Nataliya Kyrkach-Antonenko

Straciła męża na wojnie, ale urodzi mu dzieci. Na Ukrainie trwa akcja darmowego mrożenia nasienia

Nosił długie, kręcone włosy. To przez nie zyskał na froncie pseudonim „Beautiful”. Gdy dosięgnął go odłamek pocisku po uderzeniu artyleryjskim, to właśnie po wyglądzie rozpoznał go jeden z ochotników. Żona Witalija – Nataliya Kyrkach-Antonenko – dowiedziała się o tym w ciągu dwóch godzin. Choć jej świat legł w gruzach, nie straciła nadziei na wspólne potomstwo. Wszystko dzięki decyzji o zamrożeniu nasienia, podjętej na jednej z przepustek.

Wzruszający apel wdowy po ukraińskim żołnierzu

Nataliya Kyrkach-Antonenko zaszła w ciążę trzy miesiące przed tragiczną śmiercią swojego męża Witalija na froncie. Para nie chciała, aby wojna przekreśliła ich marzenia o dużej rodzinie. Dlatego zrobili coś jeszcze – zdecydowali się zamrozić nasienie, by w przyszłości Nataliya mogła jeszcze zajść w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro.

W grudniu 2022 roku Ukrainka opublikowała na swoim profilu na Facebooku wzruszający apel:

Zwracam się jako wdowa do wszystkich żon i kochanych dziewczyn wojowników, którzy bronią naszej Ukrainy. Mój najukochańszy mąż Witalij Kyrkach-Antonenko zginął w walce, ale mam nadzieję, że urodzę jego dzieci, dlatego chcę podzielić się z Wami moim doświadczeniem.

Szczerze, z całego serca mam nadzieję, że unikniesz mojego losu. Ale wojna to wojna…

Jeśli czujesz bezgraniczną miłość do swojego męża i wiesz, że w razie najgorszej tragedii nigdy o nim nie zapomnisz, że nie będziesz mogła zacząć życia od nowa. Jeśli chcesz zobaczyć jego cząstkę na tym świecie. Jeśli jesteś wystarczająco silna i nic nie może Cię zniszczyć, błagam – zanim będzie za późno – zrób tak, jak zrobiliśmy ja i mój mąż.

Współczesny świat pozwala nam rodzić i wychować dzieci naszych poległych bliskich – najodważniejszych i najdzielniejszych ludzi na tym świecie. Rozmawiajcie ze sobą. Jeśli podzielasz moje zdanie, idź do kliniki leczenia niepłodności i przygotuj wszystkie dokumenty na najgorsze. Jeśli przebywasz poza Ukrainą, Twój mąż może zrobić to sam.

Trzy miesiące przed śmiercią mojego ukochanego męża w walce, miałam szczęście począć jego dziecko. Jednak przy pierwszej okazji postanowił zachować w kriobanku swoją szansę na zostanie ojcem innych naszych dzieci. Zrobił to wiedząc, że jeśli będę zmuszona z tego skorzystać, nigdy nie będzie mógł ich przytulić i pocałować.

Wiem, że ta świadomość boli. Wiem, że możesz chcieć ukryć się przed rzeczywistością i żyć nadzieją, że Twój ukochany będzie żył mimo wszystkich zaciętych walk, które go czekają. Rozumiem twój strach. Ale ta droga może być jedyną okazją do doczekania upragnionych dzieci Twojego ukochanego – dzieci, których sam chciał. Wychowaj je godnie, z taką samą miłością do Ukrainy, i daj im możliwość życia w kraju, za który tata przelał krew.

Rozważcie i proszę nie odkładajcie tej decyzji „na później”, jeśli oboje nadal chcecie skorzystać z tej okazji w naszej ogromnej potrzebie…

Pod postem Nataliyi pojawiło się mnóstwo pozytywnych komentarzy. Rodacy chwalą kobietę za jej odwagę, mądrość i życzą wiele sił do dalszego trwania.

Program „Hero Nation” na ratunek ukraińskim rodzinom

Przed wojną pacjentami ukraińskich klinik leczenia niepłodności byli głównie obcokrajowcy – pary z Ameryki, Chin i Europy Zachodniej. Korzystali z tutejszych liberalnych przepisów dotyczących macierzyństwa zastępczego. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji kliniki zostały natychmiast zamknięte. Otwarte ponownie w kwietniu 2022 roku, przyciągnęły innych pacjentów – to ukraińskie pary, zaniepokojone o przyszłość swoich rodzin, chcące zachować szansę na potomstwo.

Mother and Child – największa klinika leczenia niepłodności w Ukrainie – uruchomiła program bezpłatnego mrożenia nasienia i komórek jajowych dla żołnierzy i ich partnerek. Nazwany „Hero Nation” program ten zakłada też duże zniżki na leczenie metodą wspomaganego rozrodu (w Ukrainie kosztuje ono od 1.300 do 4.000 dolarów). Najbardziej potrzebujący mogą liczyć nawet na bezpłatne leczenie.

„Hero Nation” to ukłon w stronę dzieci poczętych przez swoich zmarłych lub ciężko rannych rodziców. Ukraińscy lekarze wierzą, że dzięki programowi uda się przywrócić nawet 80% przedwojennej działalności kliniki.

Witalij nie żyje, ale może zostać ojcem

Każdego miesiąca klinikę Mother and Child odwiedza 30-40 wojskowych, którzy chcą zamrozić swoje nasienie.

Lekarz i para wiedzą, że mężczyzna może zostać ranny lub zabity podczas walki na froncie. O tym nie trzeba mówić. Widać to po ich nastroju, po wyrazie twarzy (…) Kiedy w twoim kraju jest wojna, a ty nie jesteś na froncie, musisz robić to, co umiesz najlepiej, a my najlepiej możemy dać życie nowym Ukraińcom – powiedział Witalij Radko, 37-letni lekarz w głównym oddziale w Kijowie.

Nataliya Kyrkach-Antonenko ma 20 lat na wykorzystanie nasienia swojego zmarłego męża.

Witalij nie żyje, ale jego zdolność do zostania ojcem – tak. Dopóki żyję, zamierzam urodzić tyle jego dzieci, ile tylko będę mogła.

 

Źródło:

https://www.facebook.com/businka.ua
https://www.economist.com/europe/2023/01/08/before-going-to-fight-many-ukrainians-are-freezing-their-sperm

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *