Co ósmy mężczyzna deklaruje, że nigdy nie zbada nasienia. Co jest Panowie?!

Z najnowszych badań wynika, że 94 proc. mężczyzn nigdy nie badało swojego nasienia. Alarmujący jest fakt, że aż 12 proc. oświadcza, że nie wykona go nigdy. To trudny temat, gdyż przyczyny niepłodności u par leżą po dwóch stronach – gdy odpowiada za nią czynnik męski najczęściej ma to związek ze złym stanem nasienia. 

Niepłodność dotyka już 1,5 mln par w Polsce. Należy pamiętać, że rzeczywista liczba osób borykających się z tym problemem może być dużo większa. Jak podkreślają eksperci, w walce z chorobą bardzo ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne. Wykonane odpowiednio wcześnie mogą być nierzadko jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, że już niewiele czasu pozostało na spłodzenie potomstwa. Z najnowszych badań* wynika, że 49 proc. mężczyzn, którzy nigdy wcześniej nie badali nasienia deklaruje, że zrobiliby to, gdyby nie udawało im się z partnerką począć dziecka. Z kolei 46 proc. z nich uważa, że wykonaliby je na zlecenie lekarza, a 36 proc. na prośbę partnerki. 42 proc. mężczyzn wykonałoby badanie nasienia, gdyby mieli podejrzenie, że są bezpłodni.

Tylko 13 proc. mężczyzn wykonałoby je, jako badanie profilaktyczne w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia. 

Badanie nasienia – nierzadko na wagę złota!

– O płodność mężczyzn trzeba dbać całe życie, bo jeśli produkcja plemników będzie oscylować tylko na poziomie kilkuset, to w sposób naturalny do ciąży nie dojdzie. – podkreśla ginekolog, dr Południewski.

>>> Czytaj więcej: Dr Południewski: Program in vitro pokazał, kto ma problem z niepłodnością

Odmowa badania nasienia to podjęcie ryzyka o ewentualnej niemożności poczęcia dziecka. To badanie jest kluczowe w określeniu, w jakiej kondycji znajduje się płodność partnera. Należy pamiętać, że niepłodność nie daje wyraźnych symptomów. Aby pokonać problem konieczna jest diagnostyka. 

– Męska płodność to dla wielu panów delikatna kwestia, natomiast każdy mężczyzna planujący dziecko powinien profilaktycznie kontrolować swoje zdrowie również pod względem płodności, bowiem wykrycie nieprawidłowości w tym zakresie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu wiele par mogłoby uniknąć miesięcy a nawet lat bezskutecznych starań o dziecko – tłumaczy ginekolog-położnik, dr Grzegorz Mrugacz.

* Badanie opinii „Polscy mężczyźni o płodności” zostało zrealizowane przez IQS na zlecenie Kliniki Bocian na potrzeby kampanii „Płodny Polak” w dniach 17-20.05.2016 r. metodą Omnibus on-line przy wykorzystaniu techniki RTS. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy i obejmowała grupę 800 Polaków. Analizą objęto młodych mężczyzn w wieku 18-35 lat, którzy stanowili grupę 217 osób. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w tym wieku pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. 

Polecamy także:

Siedmiu wspaniałych – jacy specjaliści pomogą pokonać niepłodność

5 rzeczy, które mają duży wpływ na płodność mężczyzn

Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *