Warszawa mówi NIE dla in vitro

Łódź, Częstochowa, Sosnowiec – to miasta, które nie miały problemu, by z budżetu miasta wygospodarować pieniądze na dofinansowanie procedury in vitro. Za to Warszawa mówi NIE dla in vitro. Stolica, w której problem niepłodności jest zdecydowanie większy, to tu także znajdują się jedne z największych klinik leczenia niepłodności, negatywnie odniosła się do projektu Partii Razem.

Jak donosi Radio TOK FM, warszawski Ratusz negatywnie zaopiniował projekt Partii Razem dotyczący finansowania z kasy miasta procedury in vitro. Powodem jest kłopot, jaki z opinią na temat programu, mieli prawnicy warszawskiego magistratu. Nie potrafili – jak czytamy – ocenić skuteczności tej metody oraz czy jest bezpieczna, a jednocześnie stwierdzić, jak szybko metoda „umożliwia osiągnięcie wyznaczonych celów”.

Pod projektem Partii Razem zebrano 18 tysięcy podpisów – program zakładał pomoc dla co najmniej 1200 niepłodnych par rocznie, ale zdaniem Ratusza: „miasto nie może finansować tego rodzaju usług”.

Mateusz Olechowski, z zarządu warszawskiego okręgu Partii Razem: „Biuro prawne prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz podaje w wątpliwość w ogóle legalność refundowania in vitro przez jednostki samorządu terytorialnego. To bzdura. To nieprawda, że in vitro nie może być finansowane przez samorząd, przepisy są jasne, potwierdza to choćby nasza analiza prawna z kancelarii Działyński i Judek”.

Dodaje także, że inne miasta, takie jak Częstochowa, Łódź czy Sosnowiec, nie miały podobnych kłopotów prawnych.

Rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk: “Miasto nie może finansować tego rodzaju usługi medycznej, dlatego, że zgodnie z przepisami za finansowanie i dobieranie usług medycznych, które są finansowane z budżetu państwa odpowiada ministerstwo zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Stąd też negatywna opinia prawników warszawskiego magistratu.”

Jednocześnie dodaje, że to nie urzędnicy, a przepisy są przeciwne in vitro. W odpowiedzi na pytanie o inne miasta, mówi, że nie będzie oceniał działalności innych samorządów, bo to nie należy do jego i Ratusza kompetencji.

Czy to oznacza, że Warszawa działa w obrębie jakiegoś innego i nikomu nieznanego prawa?

Partia Razem zapowiada kolejne kroki, które będą miały na celu wywrzeć presję na Hannę Gronkiewicz-Waltz i zapewnia, że to nie koniec walki o in vitro z miejskiej kasy.

Cały materiał można przeczytać TUTAJ

Polecamy również:

Jak wyglądają przygotowania do procedury in vitro krok po kroku

In vitro w Szwajcarii – dla kogo i za ile

Źródło: TOK FM

 


Dziennikarka, redaktorka, graficzka. W serwisie www.plodnosc.pl odpowiada za redakcję artykułów w obszarze: niepłodność, leczenie niepłodności, in vitro, starania o ciążę. Redaktor naczelna Plodnosc.pl. Kontakt: agata.daniluk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *