GOV jak co roku opublikował listę najpopularniejszych imion w 2022 roku. Nie ma tu wielkiego zaskoczenia – w ubiegłym roku młodzi rodzice najchętniej nadawali imiona Zosia i Antek. A co z bardziej oryginalnymi, jak Melody, które nosi córka blogerki Anny Skury? Co ciekawe, zwykły „Kowalski” nie nazwie tak swojej pociechy.
Lista najpopularniejszych imion 2022 r.
Najpopularniejsze żeńskie imiona 2022 r. to Zosia, Zuzia i Hania – od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, zmieniając jedynie miejsce na podium. Na liście 10 najchętniej wybieranych imiona dla dziewczynek nie ma większych zaskoczeń. Nieco na popularności traci Julia, która przodowała w poprzednich latach, natomiast zwiększyła się popularność imienia Laura.
- Zofia – 2860 (awans z 2. miejsca)
- Zuzanna – 2832 (ubiegłoroczna liderka)
- Hanna – 2669 (bez zmian)
- Maja – 2570 (awans z 5. miejsca)
- Laura – 2505 (awans z 6. miejsca)
- Julia – 2489 (spadek z 4. miejsca.)
- Oliwia – 2241 (bez zmian)
- Alicja – 2136 (bez zmian)
- Lena – 2064 (bez zmian)
- Pola – 2015 (bez zmian)
Lista najpopularniejszych imion męskich w 2022 roku nie uległa zmianie, jeśli chodzi o miejsce pierwsze. Tak jak w ubiegłym roku chłopców najchętniej nazywano Antoś. Nie zmieniło się także 2. i 3. miejsce – kolejno Janek i Olek. Nowością jest wysokie miejsce Nikodema, który w 2021 r. był dopiero na 13 miejscu.
- Antoni – 3431 (zeszłoroczny lider)
- Jan – 3246 (bez zmian)
- Aleksander – 3039 (bez zmian)
- Franciszek – 2923 (bez zmian)
- Nikodem – 2805 (awans z 13. miejsca)
- Jakub – 2751 (spadek z 5. miejsca)
- Leon – 2499 (awans z 8. miejsca)
- Stanisław – 2174 (awans z 10. miejsca)
- Mikołaj – 2165 (spadek z 7. pozycji )
- Szymon – 2154 (spadek z 6. miejsca)
Inspirowanie się, jakie imiona są teraz popularne dla dzieci, miewa dwa cele: albo wybór jednego z nich lub odwrotnie – unikanie i wybieranie imion bardziej oryginalnych, rzadziej spotykanych, takich, które wyróżnią dziecko wśród rówieśników i, być może, dodadzą więcej pewności siebie, charyzmy i późniejszej popularności.
Czy taki cel przyświecał popularnej blogerce, podróżniczce i influencerce Annie Skurze, która 4 lata temu zdecydowała się nadać swojej córeczce imię Melody? Z pewnością jest to niespotykane w Polsce imię, które może wzbudzać zainteresowanie lub kontrowersje. A może influencerka, sama posiadając niezwykle popularne w swoim pokoleniu imię, chciała wyróżnić córkę?
Przeczytaj także: Imię wpływa na charakter. Oto 15 imion dla chłopca, które znaczą: świetny facet
Melody, Liam, Alikia Ilia, Mia
Powszechnym zjawiskiem jest inspirowanie się imionami znanych osób przy nazywaniu dzieci osób niepublicznych. Pewni rodzice z Suwałk w 2021 r. zapragnęli nadać swojej córeczce to samo imię, które wybrała Anna Skura – tj. Melody. I tu spotkało ich wielkie zaskoczenie, gdyż urzędnik wyraził wątpliwości, czy może wydać zgodę na użycie takiego imienia.
Tu warto podkreślić, że w Polsce nie obowiązuje lista imion zakazanych dla dzieci, jednak urzędnik w Urzędzie Stanu Cywilnego może odmówić nadania imienia noworodkowi w kilku przypadkach: gdy imię jest obraźliwe, wulgarne lub nie wskazuje na płeć dziecka.
Urzędnik z Suwałk, nie mając pewności, czy imię Melody może zostać zaakceptowane, zwrócił się z prośbą o interpretację do Rady Języka Polskiego. Ta wyraziła się jednoznacznie, wyjaśniając:
„Wnioskowane imię „Melody” z językowego punktu widzenia jest nie do zaakceptowania jako imię żeńskie. Forma ta nie spełnia wymogu odróżniania płci, jako że w języku polskim imiona żeńskie najczęściej mają końcówkę „-a”, z kolei występująca w niej końcówka „-y” jest raczej typowa dla imion męskich (typu „Anastazy”, „Ambroży”). Przypisanie takiego imienia mogłoby narazić osobę je noszącą na nieporozumienia i kłopoty z identyfikacją płci. Dodatkowo warto wskazać, że imię w tej formie byłoby homonimiczne w stosunku do angielskiego wyrazu „melody” ‘melodia’, co dodatkowo mogłoby stać się przyczyną niedogodności językowo-komunikacyjnych.”
Dlaczego więc Anna Skura otrzymała zgodę na imię Melody? Podróżniczka zdecydowała urodzić swoje dziecko w Stanach Zjednoczonych, gdzie wtedy mieszkała. Dlatego imię „Melody” w tym przypadku zostało zaakceptowane.
Przeczytaj także: Zakaz publikowania wizerunku dzieci w internecie. Nierealistyczny pomysł czy wkrótce norma?
Blogerka nie jest odosobniona w swoim zamiłowaniu do nietypowych imion. Równą pomysłowością wykazali się Katarzyna Skrzynecka i Marcin Łopucki nadają swojej córce imię pochodzenia greckiego – Alikia Ilia. Gdy aktorka ogłosiła imię te 11 lat temu, wywołała duże kontrowersje i szereg uwag oceniających tak oryginalne imię.
Piłkarz Wojciech Szczęsny i piosenkarka Marina nazwali swojego synka Liam. Rodzina najwięcej czasu spędza obecnie we Włoszech z uwagi na obowiązki zawodowe Wojciecha Szczęsnego, co też poniekąd tłumaczy wybór imienia, które nie ma tradycji w języku polskim. Na temat imienia „Liam” Rada Języka Polskiego również wydała opinię:
„W polszczyźnie ten zestaw liter byłby odczytywany jako „ljam”, co chyba nie jest zgodne z odczytywaniem go w języku angielskim. Jest to pewna trudność: ktoś posługujący się w Polsce takim imieniem musiałby za każdym razem, kiedy będzie poproszony o podanie swego imienia do jakiegokolwiek dokumentu, literować to imię. Ponadto grupa nagłosowa „lj” mogłaby się w wymowie skracać do „j”, co dawałoby w efekcie formę jam brzmiącą tak, jak skrócona książkowa, a nawet biblijna forma zwrotu „ja jestem”. Dlatego odradzam nadanie jako imienia formy Liam, choć ze względów czysto formalnych nie narusza ona przepisów art. 50. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.”
Co ciekawe, mieszkanie za granicą wcale nie jest jednoznaczne z nadawaniem dziecku nietypowego imienia. Robert i Anna Lewandowscy, mimo że na co dzień mieszkający jeszcze do niedawna w Niemczech, a teraz w Barcelonie, mają córeczki o imieniu Laura i Klara.
Celebrytka Natalia Siwiec to kolejna znana osoba, która zapragnęła wyjątkowego imienia dla córki. Nazwała ją Mia – imię coraz częściej wybierane i akceptowane przez USC, jednak nieustannie sprawiające problem w odmianie, co w języku polskim ma niebagatelne znaczenie. Rada Języka Polskiego w tym przypadku również odradza wybór takiego imienia:
„Jest to imię skandynawskie, zdrobnienie imienia Maria. Na gruncie polszczyzny jednak nie jest, jak się zdaje, odczuwane jako zdrobnienie. Nie zatem z powodu bycia przez nie ewentualnym zdrobnieniem, lecz ze względu na kłopotliwą wymowę radziliśmy rezygnację z nadania go. Opinie te jednak dotyczyły nowo narodzonych dzieci lub osób dorosłych, lecz mieszkających w Polsce. Uważamy bowiem, że imiona noszone przez obywateli polskich powinny być zgodne z systemem polszczyzny, w związku z czym Mia powinno brzmieć tak jak połączenie liter „mia” w słowach należących do polszczyzny, np. chemia. Tymczasem pod wpływem kultury anglosaskiej często słyszy się anglojęzyczną realizację tego imienia – „m-i-ja” – głównie w odniesieniu do Brytyjek i Amerykanek.”
Popularna Zuzia czy oryginalna, choć trudna w odmianie Melody? Powszechny w Polsce Franek czy zaczerpnięty z zachodu Brajan? Wybór imienia dla dziecka to zazwyczaj decyzja na całe życie. Warto rozważyć ją szerzej niż tylko przez pryzmat tego, czy nam, rodzicom, imię podoba się w brzmieniu. Polecamy uwzględnić te 6 wskazówek: Jak wybrać imię dla dziecka – 6 zasad, które warto wziąć pod uwagę
Źródło:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zosia-i-antek-najpopularniejszymi-imionami-2022-roku
https://rjp.pan.pl/opinie-o-imionach-main/1634-liam
https://rjp.pan.pl/opinie-o-imionach-main/2052-melody
https://rjp.pan.pl/opinie-o-imionach-main/509-mia
fot. pixabay.com/Victoria_Watercolor
POLECAMY TAKŻE:
Krzyki za ścianą. „Klaps” w tramwaju. Jak reagować na przemoc wobec dziecka?
Dodaj komentarz