Niepłodność dotyczy 1,5 miliona par w Polsce, nadal jednak jest problemem wstydliwym, do którego trudno się przyznać. Nawet lekarzowi. Często jedynym źródłem informacji staje się Internet. Niestety, wiele z nich mija się z prawdą, a nawet jest krzywdzące dla osób, które starają się o dziecko. Z mitami na temat niepłodności trzeba walczyć. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.
1. Niepłodność to skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej
Niektóre kobiety, które nie mogą zajść w ciążę, obwiniają za ten stan siebie, ponieważ wcześniej stosowały jedną z form antykoncepcji hormonalnej. Prawda jest jednak taka, że ten rodzaj zabezpieczenia nie powoduje żadnych zaburzeń – płodność powraca w ciągu 2-3 cykli i jest ona utrzymana na takim samym poziomie jak wcześniej (a niektórzy uważają nawet, że na nieco wyższym). Niepłodność nie pojawia się nawet po długotrwałym stosowaniu tabletek, plastrów i krążków dopochwowych.
W magazynie „Contraception and Reproductive Medicine” opublikowano raport, według którego większość kobiet zachodzi w ciążę w ciągu 12 miesięcy od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych (jest to 83%), natomiast prawie połowa z nich dokonuje tego w ciągu 3 pierwszych miesięcy.
Przekonanie o tym, że antykoncepcja hormonalna powoduje niepłodność może brać się stąd, że wcześniej tabletki zawierały wysokie dawki hormonów, a tym samym powodowały wiele skutków ubocznych. Obecnie stosowane są nowoczesne środki antykoncepcyjne, w których możliwość wystąpienia działań niepożądanych jest zredukowana do minimum.
2. Przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety
Przekonanie o tym, że przyczyna niepłodności stoi wyłącznie po stronie kobiety jest dość powszechne. Co ciekawe, myślą tak nie tylko panowie, ale również ich partnerki. Z tego powodu mężczyźni bardzo często nie biorą udziału diagnostyce przyczyn problemów z zajściem w ciążę od samego początku, a niekiedy nie chcą poddać się badaniom.
Tymczasem prawda jest taka, co potwierdzają badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że przyczyny niepłodności w 35% leżą po stronie kobiety i w 35% po stronie mężczyzny. Natomiast w 10% przypadków za problemy z poczęciem dziecka odpowiadają oboje partnerzy, a w pozostałych 20% nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka jest przyczyna niepłodności.
Ze względu na to, że w równym stopniu za niepłodność może odpowiadać kobieta i mężczyzna diagnostyka niepłodności zawsze powinna obejmować obojga partnerów. Często rozpoczyna się ona od badania nasienia.
Jest ono tym bardziej zasadne, że w ostatnim czasie odnotowuje się spadek jakości i osłabienie męskich komórek rozrodczych. Ma na to wpływ stres, niezdrowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu mężczyźni powinni przygotowywać się do zapłodnienia tak samo, jak kobiety.
Przeczytaj także: Rozszerzona diagnostyka niepłodności męskiej. Co zrobić oprócz badania nasienia
3. Jedyną metodą leczenia niepłodności jest in vitro
In vitro jest jednym ze sposobów leczenia niepłodności, ale nie jedynym. Tak naprawdę wybiera się go dopiero wtedy, gdy inne metody nie są skuteczne (lub nie mogą być zastosowane). Postępowanie jest zależne od przyczyny trudności z zajściem w ciążę. W części przypadków wystarczy przeprowadzić terapię hormonalną, inseminację, histeroskopię lub zabieg chirurgiczny.
Istnieje kilka metod leczenia niepłodności, a in vitro jest jedynie jedną z nich. O tym, jaka forma terapii będzie najlepsza zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki, na którą składa się m.in. badanie nasienia, testy laboratoryjne krwi, ocena rezerwy jajnikowej, USG itp.
Warto przeczytać: In vitro? Specjalista od niepłodności: to jeszcze może poczekać!
4. Niepłodność = bezpłodność
Często można spotkać się z tym, że niepłodność jest nazywana bezpłodnością i odwrotnie. Należy jednak pamiętać, że nie są to synonimy, a dwa zupełnie różne pojęcia. Pierwsze z nich oznacza stan, który jest odwracalny, jeżeli zostanie rozpoznana i usunięta jego przyczyna. Zatem niepłodność nie wyklucza zostania rodzicami.
Bezpłodność to stan, który jest nieodwracalny i oznacza, że nie ma możliwości zajścia w ciążę. Bezpłodne są na przykład kobiety nieposiadające jajników lub mężczyźni, którzy z różnych przyczyn utracili jądra lub ich narządy płciowe zostały uszkodzone.
U takich par stosuje się inne procedury i możliwości leczenia, niż u osób ze zdiagnozowaną niepłodnością. >>> Poznaj diagnostykę, leczenie i szanse na ciążę w przypadku niepłodności i bezpłodności.
5. Pozycja seksualna zwiększa szansę na ciążę
W Internecie można spotkać się z wieloma wskazówkami, dotyczącymi tego, jakie pozycje ułatwiają zajście w ciążę. Lepiej jednak nie traktować zbliżenia zadaniowo, a zamiast tego cieszyć się każdym zbliżeniem i urozmaicać go, według własnych upodobań. Prawda jest taka, że do zapłodnienia może dojść w każdej pozycji – nie tylko klasycznej. Ważne jest natomiast rozluźnienie i czerpanie przyjemności z seksu.
Polecamy: Wizualizacja celu przy niepłodności – czy warto stosować tę metodę?
5 pozycji seksualnych dla kobiet, które przypomną, jak czerpać radość z seksu
5 pozycji seksualnych dla kobiet, które przypomną, jak czerpać radość z seksu
Nina
2020-03-24 14:32U mnie dni płodne nie wróciły przez 6 cykli od zaprzestania stosowania pigułek, jakieś tam średnie są, ale każda z nas jest inna, nie wiedziałam że tak może być po pigułkach, a dowiedziałam się jak zaczęłam się starać, ale kontrolowałam dni płodne cyklotesterem myway, i całość starań zamknęłam się po 8 cyklach