Aromaterapia a poród

Aromaterapia w walce z bólem porodowym

Niefarmakologiczne sposoby zmniejszenia bólu porodowego mogą być bardzo skuteczne, a przede wszystkim są bezpieczne dla kobiety rodzącej i płodu. Jednym z nich jest aromaterapia, która stosowana jest od wieków w celach poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Poznaj, jakie olejki eteryczne pomagają przy porodzie.

Aromaterapia opiera się na leczniczym wykorzystaniu roślin, a dokładnie olejków roślinnych, w celu poprawy zdrowia, samopoczucia i złagodzenia stanów emocjonalnych. Olejki eteryczne powstają w wyniki wyodrębnienia oleju z rośliny na drodze destylacji z parą wodną. Aromaterapia nie jest modnym wytworem ostatnich lat, znana i z powodzeniem stosowana była już w czasach starożytnych.

Olejki eteryczne podczas porodu

Pozytywny wpływ olejków eterycznych na ból porodowy potwierdza badanie przeprowadzone w szpitalu John Radcliffe Oxford, w którym położne zastosowały aromaterapię przy 585 porodach. Jej celem było zmniejszenie nudności, złagodzenie bólu porodowego, zwiększenie częstotliwości skurczów, poprawa samopoczucia, zwiększenie sił i energii. W ankiecie przeprowadzonej po porodach, 62% kobiet oceniło wpływ olejków eterycznych jako skuteczny, a 12 % nie odczuło różnicy, 26% rodzących nie było w stanie jednoznacznie określić swoich odczuć (Nursing Times, March 1994, za: Bradford N, Chamberlain G 1995).

Duży ból może zakłócać akcję porodową

Intensywny ból porodowy to nie tylko dyskomfort i trud dla rodzącej, ale też duże zagrożenie dla płodu oraz przebiegu całego porodu. Konsekwencją może być niedotlenienie dziecka w wyniku zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. Nadmierny ból wpływa na szybsze wydzielanie się adrenaliny, a tym samym przyśpiesza akcję serca, podwyższa ciśnienie tętnicze, doprowadza do hiperwentylacji, co może prowadzić do problemów z przebiegiem akcji porodowej.

Stąd lekarze, położne i doule rekomendują korzystanie z szeregu dostępnych metod łagodzenia bólu porodowego, w tym także metod niefarmakologicznych, m.in. masaży, terapii dźwiękiem, oddziaływaniem zimnem i ciepłem, ćwiczeń oddechowych czy aromaterapii. Nie każdy z tych sposobów będzie korzystny i skuteczny dla ogółu rodzących, ale warto szukać tych, które podziałają.

Przeczytaj także: Poród w hipnozie – na czym polega. Czy hipnoza łagodzi ból porodowy?

Olejki eteryczne pozytywnie wpływające na przebieg porodu

Olejki eteryczne podczas porodu mają przede wszystkim pozytywnie wpłynąć na samopoczucie rodzącej: wyciszyć jej lęki, zminimalizować nadpobudliwość, zrelaksować, uspokoić nerwy. Ponadto łagodzą ból porodowy, znieczulają, rozkurczają naczynia krwionośne, co usprawnia przebieg akcji porodowej. 

Olejek miętowy – zmniejsza ból głowy i towarzyszące mu napięcie, łagodzi nudności, pomaga przy problemach trawiennych.

Olejek eukaliptusowy – rozluźnia, uspokaja, łagodzi napięcie nerwowe, zmniejsza ból. Rozkurcza naczynia krwionośne. Ułatwia oddychanie, udrażnia górne drogi oddechowe.

Olejek cytrynowy – ma pozytywny wpływ na samopoczucie.

Olejek ze słodkiej pomarańczy – łagodzi, wycisza, uspokaja, wpływa korzystnie na nastrój.

Olejek lawendowy – zmniejsza bóle, szczególnie pleców. Ma działanie wyciszające, relaksujące. Poprawia samopoczucie, łagodzi lęki.

Olejek z szałwii muszkatołowej – reguluje przebieg porodu, poprzez wsparcie skurczy porodowych.

Olejek z róży damasceńskiej – wycisza intensywne emocje, działa łagodząco na nerwy. Zmniejsza ból w II fazie porodu.

Olejek jaśminowy – intensyfikuje skurcze porodowe, pomagając w sprawnym przebiegu akcji porodowej. Relaksuje, rozluźnia, zmniejsza ból. Udrażnia drogi oddechowe.

Olejek z geranium – łagodzi stany lękowe, zmniejsza ból porodowy.

Olejek kadzidłowca (Frankincense) – relaksuje, uspokaja, zmniejsza nadpobudliwość, pozwala się wyciszyć. Redukuje napięcie mięśniowe oraz ból.

Olejki eteryczne są w 100% naturalne, bezpieczne, nie zawierają dodatków chemicznych, konserwantów, substancji dodatkowych.

Jak stosować olejki eteryczne podczas porodu?

Olejki eteryczne używane są na dwa sposoby:

  • przez skórę – w formie masażu, kąpieli, kompresu,
  • przez układ oddechowy – w formie inhalacji lub rozpylania w pomieszczeniu

Ważne! Olejki używane miejscowo na skórę wymagają rozcieńczenia, np. w oleju bazowym. Proporcji rozcieńczeń należy szukać na wskazaniach od producenta. Używanie olejku bezpośrednio na skórę może prowadzić do podrażnień.

 

Źródła:
Smith CA, Collins CT, Crowther CA, Aromaterapia w ograniczaniu bólu podczas porodu, 6 Lipiec 2011
Urszula Kubicka-Kraszyńska, Anna Otffinowska, Joanna Pietrusiewicz, O bólu porodowym i metodach jego łagodzenia, Fundacja Rodzić Po Ludzku
https://www.szpitalzelazna.pl/aromaterapia-jako-naturalna-metoda-lagodzenia-bolu-w-porodzie/

POLECAMY TAKŻE:

Boisz się bólu porodowego? Oto 5 naturalnych metod łagodzenia go

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *