mierzenie temperatury a ciąża nieplodnirazem

Chcesz zajść w ciążę? Dowiedz się, dlaczego warto mierzyć temperaturę

Pomiar temperatury jest niezbędną czynnością dla osób, które w staraniach o dziecko korzystają z naturalnych metod planowania. Prawidłowy, codzienny pomiar temperatury ciała pozwoli dokładnie określić, czy kobieta jest w trakcie owulacji, a nawet, czy jest już w ciąży.

Starania o dziecko a termometr owulacyjny

Do prawidłowego zmierzenia temperatury ciała kobieta potrzebuje termometru owulacyjnego, który wyglądem przypomina zwykły termometr, jednak jest o wiele dokładniejszy. Termometr owulacyjny posiada krótsza skalę – od 35,5 do 39 stopnia C. Urządzenie można kupić w niemalże każdej aptece.

Najdokładniejsze są termometry szklane, wypełnione cieczą. Ze względu na regulacje unijne wycofano termometry rtęciowe, które były bardzo precyzyjne. Obecnie na rynku dostępne są termometry szklane, bezrtęciowe. Są one równie dokładne, jednak bardziej przyjazne środowisku, niż ich rtęciowy poprzednik.

Kiedy mierzyć temperaturę?

Sposób mierzenia temperatury jest niezwykle ważny i musi wejść w nawyk. Nie można zmieniać czasu ani sposobu mierzenia.

Kiedy mierzyć temperaturę? Rano po przebudzeniu. Czas snu przed pomiarem musi wynosić minimum 3 godziny.

Do czynności należy przystąpić po samym przebudzeniu zanim jeszcze wstanie się z łóżka. Dlatego termometr powinien leżeć w zasięgu łóżka, tak aby nie trzeba było po niego nigdzie iść.

Jak mierzyć temperaturę ciała w trakcie starań?

Temperaturę należy mierzyć tylko w jednym wybranym miejscu. Do wyboru są: usta, pochwa lub odbyt. Czas mierzenia musi być jednakowy. Pomiary należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu, kiedy wystąpi krwawienie. Wyniki temperatury należy zapisać na specjalnie stworzonej do tego karcie, którą bez problemu znajdziesz w internecie.

Codziennie zapisana temperatura stworzy krzywą termiczną. Należy pamiętać, aby na kalendarzu zapisywać zakłócenia, które mogą wpłynąć na temperaturę, takie jak:

  • przeziębienie lub choroba,
  • praca na nocnej zmianie,
  • całonocna impreza lub aktywność,
  • spożywanie alkoholu w poprzednim dniu,
  • duży wysiłek fizyczny,
  • przyjmowane leki,
  • zmiana strefy czasowej.

Starania o dziecko: Dlaczego trzeba mierzyć temperaturę?

W czasie jajeczkowania wzrasta poziom progesteronu, hormonu który umożliwia zagnieżdżenie jajeczka w błonie śluzowej macicy, a także utrzymanie ciąży. Progesteron powoduje, że temperatura ciała wzrasta.

W dniu owulacji skoki temperatur sięgają od 0,5 do 1 stopnia Celsjusza i stopniowo się obniża, wracając do normy w momencie wystąpienia miesiączki.

U zdrowej kobiety z prawidłowym cyklem owulacyjnym w czasie jajeczkowania temperaturę nieznacznie spada, aby później gwałtownie się podnieść i w trakcie owulacji utrzymywać temperaturę ciała na wyższym poziomie. Jeśli okaże się, że owulacja była bardzo owocna i zajdziesz w ciążę, temperatura pozostanie podwyższona.

Pomiar temperatury a starania o dziecko

Pomiar temperatury jest najdokładniejszym sposobem określenia, czy w cyklu menstruacyjnym wystąpiła owulacja. Kobieta, która każdego dnia dokonuje pomiaru temperatury ciała może samodzielnie sprawdzić, czy owuluje, a także wykryć nieprawidłowości w swoim cyklu menstruacyjnym, których weryfikacja pomoże lekarzowi zdiagnozować pacjentkę i pomóc wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wszelkie odstępstwa od normy mogą skutkować problemami z zajściem w ciąże, dlatego jeśli zauważysz, że temperatura twojego ciała nie wskazuje owulacji, zgłoś ten fakt lekarzowi.


Polecamy także: 

https://plodnosc.pl/jak-wyliczyc-owulacje/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *