wyprawka dla noworodka
Artykuł Partnera

Zbliżający się poród – co powinno znaleźć się w torbie do szpitala

Ciąża i zbliżający się poród to czas, kiedy warto w miarę możliwości unikać nerwów i stresu. Nie wszystko można mieć pod całkowitą kontrolą, ale z całą pewnością da się zawczasu przygotować rzeczy potrzebne mamie i dziecku podczas pobytu w szpitalu, tak by były pod ręką, kiedy nadejdzie chwila wyruszenia na oddział położniczy. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w torbie do szpitala oraz kiedy i jak ją spakować.

Wyprawka dla mamy

Pobyt na porodówce nie jest zazwyczaj dłuższy niż trzy dni. Na ten czas mamie potrzebne będą: koszula nocna lub T-shirt, koszula z rozcięciem do karmienia po porodzie, szlafrok albo dres, skarpetki, klapki pod prysznic i kapcie. Do torby należy też spakować majtki jednorazowe, ręczniki, chusteczki higieniczne, przybory toaletowe i podpaski na czas po porodzie. Przydadzą się również staniki dla mam karmiących i wkładki laktacyjne oraz niezbędne kosmetyki. Nie należy zapominać o ładowarce do telefonu – warto mieć ją spakowaną zawczasu. Do torby zaleca się spakować też coś do jedzenia i butelkę wody mineralnej.

Wyprawka dla noworodka

Dla dziecka do szpitala zabieramy pieluszki jednorazowe, kilka pieluszek tetrowych, 3 bawełniane koszulki, 2 bawełniane cienkie czapeczki lub jedną czapeczkę cienką i jedną cieplejszą (zależnie od pory roku), śpioszki lub kaftaniki typu pajacyk, 2 pary skarpetek, rękawiczki bawełniane, by ochronić buzię dziecka przed podrapaniem, ręcznik kąpielowy z kapturkiem, kocyk i śpiworek. Przydadzą się też miękka szczotka do włosów dla noworodka, kosmetyki i chusteczki dla niemowląt oraz gaziki. Nie ma potrzeby, żeby zabierać do szpitala większą ilość ubranek i akcesoriów, o ile pobyt się nie przedłuży. Wszystkie ubranka dla dziecka powinny być wyprane i wyprasowane, a akcesoria takie jak butelka do karmienia i smoczek umyte oraz wyparzone. Na czas transportu maluszka do domu przyda się cieplejsze ubranko oraz fotelik samochodowy.

Niezbędne dokumenty

W torbie do szpitala powinna znaleźć się teczka zawierająca dowód osobisty mamy, skierowanie do szpitala, potwierdzenie ubezpieczenia, numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, kartę przebiegu ciąży, wyniki badań i potwierdzenie grupy krwi oraz czynnika Rh matki. Przy ujemnym Rh (Rh-) konieczne jest też wynik badania na obecność przeciwciał anty Rh. Dokumenty te znacznie ułatwią personelowi medycznemu pracę i w razie komplikacji porodowych – podjęcie właściwej decyzji.

Kiedy i jak spakować torbę do szpitala przed porodem?

Torba do szpitala powinna być przygotowana najpóźniej na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Dzięki temu unikniemy nerwowej sytuacji, gdy poród rozpocznie się nieco wcześniej, a my w panice szukać będziemy potrzebnych rzeczy i dokumentów. Warto stopniowo kompletować wszystkie potrzebne akcesoria. Torbę, którą zabierzemy do szpitala, umieszczamy w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Powinna być poręczna i nie nazbyt ciężka.

Dodatkowe rzeczy, które warto umieścić w torbie do szpitala

Choć pobyt w szpitalu po porodzie jest zazwyczaj krótki, do torby zabieranej na porodówkę warto spakować kilka dodatkowych rzeczy, które mogą okazać się przydatne. Można zabrać ze sobą produkty ułatwiające pielęgnację piersi podczas laktacji i ulubioną muzykę, tak by móc się zrelaksować. Zapobiegliwe mamy mogą wrzucić do torby suplementy diety, które warto przyjmować podczas ciąży i od pierwszych dni karmienia piersią.

Od pierwszych dni życia każdy noworodek powinien otrzymywać niezależnie od sposobu żywienia dwa składniki: witaminę D w ilości 400 j.m. i DHA w ilości minimum 100 mg. To składniki zalecane przez ekspertów z dziedziny neonatologii, pediatrii i żywienia. Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu, wzroku, kości i odporności.

Można podawać je w wygodnej formie kapsułek twist-off. Dobrym wyborem będzie suplement diety Omegamed Baby+D 0+, który zawiera te dwa składniki w zalecanych porcjach. DHA zawarte w produktach Omegamed pozyskiwane jest z pierwotnego, bezpiecznego źródła, z alg hodowanych w kontrolowanych warunkach, poza zanieczyszczonymi zbiornikami morskimi.

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako zamiennik (substytut) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *