitka jest inna i inaczej przechodzi poród. Najwazniejsze zeby od poczatku miała świadomosc swojej wagi, zdrowego odżywiania i dbania o siebie. Sama tez korzystałam z dodatkowego wsparcia lekarzy w szpitalu medicover co do diety tez z racji tego, ze oni pomagali nam tez zajść w ciąże 🙂 Więc cały przebieg ciązy musiał byc pod ich kontrola, zeby zachowac maks bezpieczeństwa dla dzidziusia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *