bezsennosc w ciazy nieplodnirazem

Ciąża i bezsenność. Jak znaleźć sposób na bezsenność w zaawansowanej ciąży?

W zaawansowanej ciąży mogą pojawić się problemy ze snem. Kobiety w ciąży często skarżą się wtedy na bezsenność, która wpływa negatywnie na ich emocje i samopoczucie. Jak sobie radzić w tej sytuacji?

Ciąża a bezsenność. Czy ciężarna musi spać w nocy?

W zaawansowanej ciąży ciężarna może mieć poważne problemy ze snem. Noc jest z reguły czasem największej aktywności malucha. Właśnie wtedy można spróbować zacieśnić więź z dzieckiem. To dobry czas, by do niego mówić, odpowiadać na ruchy oraz śpiewać kołysanki. Takie momenty sprawiają, że po urodzeniu dziecko bez problemu rozpoznaje swoją mamę. 

Warto jednak podkreślić, że nie zawsze jest to dobry czas na zacieśnianie więzi… Jeśli kobieta w dalszym ciągu pracuje, to noc jest czasem regeneracji. Pracujące ciężarne muszą znaleźć sposób na sen, aby były wyspane, a ich samopoczucie dobre. 

Jeśli jednak przekręcasz się z boku na bok i żaden sposób na sen nie skutkuje, należy zastanowić się, czy faktycznie warto zmuszać się do niego. Kobiety, które np. przebywają na zwolnieniu lekarskim tzw. L4, mogą trochę przeorganizować swoją dobę. 

Jeśli kobieta w ciąży ma możliwość swobodnego spania w ciągu dnia, w nocy może poświęcić czas na czytanie książek, oglądanie zaległych seriali, czy ciche prace domowe.

Oczywiście w tym wszystkim, warto pamiętać o spokojnej nocy przyszłego taty, który rano musi wstać wypoczęty przed całym dniem.

Gdy bezsenność jest wynikiem lęku…

W zaawansowanej ciąży przyczyną bezsenności może być również lęk. Ciężarna może mieć wiele pytań i wątpliwości związanych z porodem. Za brak snu mogą również odpowiadać myśli o nadchodzących, życiowych zmianach. 

Aby zwalczyć bezsenność w takich chwilach warto wizualizować pozytywne sytuacje związane z pobytem w szpitalu oraz pierwszymi dniami z maluszkiem.

Strach przed porodem można złagodzić również rozmowami z położną lub wizytami w szkole rodzenia. Można tam znaleźć odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania oraz spotkać innych rodziców, którzy zmagają się z takimi samymi problemami. Wspólne rozmowy mogą działać kojąco oraz dawać poczucie, że podobne obawy towarzyszą innym, przyszłym rodzicom.   

Ciąża i bezsenność a karmienie piersią

Bywa, że jeszcze przed porodem matki boją się o to, czy będą w stanie karmić piersią swoje dziecko. Można wówczas poszukać grup wsparcia laktacyjnego w okolicy i dołączyć do nich już w trakcie ciąży. To dobry sposób na bliższe poznanie procesu karmienia oraz poznanie przychylnie nastawionych do siebie kobiet.

Rozwiązanie na bezsenność: rytuały

Aby zwalczyć bezsenność w ciąży, należy zadbać o codzienne rytuały. Regularne powtarzanie czynności , które wyciszają są skutecznym sposobem na sen. W trakcie ciąży przed snem warto zadbać o zjedzenie lekkiej kolacji (na 2 godziny przed snem), relaksującą kąpiel bądź dobrą lekturę. Ważne, aby przed snem zrezygnować z używania telefonu, laptopa i wszelkich urządzeń z ekranami. Ich światło pobudza i utrudnia szybkie zasypianie.

Dodatkowo, aby ułatwić sen należy pamiętać o przewietrzeniu mieszkania i obniżeniu temperatury w pomieszczeniu. 

Warto wypracować własne rytuały, które wyciszą i uspokoją, przez co z pewnością zasypianie będzie łatwiejsze.


tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Mdłości w ciąży: 10 domowych sposobów, aby zapobiec nudnościom i wymiotom

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *