Stres w ciąży - skutki odczuje dziecko

Stres w ciąży odczuje dziecko – także długo po urodzeniu

Przyszła mama musi wiedzieć, że stany napięcia nerwowego mają olbrzymi wpływ zarówno na przebieg ciąży, jak i rozwój dziecka. Co robić, gdy pojawia się duży stres w ciąży?

Życie jest pełne niespodziewanych wydarzeń, które mogą wywoływać stres. W związku z tym, nawet będąc w ciąży, ciężko nie doznawać uczucia stresu. Niestety, nie ma magicznego guzika, który wystarczy nacisnąć, by stres w ciąży zniknął. Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety, mogą przekładać się na samopoczucie, zachowanie i reakcje w sytuacjach kryzysowych. Dlatego w tym okresie kobiety mogą reagować zbyt impulsywnie i emocjonalnie na wydawałoby się błahe sytuacje.

Przeczytaj: „Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży

Stres w ciąży – jak sobie z nim poradzić

Oprócz codziennych sytuacji, przyszła mama zaczyna zastanawiać się nad przyszłością swoją i nienarodzonego dziecka. Pojawiają się pytania i wątpliwości, które z powodu burzy hormonalnej mogą objawiać się skrajnymi reakcjami emocjonalnymi. Niestety stresu nie unikniemy, a wyżej przedstawione sytuacje są przejściowe i krótkotrwałe.

Oddaj część obowiązków mężowi lub innej osobie

Jeżeli chcemy zminimalizować czynniki stresogenne, możemy część obowiązków i spraw potencjalnie stresujących dla nas przekazać partnerowi lub komuś bliskiemu. Wtedy nie będziemy narażać siebie i dziecka na negatywne emocje.

Medytuj, uprawiaj jogę, słuchaj muzyki

Jeśli nie jesteśmy w stanie ograniczyć sytuacji wywołujących silny stres, możemy skorzystać z kilku metod, które pomagają w jego łagodzeniu. Skorzystajmy z dobrodziejstwa jogi i medytacji, aby zrelaksować skołatane nerwami ciało i dusze. Bardzo dobrym sposobem na uspokojenie może okazać się słuchanie muzyki relaksacyjnej, taniec czy spacer na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna w ciąży jest znakomitym sposobem na rozładowanie napięcia mięśni i ułatwia relaksację.

Pozwalaj sobie na drzemki

Drzemki w ciągu dnia także mogą pomóc w walce ze stresem. Szczególnie polecane jest to kobietom spodziewające się dziecka, bo to właśnie one powinny wykorzystywać wolny czas na relaks, w końcu organizm w ciąży pracuje na zwiększonych obrotach.

Zadbaj o dietę antystresową

Odpowiednia dieta także sprzyja ukojeniu nerwów. Powinna opierać się na dużej ilości witamin i mikroelementów. Świeże owoce i warzywa, chude mięso, ryby, kasze, herbaty owocowe czy ziołowe zapewnią Tobie (i twojemu dziecku) cenne składniki potrzebne do radzenia sobie ze stresem.

Stres w ciąży – objawy i konsekwencje w poszczególnych trymestrach

Przebywanie w stanie ciągłego i silnego napięcia nerwowego ma wiele negatywnych skutków. W pierwszym trymestrze ciąży skutki permanentnego stresu można rozpoznać u przyszłej mamy na podstawie ogólnie pojętego złego samopoczucia.

Możemy zauważyć także inne objawy świadczące o tym, że ciężarna jest narażona na silny stres. Są to:

  • wzmożona potliwość
  • ból i zawroty głowy
  • przyśpieszona akcja serca
  • szybki i głęboki oddech
  • nudności i wymioty
  • biegunka
  • bóle mięśni
  • bóle w klatce piersiowej

W kolejnych trymestrach kobieta samodzielnie może rozpoznać jak dana sytuacja wpływa na dziecko. Zazwyczaj może wtedy zaobserwować częstsze i bardziej intensywne ruchy płodu. Stres sam w sobie nie jest negatywnym zjawiskiem. W jego trakcie wytwarza się kortyzol, zwany potocznie hormonem stresu.  Substancja ta w odpowiednich dawkach wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny. Tak naprawdę dla nienarodzonego dziecka niebezpieczny jest nie sam stres, a niewłaściwe sposoby radzenia sobie z nim przez matkę, np. poprzez palenie papierosów, picie alkoholu czy zajadanie stresu. Takie zachowania mogą prowadzić do:

  • przedwczesnego porodu
  • obumarcia płodu
  • alkoholowego zespołu płodowego
  • wystąpienia wad wrodzonych

Stres w ciąży – konsekwencje dla dziecka

W trakcie długotrwałego stresu ilość wytwarzanego kortyzolu dosłownie zalewa dziecko, a to zwiększa szanse na pojawienie się powikłań w ciąży. Stres może powodować niedożywienie lub niedotlenienie dziecka, ponieważ kortyzol działa obkurczająco na naczynia krwionośne odpowiedzialne za transport substancji odżywczych i tlenu do łożyska. Noworodki, które były poddane silnemu stresowi w czasie ciąży charakteryzują się niską masą urodzeniową, mogą być bardziej drażliwe, płaczliwe i niespokojne po urodzeniu.


lek. med. Magdalena Golańska-Wróblewska, ginekolog w Salve Medica w Łodzi. Zajmuje się niepłodnością, zaburzeniami endokrynologicznymi, ginekologią zabiegową i operacyjną, prowadzeniem ciąży.

 


 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *