Pojawienie się na delikatnej skórze noworodka lub niemowlęcia krostek zawsze wzbudza niepokój rodziców. Powodów ich wystąpienia może być wiele, a do jednych z częstszych należy trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy. Jak go rozpoznać? Co na trądzik niemowlęcy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców.
Co to jest trądzik niemowlęcy?
Trądzik niemowlęcy to wysypka pojawiająca się na twarzy noworodka i niemowlęcia przypominająca wykwity grudkowo-krostkowe oraz zaskórniki zamknięte (białe) lub otwarte (czarne). W literaturze fachowej rozróżnia się trądzik noworodkowy, kiedy to zmiany skórne pojawiają się już po urodzeniu lub w ciągu pierwszych dni oraz trądzik niemowlęcy – wysypka objawia się między 3. a 16. miesiącem życia.
Nie jest to częsta przypadłość i dotyczy ok. 20% noworodków i niemowląt.
Szukając, jaka jest przyczyna trądziku niemowlęcego, trzeba się odwołać do hormonów, a dokładniej do męskich hormonów – androgenów. Matka może przekazywać je dziecku jeszcze w życiu łonowym przez łożysko i tym sposobem pobudzać jego gruczoły łonowe, które znajdują się pod kontrolą hormonów. Androgeny są przekazywane również poprzez karmienie piersią.
Przeczytaj także: Atopowe Zapalenie Skóry (AZP)
Trądzik niemowlęcy – jak rozpoznać?
Istnieje całe spektrum zmian skórnych, jakie mogą wystąpić na delikatnej skórze twarzy dziecka: od reakcji alergicznych, pokrzywki, po Atopowe Zapalenie Skóry. Nic więc dziwnego, że rodzicom tak trudno przychodzi, jak rozpoznać trądzik niemowlęcy.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian skórnych na twarzy dziecka – wysypki, bąbli, pokrzywki, zaskórników itp. – zawsze skonsultujmy się najpierw z lekarzem. Mimo że trądzik niemowlęcy nie jest groźny, jest szansa, że rodzic mógł błędnie go zidentyfikować.
Najważniejszą wskazówką, jak poznać trądzik niemowlęcy, jest ulokowanie zmian skórnych. Trądzik występuje wyłącznie na twarzy, zazwyczaj na policzkach i na czole. Dlatego ważne, aby po odkryciu wysypki, dokładnie obejrzeć malucha. Czy wysypka jest także w innych miejscach na ciele? Jeśli tak, diagnoza zazwyczaj będzie wskazywać na inną dolegliwość, choćby np. ospę wietrzną.
Krostki przy trądziku niemowlęcym:
- zlokalizowane tylko na twarzy (policzki, czoło, rzadziej broda),
- przyjmują formę zaskórników białych lub czarnych,
- mogą to być także wykwity przypominające potówki,
- w skrajnych przypadkach objawia się wypryskami ropnymi.
Ile trwa trądzik niemowlęcy?
Gdy przyczyna wyprysków została ustalona, większość rodziców chce wiedzieć, do kiedy trwa trądzik niemowlęcy, co jest jak najbardziej zrozumiałe. Przeciętnie do 3 miesięcy po wystąpieniu pierwszych objawów trądzik powinien zniknąć.
Zobacz: Stany przejściowe noworodka.
Trądzik niemowlęcy – leczenie
Większość lekarzy jest zgodna, jak leczyć trądzik niemowlęcy. Nie leczyć. Zmiany na twarzy dziecka zazwyczaj znikają samoistnie po 1-3 miesięcy lub po zakończonym karmieniu piersią. W sytuacji długotrwale utrzymujących się zmian skórnych lub dotkliwego przebiegu trądziku lekarz może przepisać preparaty do zewnętrznego stosowania.
Jeśli trądzik niemowlęcy nie ustępuje po 6. miesiącach od wystąpienia lub przybiera bardzo nasiloną postać, łącznie z wypryskami ropnymi, należy zgłosić się do lekarza.
Rodzic nie powinien stosować żadnych maści czy domowych sposobów na własną rękę. Natomiast istnieje wiele sposobów, jak właściwie dbać o skórę niemowlęcia, aby przyśpieszyć ustąpienie trądziku niemowlęcego.
Rady dla rodziców – co na trądzik niemowlęcy?
Warto wprowadzić poniższe działania do codziennej pielęgnacji dziecka:
- Zaprzestanie używania olejów mineralnych przy pielęgnacji skóry twarzy dziecka,
- Dbanie o utrzymanie okolic ust suchych i czystych,
- Nie przegrzewanie dziecka – nadmierne opatulanie malucha sprzyja nasileniu się objawów trądziku niemowlęcego,
- Używanie kosmetyków przeznaczonych do delikatnej skóry dziecka,
- Pranie ubranek dziecka w płatkach mydlanych lub proszku dla dzieci.
Źródło:
Brzeziński P., Dermatologia okresu noworodkowego – choroby skóry niewymagające leczenia, Przegląd lekarski, nr 2009/66/9,
Filo-Rogulska M., Wcisło-Dziadecka D., Brzezińska-Wcisło L., Trądzik noworodkowy i niemowlęcy – etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz możliwości terapeutyczne, http://www.czytelniamedyczna.pl/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/tradzik-noworodkowy-i-niemowlecy
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz