Stres w ciąży - skutki odczuje dziecko

Stres w ciąży odczuje dziecko – także długo po urodzeniu

Przyszła mama musi wiedzieć, że stany napięcia nerwowego mają olbrzymi wpływ zarówno na przebieg ciąży, jak i rozwój dziecka. Co robić, gdy pojawia się duży stres w ciąży?

Życie jest pełne niespodziewanych wydarzeń, które mogą wywoływać stres. W związku z tym, nawet będąc w ciąży, ciężko nie doznawać uczucia stresu. Niestety, nie ma magicznego guzika, który wystarczy nacisnąć, by stres w ciąży zniknął. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, mogą przekładać się na samopoczucie, zachowanie i reakcje w sytuacjach kryzysowych. Dlatego w tym okresie kobiety mogą reagować zbyt impulsywnie i emocjonalnie na wydawałoby się błahe sytuacje.

Przeczytaj: „Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży

Stres w ciąży – jak sobie z nim poradzić

Oprócz codziennych sytuacji, przyszła mama zaczyna zastanawiać się nad przyszłością swoją i nienarodzonego dziecka. Pojawiają się pytania i wątpliwości, które z powodu burzy hormonalnej mogą objawiać się skrajnymi reakcjami emocjonalnymi. Niestety stresu nie unikniemy, a wyżej przedstawione sytuacje są przejściowe i krótkotrwałe.

Oddaj część obowiązków mężowi lub innej osobie

Jeżeli chcemy zminimalizować czynniki stresogenne, możemy część obowiązków i spraw potencjalnie stresujących dla nas przekazać partnerowi lub komuś bliskiemu. Wtedy nie będziemy narażać siebie i dziecka na negatywne emocje.

Medytuj, uprawiaj jogę, słuchaj muzyki

Jeśli nie jesteśmy w stanie ograniczyć sytuacji wywołujących silny stres, możemy skorzystać z kilku metod, które pomagają w jego łagodzeniu. Skorzystajmy z dobrodziejstwa jogi i medytacji, aby zrelaksować skołatane nerwami ciało i dusze. Bardzo dobrym sposobem na uspokojenie może okazać się słuchanie muzyki relaksacyjnej, taniec czy spacer na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w ciąży jest znakomitym sposobem na rozładowanie napięcia mięśni i ułatwia relaksację.

Pozwalaj sobie na drzemki

Drzemki w ciągu dnia także mogą pomóc w walce ze stresem. Szczególnie polecane jest to kobietom spodziewające się dziecka, bo to właśnie one powinny wykorzystywać wolny czas na relaks, w końcu organizm w ciąży pracuje na zwiększonych obrotach.

Zadbaj o dietę antystresową

Odpowiednia dieta także sprzyja ukojeniu nerwów. Powinna opierać się na dużej ilości witamin i mikroelementów. Świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, kasze, herbaty owocowe czy ziołowe zapewnią Tobie (i twojemu dziecku) cenne składniki potrzebne do radzenia sobie ze stresem.

Stres w ciąży – objawy i konsekwencje w poszczególnych trymestrach

Przebywanie w stanie ciągłego i silnego napięcia nerwowego ma wiele negatywnych skutków. W pierwszym trymestrze ciąży skutki permanentnego stresu można rozpoznać u przyszłej mamy na podstawie ogólnie pojętego złego samopoczucia.

Możemy zauważyć także inne objawy świadczące o tym, że ciężarna jest narażona na silny stres. Są to:

 • wzmożona potliwość
 • ból i zawroty głowy
 • przyśpieszona akcja serca
 • szybki i głęboki oddech
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • bóle mięśni
 • bóle w klatce piersiowej

W kolejnych trymestrach kobieta samodzielnie może rozpoznać jak dana sytuacja wpływa na dziecko. Zazwyczaj może wtedy zaobserwować częstsze i bardziej intensywne ruchy płodu. Stres sam w sobie nie jest negatywnym zjawiskiem. W jego trakcie wytwarza się kortyzol, zwany potocznie hormonem stresu.  Substancja ta w odpowiednich dawkach wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny. Tak naprawdę dla nienarodzonego dziecka niebezpieczny jest nie sam stres, a niewłaściwe sposoby radzenia sobie z nim przez matkę, np. poprzez palenie papierosów, picie alkoholu czy zajadanie stresu. Takie zachowania mogą prowadzić do:

 • przedwczesnego porodu
 • obumarcia płodu
 • alkoholowego zespołu płodowego
 • wystąpienia wad wrodzonych

Stres w ciąży – konsekwencje dla dziecka

W trakcie długotrwałego stresu ilość wytwarzanego kortyzolu dosłownie zalewa dziecko, a to zwiększa szanse na pojawienie się powikłań w ciąży. Stres może powodować niedożywienie lub niedotlenienie dziecka, ponieważ kortyzol działa obkurczająco na naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport substancji odżywczych i tlenu do łożyska. Noworodki, które były poddane silnemu stresowi w czasie ciąży charakteryzują się niską masą urodzeniową, mogą być bardziej drażliwe, płaczliwe i niespokojne po urodzeniu.


lek. med. Magdalena Golańska-Wróblewska, ginekolog w Salve Medica w Łodzi. Zajmuje się niepłodnością, zaburzeniami endokrynologicznymi, ginekologią zabiegową i operacyjną, prowadzeniem ciąży.

 


 

 

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *