Szczepienie przeciwko COVID-19 w ciązy

COVID-19 najgroźniejszy w ostatnim miesiącu ciąży. Najnowsze badania ze Szkocji i Nowej Zelandii

Zgodnie z najnowszymi badaniami, jakie przeprowadzili naukowcy w Szkocji i Nowej Zelandii, najgroźniejsze dla kobiet w ciąży jest zarażenie COVID-19 w ostatnim miesiącu przed porodem. Wiąże się z licznymi powikłaniami, w tym nawet zgonami dzieci.

Przebadano 87 tysięcy ciężarnych

W ramach programu naukowego „Covid in Pregnancy Study”, które opublikowało pismo „Nature Medicine”, naukowcy z uniwersytetów medycznych w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen oraz z Uniwersytetu Wellington w Nowej Zelandii przeprowadzili badania wśród 87 tysięcy kobiet w ciąży. Badanie miało miejsce od grudnia 2020 r. do października 2021 r.

Celem badań było powiązanie zarażenia COVID-19 w ciąży z ewentualnym wpływem na płód i poród. Ponadto naukowcom zależało na sprawdzeniu, czy zaszczepienie się przeciw koronawirusowi ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby w ciąży oraz czy zmniejsza ryzyko powikłań.

Wyniki badań – kluczowe 28 dni

Wykazano, że najgroźniejsze dla ciężarnych jest zarażenie COVID-19 w ostatnich 28 dniach przed porodem. Powikłania miały wtedy miejsce dużo częściej niż na innych etapach ciąży, a najpoważniejszym z nich były zgony dzieci, które wystąpiły 23 razy na 1000 porodów. Wśród kobiet zaszczepionych lub niezarażonych zgony zdarzają się czterokrotnie rzadziej.

Przyszła mamo – zaszczep się!

Autorzy badania podkreślają, że powikłania w postaci porodów przedwczesnych, martwych urodzeń i zgonów dziecka zdarzały się zdecydowanie częściej u ciężarnych, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Szczepienie w okresie ciąży ma kluczowe znaczenie w ochronie zarówno matki, jak i dziecka przed śmiertelnymi powikłaniami mówi dr Sarah Stoch, jedna z autorek badania.

Wśród kobiet w wieku 18-44 lata w okresie objętym badaniem w Szkocji to właśnie ciężarne stanowiły grupę najmniej wyszczepioną: zaszczepionych było wyłącznie 32% kobiet, które rodziły w październiku 2021 r. (wśród 87 tys. badanych).

Zgony dzieci matek zarażonych koronawirusem w ostatnim miesiącu ciąży dotyczyły wyłącznie pacjentek, które nie były zaszczepione. Jednak jak przyznają autorzy badania nie można tu jednoznacznie określić, że przyczyna leżała wyłącznie w wirusie SARS-CoV-2, gdyż naukowcy nie mieli dostępu do szczegółowej dokumentacji klinicznej dla indywidualnych kobiet.

Jednocześnie inne badanie przeprowadzone przez amerykańską rządową agencję medyczną Centers for Disease Control and Prevention wykazało, że szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży nie zwiększa ryzyka urodzenia dziecka przed terminem porodu, a także ze zbyt niską masą urodzeniową.

Dodatkowo przyjęcie szczepionki w ciąży jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstanie przeciwciał u płodu, co wykazały badania przeprowadzone przez lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. 

W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie “Vaccines” prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych podkreślił dr Wojciech Zdanowski, jeden z autorów badania.

 

Źródło:
https://www.bbc.com/news/uk-scotland-59986452
https://pulsmedycyny.pl/covid-19-dzieci-kobiet-zaszczepionych-w-ciazy-moga-nabyc-odpornosc-na-koronawirusa-1121470
Fot. pixaby.com/PetraSolajova

 

POLECAMY TAKŻE:

Szczepienie przeciwko krztuścowi w ciąży? Nie tylko bezpieczne, ale też zalecane

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *