Szczotkowanie ciała na sucho staje się coraz popularniejsze wśród kobiet. Nic dziwnego, bo zabieg niesie ze sobą szereg korzyści, m.in. złuszcza martwy naskórek, pobudza krążenie krwi, wyrównuje koloryt skóry, ujędrnia i wygładza skórę oraz poprawia jej ogólną kondycję. Jeśli więc jesteś w ciąży i martwi cię, że musisz przerwać ten zabieg lub nie możesz go wypróbować po raz pierwszy, śpieszymy z uspokojeniem: szczotkowanie na sucho w ciąży jest dozwolone.
Szczotkowanie ciała na sucho w ciąży – czy bezpieczne?
Każda świadoma mama wielokrotnie podczas ciąży zastanawia się, czy spożywane jedzenie, używane kosmetyki czy zabiegi pielęgnacyjne są dozwolone w ciąży. Stan ten bowiem, mimo że nie jest chorobą, nakłada na kobietę pewne ograniczenia, np. ciężarna będzie musiała poczekać z laserowym usuwaniem owłosienia, wykonywaniem peelingów z kwasami czy jedzeniem tatara i sushi.
Podobne rozterki mogą dotyczyć tego, czy szczotkowanie w ciąży jest bezpieczne. Jest to zabieg małoinwazyjny i jest dozwolony dla kobiet ciężarnych będących w zdrowych, niezagrożonych ciążach. Jeżeli natomiast ciąża jest zagrożona, istnieje ryzyko poronienia, należy zrezygnować ze szczotkowania, a najlepiej skonsultować się uprzednio z lekarzem.
UWAGA! Ciężarne powinny unikać szczotkowania brzucha, szczególnie w zaawansowanej ciąży. Warto także, aby wybierały szczotki posiadające delikatne włosie.
Jaka szczotka do szczotkowania na sucho?
W drogeriach stacjonarnych i internetowych dostępny jest szeroki wybór szczotek do szczotkowania: możesz wybrać szczotkę z paskiem na dłoń lub szczotkę na rączce. Szczotki różnią się grubością oraz rodzajem włosia – te wykonane z włosia zwierzęcego (np. końskiego, z dzika) są bardziej miękkie niż szczotki z włosia roślinnego (np. tampico z agawy). Dostępne są także szczotki z włosiem syntetycznym.
Rozpoczynając przygodę ze szczotkowaniem na sucho, warto rozpocząć od szczotek o miękkim włosiu, a z czasem przejść do włosia półtwardego i twardego. Kobiety w ciąży także powinny wybrać miękkie włosie.
PAMIĘTAJ! Skóra po szczotkowaniu może być zaczerwieniona, ale nie może być podrażniona czy posiniaczona. Jeśli tak jest to znak, że wykonywanie ruchy były zbyt intensywne lub włosie jest za twarde.
Jak szczotkować ciało na sucho w ciąży?
Szczotkowanie na sucho zawsze należy rozpoczynać od stóp i kierować się w stronę głowy. Ważne, aby ruch był wykonywany w jedną stronę.
A więc zaczynamy: najpierw delikatnie omieć stopy, następnie szczotkuj łydki, kolana oraz kolejno uda i pośladki. Tym ostatnim rejonom poświęć odpowiednio więcej czasu. To miejsca podatne na wystąpienie zgrubień, nierówności oraz cellulitu, na które świetnym remedium jest właśnie szczotkowanie. Brzuch potraktuj szczególnie delikatnie, a jeśli jesteś w ciąży, bezpiecznie będzie, jeśli ominiesz tę strefę. Kolejno szczotkuj jedną i drugą rękę, zaczynając od dłoni, kierując się ku ramionom. Zabieg zakończ szczotkowaniem pleców – tu przyda się pomoc drugiej osoby lub szczotka z długą rączką. Zawsze od dołu ku górze ciała, w jednym kierunku.
WSKAZÓWKA! Do szczotkowania na sucho wystarczy ci tylko szczotka, a sam zabieg wykonaj przed kąpielą (dobrze jest później spłukać z siebie martwy naskórek). Niepotrzebne są żadne kosmetyki ani zwilżanie włosia.
Kolejność zabiegów jest następująca: szczotkowanie, prysznic a następnie koniecznie wtarcie balsamu. Szczotkowanie warto wykonywać nawet kilka razy w tygodniu, a koniecznie systematycznie. Początkowo warto zrobić dzień przerwy, aby skóra miała czas na regenerację.
>> Ciąża a jazda samochodem – czy zapinać pasy, po co adaptery, do kiedy można prowadzić?<<
Zalety szczotkowania ciała na sucho
Szczotkowanie na sucho to jeden z najprostszych, najtańszych i najłatwiej dostępnych naturalnych zbiegów, który każda z nas może wykonać w domu. Ten rodzaj peelingu przynosi szereg korzyści:
- Złuszcza martwy naskórek,
- Ujędrnia i napina skórę,
- Poprawia krążenie krwi,
- Wygładza skórę,
- Przyczynia się do redukcji cellulitu,
- Pomaga usunąć toksyny z organizmu,
- Zmniejsza obrzęki na nogach,
- Pozwala zmniejszyć problem wrastających włosków.
PRZECIWWSKAZANIA! W przypadku wątpliwości dotyczących jakiegokolwiek zabiegu pielęgnacyjnego w ciąży, zawsze warto najpierw skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę, który najlepiej zna jej przebieg. Co do zasady jednak szczotkowanie na sucho w ciąży jest bezpieczne w każdej zdrowej fizjologicznej ciąży. Ciąża zagrożona, z ryzykiem poronienia lub przedwczesnego porodu jest pod szczególną ochroną i w takim przypadku należy powstrzymać się od wykonywania zabiegu szczotkowania ciała.
Inne przeciwskazania to: Atopowe Zapalenie Skóry, Łojotokowe Zapalenie Skóry, łuszczyca, nowotwór skóry, skóra oparzona, z ranami otwartymi, stanami zapalnymi, skaleczeniami.
Podsumowując, szczotkowanie ciała na sucho w ciąży to doskonały sposób, aby przyszła mama zadbała o kondycję swojej skóry, która odwdzięczy się za to z nawiązką po porodzie. Systematyczne szczotkowanie ciała to rytuał pielęgnacyjny, który wymaga minimum środków i czasu, a sprawia, że kobieta ma poczucie zrobienia czegoś przyjemnego i pożytecznego dla siebie.
Fot: Pixaby.com/Fotorech
POLECAMY TAKŻE:
Stres w ciąży. Konsekwencje dla dziecka mogą być długofalowe
Dodaj komentarz