Ilość mitów, jakie krążą wokół wagi kobiet w ciąży, jest ogromna. Ciężarne są przekonane, że nigdy nie wrócą już do dawnej wagi, a ciąża na zawsze zmieni ciało. A czasami przeciwnie, widząc celebrytki pokazujące płaski brzuch na ściankach 2 tygodnie po porodzie, są przekonane, że same robią coś źle, skoro od razu po porodzie nie mają płaskiego brzucha. Jak więc jest z tą wagą w ciąży? Rozwiewamy najczęściej pojawiające się mity i przypominamy kilka faktów.
W pierwszym trymestrze jeszcze się nie tyje
MIT! Waga w ciąży i wielkość brzucha jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Jedne w połowie ciąży mają jedynie lekko zaokrąglony brzuszek, inne nie są w stanie nosić już ubrań sprzed ciąży. Prawdą jest, że w I trymestrze ciąży tyje się najmniej, jednak szacuje się, że średni przyrost masy ciała w pierwszym trymestrze to 0,5-2 kg. Co ciekawe, niektóre ciężarne w pierwszych tygodniach mogą wręcz schudnąć kilka kilogramów, a to z uwagi na nudności, wymioty i związany z tym brak apetytu.
Kobiety w ciąży tyją zbliżoną ilość kilogramów – ok. 11-13 kg
MIT! To, ile tyje kobieta w ciąży, jest zależne od wielu czynników, m.in. jej wagi wyjściowej, sposobu odżywiania się przed ciążą i w ciąży, stanu zdrowia, aktywności itp. Lekarze zalecają, aby kobieta z prawidłowym BMI przed ciążą przytyła ok. 10-14 kg.
Kobiety w ciąży bliźniaczej przytyją więcej
FAKT! Na wagę kobiety w ciąży wpływa m.in. masa dziecka i łożyska, więc naturalnym jest, że ciąża bliźniacza spowoduje zwiększoną masę w ciąży w porównaniu do ciąży pojedynczej. Średnio kobieta w ciąży bliźniaczej tyje ok. 16-25 kg.
Od razu po porodzie spadnie większość kilogramów ciążowych
MIT! Zaraz po porodzie kobieta średnio traci ok. 5-6 kg. Na tę wagę składa się noworodek, łożysko, płyn owodniowy, krew. Z każdym dniem po porodzie jej ciało będzie powracać do dawnej formy a przy tym gubić kolejne kilogramy. Po porodzie macica wciąż jest znacznie powiększona, a w organizmie zgromadzone są duże ilości wody. Brzuch po porodzie nie będzie od razu płaski. Wciąż może być dość duży i napięty – to normalny proces fizjologiczny, a z każdym dniem wręcz namacalnie widoczne będzie jego zmniejszanie się.
>> Ile kilogramów stracę podczas porodu? <<
Kobieta w ciąży nie powinna stosować diet eliminacyjnych bez wskazań zdrowotnych
FAKT! Jeśli kobieta nie ma zaleconej diety eliminacyjnej od specjalisty z uwagi na alergie czy choroby, to absolutnie w ciąży nie powinno się odchudzać, stosować diet wykluczających czy drastycznie redukować kalorii w diecie.
Kobieta w ciąży powinna jeść znacznie więcej niż przed ciążą
MIT! Jeść dla dwojga, a nie za dwoje – takie są współczesne przykazania dietetyków dla kobiet w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne właściwie się nie zmienia, a więc kobieta nie musi zwiększyć kaloryczności codziennej diety. W II trymestrze ciąży dzienna kaloryczność diety powinna wzrosnąć o 360 kcal, a w III trymestrze – o 475 kcal. Ciężarna nie musi oczywiście liczyć kalorii. Wystarczy, że w codziennym jadłospisie w II i III trymestrze doda jedną niewielką przekąskę lub nieznacznie powiększy każdy posiłek. Faktem natomiast jest, że dieta w ciąży wymaga odpowiedniego żywienia uwzględniającego wybrane składniki odżywcze, m.in. kwasy omega-3, żelazo, kwas foliowy i wiele innych.
Dodatkowe kilogramy w ciąży to przede wszystkim waga dziecka
MIT! Waga dziecko to jedynie jedna ze składowych kilogramów ciążowych. Na wagę w ciąży składa się masa dziecka ok. 3,5 kg, macica ok. 1-1,5 kg, piersi ok. 1-2 kg, łożysko 0,5-1 kg, krew 1,5-2 kg, płyn owodniowy 1-1,5 kg oraz dodatkowa tkanka tłuszczowa 2-4 kg.
Nadwaga w ciąży jest szkodliwa. Może doprowadzić do powstania m.in. cukrzycy ciążowej.
FAKT! Nadmierne przybieranie kilogramów w ciąży jest niekorzystne nie tylko dla kobiety, ale także dla dziecka oraz przebiegu porodu. Nadwaga w ciąży może przyczynić się do powstania cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego, hemoroidów, żylaków, obrzęków nóg, bólów kręgosłupa, zwiększonej masy urodzeniowej dziecka, przedwczesnego porodu oraz porodu zakończonego cięciem cesarskim.
Sprawdź także: Czy dieta wegetariańska w ciąży jest zdrowa? Dieta kobiet w ciąży: fakty i mity
Waga w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka
FAKT! Nadwaga w ciąży może skutkować makrosomią noworodka (waga dziecka ponad 4 kg), a także komplikacjami przy porodzie (m.in. przedwczesnym rozpoczęciem akcji porodowej), co może mieć wpływ na stan zdrowia dziecka. Z kolei niedowaga w ciąży może spowodować, że dziecko urodzi się ze zbyt niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg). Podobnie jak przy nadwadze, tu także istnieje ryzyko przedwczesnego porodu.
Po ciąży bardzo trudno wrócić do dawnej figury
MIT! Część kilogramów ciążowych kobieta traci już po porodzie, kolejne będą stopniowo znikać podczas 6-tygodniowego połogu, gdy ciało powoli wraca do formy. Wiele kobiet zauważa także spadek wagi spowodowany karmieniem piersią, a w rezultacie nierzadko chudną więcej niż ważyły przed ciążą. Zdrowa dieta i wprowadzona stopniowo aktywność fizyczna umożliwią stratę kilogramów po ciąży.
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz