Ciało po porodzie wymaga czasu na regenerację i powrót do formy

Tak wygląda ciało po porodzie! Kobiety… nie wstydźcie się go!

Ciało po porodzie zmienia się i to jest naturalne zjawisko. Nie powinno tu być miejsca na wstyd i poczucie winy.

Internet obiegły nagie zdjęcia pewnej kobiety. To matka, która 9 miesięcy wcześniej urodziła dziecko. Zdjęciami chciała upamiętnić swoje ciało po porodzie. Fotografia wzbudziła skrajne emocje – od zachwytów i słów poparcia, po ostrą, agresywną krytykę. Jak się okazuje, wizerunek matki z reklamy – zadbanej, promiennej i szczupłej już tydzień po porodzie – jest wciąż żywy w sercach i umysłach sporej części społeczeństwa. Im więcej takich zdjęć i aktów odwagi, tym większa szansa na przerwanie tego zaklętego kręgu, w którym kobiety udają, że po ciąży mają idealne ciało, a społeczeństwo niemal tego od nich wymaga.

Na zdjęciu widać młodą kobietę ze spuszczoną głową, smutną miną i zrezygnowaną postawą. Przy zdjęciu autorka, Magdalena, umieściła długi wpis:

Media społecznościowe kreują wizerunek Matki Idealnej, w ciąży zawsze umalowanej, uśmiechniętej, nieopuchniętej, niezapłakanej. Po porodzie Matka Idealna jest szczupła, nie ma rozstępów, nie odczuwa zmęczenia, a dziecko dostarcza jej tylko i wyłącznie radości. Zero smutku, zero nadprogramowych kilogramów, ewentualny powrót do wagi sprzed ciąży w ciągu kilku tygodni.”

Magdalena, po publikacji zdjęcia, dostała wiele krytycznych komentarzy o zaniedbaniu i lenistwie, sugerujących, że jeśli ma taką figurę 9 miesięcy po porodzie to musi być to skutkiem braku aktywności, podjadania i ogólnemu braku dbałości o siebie. Tymczasem autorka krótko po porodzie już wprowadziła pierwsze ćwiczenia.

Zdjęcie zostało zrobione dokładnie dziewięć miesięcy od narodzin syna. Dwa miesiące po porodzie zaczęłam praktykować jogę. Cztery miesiące później trenowałam z Ewką Ch., biegałam. Przez karmienie piersią miewałam napady wilczego głodu, nawet w nocy, nawet po zjedzeniu porządnego obiadu, po nakarmieniu dziecka zaczynałam czuć natychmiastowe ssanie w żołądku. Do tego odkładanie się wody w organizmie, hormony…”

Sprawdź także: Ile kilogramów stracę podczas porodu?

Swoim wpisem autorka dodaje także otuchy innym kobietom po porodzie, które czują się niekomfortowo ze swoją figurą. Odstający brzuch po ciąży czy kilka kilogramów więcej to często sytuacja przejściowa. Ciało po porodzie, podobnie jak w ciąży, przechodzi szereg transformacji. Z każdym miesiącem wygląda inaczej, często lepiej i zdrowiej niż przed porodem.

„Moje ciało już nigdy nie będzie takie, jak przedtem, i nie ukrywam, że dążę do tego, by wyglądało lepiej, bym ja mogła czuć się w nim dobrze. Teraz, prawie trzy miesiące po zrobieniu tej fotografii, wyglądam zupełnie inaczej, nawet lepiej, niż przed ciążą.”

Na wszystko przyjdzie czas: na ćwiczenia, diety, zdrowe obiadki, aktywność fizyczną, rower, trampoliny czy bieganie. Młoda mama nie może od siebie wymagać, że przy ogromnym trudzie, jakim jest donoszenie ciąży, urodzenie dziecka, a następnie wymagająca opieka nad noworodkiem, będzie miała ochotę, siłę i czas na wyciskanie siódmych potów na siłowni.

Jednak pamiętaj: Twój wygląd to nie kwestia życia i śmierci. Nie głódź się, nie katuj ćwiczeniami. Wszystko przyjdzie w swoim czasie. A gdy spojrzysz na to zdjęcie, pomyśl, że jesteś piękna, nieważne, czy masz po ciąży wystający brzuch, bliznę po cesarce, bardziej wiszące cycki. Dbaj o siebie i bądź dla siebie dobra.”

 

https://www.facebook.com/chwasciorzycadeperz/posts/2710482835631728

Fot. i cytaty: Facebook/Magdalena Antonina

POLECAMY TAKŻE:

Tylko jeden kieliszeczek… STOP! W ciąży się nie pije!

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *