40 powodów, dla których płodność jest ważna

40 powodów, dla których (nie)płodność jest ważna i nie może być tabu!

Płodność jest ważna, bo… „dotyczy każdego z nas”, bo „jest ważna dla przyszłości Europy”, bo „rodzina jest ważna”, bo „każdy ma prawo do rodzicielstwa”, bo „daje szczęście!”. Ruszyła kampania #40powodów, która inicjuje II Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. A Twoim zdaniem, dlaczego płodność jest ważna?

 

6 listopada 2017 wystartowała kampania #40powodow rozpoczynająca II  Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności. Jego celem jest zwrócenie uwagi na narastający problem niepłodności i jego wpływ na współczesną Europę. Inicjatorem kampanii jest Fertility Europe, organizacja parasolowa, zrzeszająca stowarzyszenia pacjenckie z krajów europejskich.

II Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności

40 ​​lat ​​in ​​vitro

Louise Brown – pierwsze dziecko poczęte metodą in vitro. Fot. NobelPrize/@nobelprize/Fb

Kampania #40powodów nawiązuje do 40. rocznicy poczęcia pierwszego dziecka, dziewczynki – Louise Joy Brown – urodzonej dzięki in vitro. 10 listopada zabieg wykonali dwaj brytyjscy lekarze – Robert Edwards oraz Patrick Steptoe. Był to zabieg udany, a 25 lipca 1978 roku w wyniku cesarskiego cięcia, w Szpitalu Głównym w Oldham na świat przyszła zdrowa Louise.

Szczęśliwi rodzice podjęli także drugą próbę in vitro, również udaną. Dzięki temu Louise ma siostrę Natalie. Obecnie kobieta ma 39 lat i jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki synów – Camerona oraz Aidena.

Jak to było na początku? Pierwsze dziecko z in vitro ma już 39 lat! >>> Więcej o życiu Louis >>> TUTAJ.


Cztery dekady później wielu mieszkańców Europy wciąż nie ma wiedzy lub dostępu do skutecznych metod leczenia niepłodności. Europejczycy mają problem z mówieniem o niepłodności z powodu stygmatyzacji, która jej towarzyszy. Powoduje to, że kwestie płodności nie są traktowane z powagą, na jaką zasługują.


W Polsce w grudniu 2015 r. decyzją ministra zdrowia pacjenci zostali pozbawieni dostępu do refundowanego leczenia niepłodności metodą in vitro. Wysokie koszty leczenia powodują, że najskuteczniejsza terapia jest niedostępna dla wielu pacjentów, dla których jest jedyną szansą na biologiczne rodzicielstwo.

Niepłodność​​ uderza​​ w ​​Europę

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności przybliża Europejczykom problem niepłodności. Ma na celu podniesienie świadomości i uzyskanie wsparcia polityków w działaniach na rzecz równego dostępu do leczenia niepłodności w Europie.

„Mężczyźni i kobiety borykający się z niepłodnością niechętnie mówią o swoich zmaganiach. Problemy z płodnością to dla nas duże wyzwanie.” – mówi Satu Rautakallio-Hokkanen, prezes Fertility Europe. „Ale to nie znaczy, że nie powinno się o niej mówić. Mówiąc otwarcie o możliwościach medycznych i osobistym doświadczeniu, Europa może podjąć niezbędne kroki, aby zwalczyć stygmatyzację niepłodności – bo ta choroba dotyka wszystkich; także rodziców, rodzeństwa, przyjaciół.”

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności zwraca uwagę, jak problem niepłodności uderza w Europę. Średni wskaźnik dzietności w Europie kształtuje się na poziomie 1,58 (w Polsce 1,32 – dane GUS , 2016r), podczas gdy zastępowalność pokoleń gwarantuje wskaźnik o wysokości 2,1. Przy takim trendzie do 2080 r. liczba osób pracujących w UE zmniejszy się o około 40 milionów.

Konsekwencje tego dla Europy są alarmujące. Spadek liczby urodzeń w połączeniu ze starzeniem się społeczeństwa oznacza, że Europa w ciągu najbliższych 50 lat może utracić swój gospodarczy i kulturowy potencjał.

„Czas zacząć mówić o płodności” – mówi dr Roy Farquharson, przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (www.eshre.eu).


„Musimy zacząć tę ważną rozmowę, aby zmniejszyć związane z niepłodnością piętno i umożliwić niepłodnym otwarte komunikowanie swoich uczuć. Organizacje zajmujące się problematyką płodności oraz stowarzyszenia pacjenckie muszą współpracować, aby pomóc utorować drogę do uczciwego dialogu na temat niepłodności i metod jej leczenia.”


Historia ​​Europejskiego ​​Tygodnia​​ Świadomości​​ Niepłodności

Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności został zainicjowany w 2016 roku. W ubiegłym roku celem było przerwanie milczenia wokół niepłodności w Europie. Polska kampania ukierunkowana była na zobrazowanie skali niepłodności, która dotyka już co piątą polską parę. Kampania #1na5 miała również na celu zatrzymanie niedopuszczalnych zmian w ustawie o leczeniu niepłodności proponowanych wówczas przez posła Klawitera.

W tym roku organizatorzy zwracają uwagę Europy, prezentując 40 powodów, które pokazują, dlaczego płodność ma znaczenie dla nas wszystkich. Aby podkreślić społeczne, ekonomiczne, demograficzne i zdrowotne powody, dla których płodność ma znaczenie, kampania #40powodow rozpoczyna się filmem przedstawiającym prawdziwe przyczyny, dla których Europa powinna pochylić się nad problemem niepłodności.

Tydzień ​​Świadomości​​ Niepłodności ​​w ​​Polsce

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” – współorganizator wydarzeń – wychodzi z kampanią #40powodów poza internet. Plakaty kampanii będzie można zobaczyć w środkach komunikacji publicznej siedmiu dużych miast Polski.

Tydzień świadomości Niepłodności w Polsce

Czym jest FERTILITY​ ​EUROPE

Fertility Europe to organizacja parasolowa, zrzeszająca stowarzyszenia pacjenckie z krajów europejskich, których obszarem zainteresowań i aktywności jest niepłodność. W Unii Europejskiej niepłodność dotyka ponad 25 milionów ludzi. Inicjując szerszą i konstruktywną rozmowę FE dąży do eliminacji stygmatyzacji wokół niepłodności i przyczynia się do otwartego dialogu na ten temat w Europie. Więcej na www.fertilityeurope.eu


PRZECZYTAJ TAKŻE:

Niepłodność? Nie poddawajcie się nigdy – walczcie do końca!

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *