Czy Warszawa jest matką

Czy Warszawa jest matką?

Spotkanie z Katarzyną Wilkołaską-Żuromską

Warszawa reklamuje się jako miasto dla wszystkich. Promuje hasła równości i tolerancji, otwartości na różnorodność. Nie wyklucza, nie dyskryminuje. Czy to tylko hasła, czy Warszawa w rzeczywistości dostrzega problemy wszystkich i stara się wyjść im naprzeciw? Czy zauważa sytuację matek i stare się je wspierać? 25 października odbyło się spotkanie z Katarzyną Wilkołaską-Żuromską, pełnomocniczką prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, w którym udział wzięły warszawskie mamy, m.in. Sylwia Bentkowska, założycielka naszego serwisu Plodnosc.pl. Do jakich wniosków doszły kobiety?

Niepracująca matka to ukryty kapitał

Prawie połowa (49,2%) kobiet w Warszawie jest nieaktywnych zawodowo – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego dla województwa mazowieckiego w I kwartale 2019 r. Z tej grupy niemal 20% to kobiety, które zdecydowały się na zrezygnowanie z pracy, aby opiekować się dziećmi. Wysoki koszt opieki nad dziećmi lub w ogóle brak opieki, mało elastyczny czas pracy, niskie wynagrodzenie, problem z poruszaniem się po mieście z dziećmi, to tylko niektóre z wyzwań, z którymi muszą się mierzyć. Powrót do pracy okazuje się nieopłacalny, dlatego część z nich decyduje się na zrezygnowanie z niej. Jednak kobiety chcą pracować! Wystarczy stworzyć im warunki, w których będą mogły z satysfakcją łączyć pracę i opiekę nad dzieckiem nie zaniedbując ani życia rodzinnego, ani zawodowego.

Oczywiście, część kobiet zawsze wybierze opiekę nad dziećmi zamiast pracy – i mają do tego pełne prawo. Jednak są kobiety, które podejmują taką decyzję z przymusu, bo nie widzą innego wyjścia. A niepracujące matki to największy ukryty kapitał naszej gospodarki.

Podczas spotkania, w gronie matek zastanawiano się, co można zrobić, aby tę sytuację zmienić. Padły pytania o ich potrzeby, sytuację, w jakiej się znajdują, pomysły. I jak zwykle okazało się, że to, co miasto może zrobić najlepszego, to właśnie zapytać matki o ich potrzeby. W trakcie spotkania poruszonych zostało wiele tematów, opowiedzianych zostało wiele różnych historii, które otworzyły jeszcze szerzej oczy na problemy warszawskich mam.

Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, która towarzyszyła w tej rozmowie, zadeklarowała wsparcie.

Fot.: Fundacja Rodzic w mieście

Przedsiębiorczość mam

Fundacja RODZIC W MIEŚCIE nieustająco działa w kwestii wpierania przedsiębiorczości matek. – Od prawie dwóch lat organizujemy comiesięczne spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam w Warszawie, a od września również w innych miastach w Polsce (Gdynia, Gdańsk, Lesznowola, Toruń, Wrocław). Oprócz tego tworzymy warsztaty m.in. we współpracy z urzędem miasta. Niedawno zakończyły się spotkania w ramach projektu Klub Przedsiębiorczych Mam + „Rozpocznij swój biznes!”. Za kilka dni z kolei rozpoczynamy warsztaty dla mam na Białołęce „Wyrównujemy szanse mamy”! Wpieramy także dobre praktyki pracodawców, które pozwalają pracownikom na godzenie ról zawodowych i rodzicielskich – wymienia Karolina Bury, wiceprezeska Fundacji Rodzic w mieście. Z doświadczeń mam wynika jasno, że takie praktyki są konieczne do wdrożenia w wielu firmach.

Niestety, wiele kobiet, o czym mówiły na spotkaniu, doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy z powodu bycia matką. Ich doświadczenia pokazują także, że kobiety po urlopie macierzyńskim często nie mają po co wracać do swoich dotychczasowych miejsc pracy.

Przy okazji spotkania, Katarzyna Wilkołaska-Żuromska poinformowała, że urząd miasta 18 grudnia organizuje konferencję, której tematem będą właśnie dobre praktyki pracodawców.

Czy to wystarczy? Liczymy na to, że miasto zacznie bardziej angażować się we wspieranie mam w powrocie na rynek pracy, dostrzeże problemy, z jakimi się borykają. Zwróci uwagę także na problem mam dzieci z niepełnosprawnościami, których sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Podczas spotkania swoją historią podzieliła się z nami Ewa, która opowiedziała o tym, jak wygląda jej codzienne życie i walka o to, aby było jak najlepsze. Liczymy na konsultacje celowe w tej sprawie.

Opieka żłobkowa i przedszkolna

Prezydent zapowiadał zwiększenie liczby miejsc w żłobkach, budowanie nowych placówek. I wygląda na to, że wywiązuje się z tej obietnicy. Ale czy robi to w sposób, który zaspokaja faktyczne potrzeby rodziców? Niestety, Ratusz wspiera głównie duże placówki, takie, które pomieszczą minimum 150 dzieci. Niewiele jest rodziców, którzy chcą swoje malutkie dziecko posłać do takiego miejsca. Dla maluszka w wieku od kilku miesięcy do 3 lat, pobyt w takiej placówce nie jest wspierający. Naszym apelem do miasta jest dostrzeżenie potencjału, jaki leży w dziennych opiekunach. To dla dziecka najbardziej zbliżona do środowiska domowego forma opieki.

Spotkanie z pełnomocniczką prezydenta Warszawy ds. kobiet, Katarzyną Wilkołaską-Żuromską. Fot.: F. Rodzic w mieście.

 

Wiele jest również do zrobienia w kwestii przedszkoli. Od prawie 2 lat prowadzone są działania na rzecz zmiany wakacyjnych dyżurów w warszawskich przedszkolach. Na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród warszawskich rodziców jasno wynika, że nie są zadowoleni z tego, jak wygląda system dyżurów wakacyjnych, a także nie czują, że ich głos jest brany pod uwagę. Takie same głosy padły podczas spotkania.

PRZECZYTAJ: Bezpłatne żłobki, wyższe dopłaty do in vitro, lepsza jakość rodzenia

Agnieszka, jedna z mam, powiedziała wprost – „Zrezygnowałam z pracy, bo nie byłabym w stanie zapewnić mojemu dziecku opieki podczas wakacji”. Dlatego też wsparłyśmy petycję stworzoną przez rodziców, w której domagają się, aby przedszkola pracowały 11 miesięcy w roku. 4 grudnia zaplanowane jest także spotkanie z wiceprezydent Renatą Kaznowską w sprawie zmiany systemu dyżurów wakacyjnych w przedszkolach. Katarzyna Wilkołaska-Żuromska zadeklarowała wsparcie tych działań!

Źródło:  TU


 

Fundacja RODZIC W MIEŚCIE – powstała z potrzeby reprezentacji rodziców w życiu publicznym. Więcej o działalności Fundacji i jej projektach wspierających rodziców znajduje na stronie www.rodzicwmiescie.pl

 

 


 

WARTO WIEDZIEĆ:  Prezydent Warszawy przedłuża program in vitro i zwiększa dofinansowanie! „To dla wielu par jedyna szansa na dziecko”.

Prezydent Warszawy przedłuża program in vitro i zwiększa dofinansowanie! „To dla wielu par jedyna szansa na dziecko”.

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *