endo-wyzwanie #1na10 nieplodnirazem

Coraz więcej osób wspiera akcję społeczną #1na10. Też podejmij endo-wyzwanie

Miesiąc marzec został okrzyknięty na całym świecie miesiącem poświęconym endometriozie. W wielu krajach właśnie w tym okresie odbywają się różnego rodzaju akcje, których celem jest zwiększenie świadomości na temat tej choroby. Dowiedz się, czemu w mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia z hasztagiem “jestem#1na10” lub “#1in10”. 

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza to choroba polegająca na przemieszczaniu się śluzówki macicy. Konkretnie polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy zamiast opuścić organizm, wędrują po nim, trafiając np. do jamy otrzewnej, jajników, jajowodów i wielu innych organów. Błona śluzowa macicy, według cyklu miesiączkowego złuszcza się i opuszcza organizm. Podczas endometriozy również ulega złuszczeniu, ale zostaje w organizmie, co w konsekwencji prowadzi do powstania torbieli, stanów zapalnych oraz niepłodności.

Około 20-30% kobiet nie mogących zajść w ciążę cierpi z powodu endometriozy. Niestety, wielu specjalistów bagatelizuje objawy i nie diagnozuje prawidłowo tej choroby. 

Dlatego warto podkreślić, że silne bóle menstruacyjne nie są naturalnym objawem towarzyszącym miesiączce, a mogą wskazywać na początkowe stadium tej poważnej choroby. Kobiety borykające się z endometriozą cierpią nie tylko z powodu bólu, ale stwierdza się u nich również objawy takie jak: wymioty i omdlenia.  

Kampania wspierająca kobiety z endometriozą

Według statystyk i badań już jedna na dziesięć kobiet cierpi na endometriozę. W Polsce choruje na nią ok. milion kobiet.  Dlatego The Endometriosis Coalition zorganizowało kampanię, która ma na celu zwrócenie uwagi na statystyki oraz uświadomienie innym, jak wiele kobiet cierpi na endometriozę.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w akcji?

Aby wziąć udział w akcji należy zrobić sobie selfie z napisem “Jestem #1na10”. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich choruje, zrób selfie z napisem “Moja żona jest #1na10”, “Moja córka jest #1na10”, “Moja przyjaciółka jest #1na10”. Na świecie akcja opatrzona jest hasztagiem “#1in10”. 

Marzec to miesiąc endometriozy, dlatego oprócz kampanii społecznych, odbywają się również liczne marsze, pikniki i sympozja naukowe. Wiele kobiet nosi też w tym miesiącu żółtą wstążeczkę, gdyż kolor żółty to kolor kobiet dotkniętych tą chorobą. 

Oni już dołączyli do akcji, teraz kolej na ciebie! 


POLECAMY TAKŻE:

https://plodnosc.pl/zycie-z-endometrioza-ona-znalazla-na-nia-sposob-moze-sprawdzi-sie-takze-u-ciebie/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *