Nareszcie jesteś w ciąży! Ten wspaniały czas skrywa także wiele tajemnic, o których często nie mamy pojęcia. Bo czy wiesz, co będzie wyprawiał w twoim brzuchu maluszek? Oto niezwykłe fakty na temat ciąży, o których prawdopodobnie nie słyszałaś.
Twoje dziecko nie tylko będzie cię kopało od środka, ale także popłacze sobie, capnie z twojej kolacji kilka smaków, a potem zrobi siusiu i kupkę. Nie zdziw się też, jeśli po urodzeniu zobaczysz od razu dolne ząbki, a na głos płaczu dziecka twoje piersi wypełnią się gwałtownie mlekiem.
Oto 11 niezwykłych faktów na temat ciąży i tego, co robi w brzuchu mamy nienarodzone dziecko
1. Jak najczęściej dotykaj swojego brzucha i mów do niego
Ciąża to bardzo ważny etap nawiązywania kontaktu z nienarodzonym dzieckiem. Jeszcze w łonie matki maluch „uczy” się głosu rodziców, wyczuwa ich emocje zawarte w tonie, czuje dotyk, a nawet widzi światło. Wszystkie bodźce zewnętrzne, jak i emocje ludzi na zewnątrz, które dotrą do dziecka w czasie ciąży, będą miały duży wpływ na jego rozwój po narodzinach.
2. Dziecko płacze już w brzuchu mamy
Trudno powiedzieć, czy to „płacz” z jakiegoś powodu, którym dziecko chce zasygnalizować coś, ale naukowcy za pomocą zaawansowanej technologii ultradźwięków mogą usłyszeć pewien rodzaj dźwięków wydawanych przez dziecko, które są bardzo zbliżone do płaczu. Ponadto podczas wydawania tych dźwięków można zaobserwować drżenie wargi dziecka, a to jest już bardzo charakterystyczne dla płaczu maluchów. I choć nie wiemy, co powoduje taki stan lub emocje, warto jak najczęściej do niego czule mówić i głaskać ciążowy brzuch (patrz punkt pierwszy).
3. Dziecko w łonie mamy czuje smak
Nie bez przyczyny tyle mówi się o diecie kobiet w ciąży. Nie tylko ze względów zdrowotnych i pozytywnie wpływających na rozwój ciąży, ale także dlatego, że dziecko już w łonie mamy potrafi posmakować jej jedzenia. Niektóre smaki, którymi raczy się kobieta w ciąży, przechodzą do płynu owodniowego. Jeśli jesz w ciąży czosnek, imbir, słodycze – dziecko urodzi się ze znajomością tych smaków. Ciekawostką jest, że od mniej więcej 15. tygodnia ciąży dziecko zaczyna wybrzydzać, tzn. chętniej połyka słodki płyn owodniowy niż gorzki czy słony.
>>> Słodycze, które nie tuczą i zadbają o twoją płodność. Wypróbuj te przepisy
4. 1 na 2000 dzieci rodzi się z zębami
Niewiarygodne? A jednak. To ząbki płodowe – i zazwyczaj są to dolne jedynki. Jeśli po urodzeniu zęby zdrowo rosną – nie usuwa się ich.
5. Macica rośnie do wielkości dużego arbuza
Kobieca macica jest niczym guma – w czasie ciąży potrafi rozciągnąć się do wielkości całkiem sporego arbuza. Dla owocowego porównania: początek ciąży to zaledwie brzoskwinka.
6. Kobiety w ciąży i po porodzie produkują mleko w momencie, gdy słyszą płacz dziecka
Wiele kobiet doświadczyło tego, słysząc nawet głos płaczącego nieswojego dziecka. Płacz malucha wyzwala w świeżo upieczonej mamie reakcję natychmiastowej potrzeby przystawienia dziecka do piersi. Procesy te mają miejsce zazwyczaj tuż po porodzie.
7. Najwięcej bliźniaków rodzi się w Afryce
Większe prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków dają ciąże mnogie w rodzinie, a także metoda in vitro. Statystyki pokazują jednak, że o wiele więcej bliźniąt rodzi się w krajach mniej rozwiniętych, a najwięcej w Środkowej Afryce.
>>> Ratunku, bliźniaki?! Zobacz, co cię czeka z dwójką dzieci [zwłaszcza w nocy]
8. Dziecko siusia i robi kupę w brzuchu mamy
No takie życie! Maluszek robi wszystko w brzuchu mamy: zarówno pije wody płodowe, jak i do nich siusia. Co więcej – na etapie ciąży, około 21. tygodnia, wydziela do wód płodowych także smółkę, czyli pierwszą kupę. To właśnie ona może nieco zmieniać kolor wód podczas porodu.
9. Mocz jest głównym składnikiem płynu owodniowego
Skoro dziecko sika, będąc w łonie matki, nic dziwnego, że jest go pełno. Ale to dobrze, bo dzięki zawartej w moczu urynie, płyn zachowuje swoją czystość i sterylność.
10. W ciąży zmienia się odcień skóry
Zauważyłyście, że wasza skóra w czasie ciąży zmieniła nieco odcień? To normalne. Większość kobiet (90 proc.) obserwuje taką sytuację, a to z powodu dużej ilości estrogenów wydzielanych podczas ciąży.
11. W ciąży zmienia się rozmiar stopy
To nie należy do przyjemnych doznań ciążowych, zwłaszcza jak nie możemy wcisnąć się w swoje ulubione czółenka albo botki. Prawie każda kobieta w ciąży doświadczyła tego zaskoczenia i poczuła się jakby wciskano na jej stopę bucik Kopciuszka, a ten nie pasował. Rozmiar stopy może w trakcie ciąży zwiększyć się nawet o półtora rozmiaru. A wszystko z powodu zatrzymywania się wody w organizmie. Wszystko powinno wrócić do normy po porodzie – choć u niewielkiego procenta kobiet to właśnie w tym momencie pojawia się efekt stopy hobbita.
Źródło:boredpanda.com
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nowo narodzona Agatka zrobiła coś, co wzruszyło nawet lekarzy. Zobacz filmik
Ratownik Medyczny Natalia
2022-01-04 03:34Niestety w ciąży faktycznie dobrze jest mówić do dziecka, natomiast głaskanie brzucha może spowodować jego napięcie (a co za tym idzie bolesność) a nawet poród przedwczesny lub poronienie na wcześniejszym etapie ciąży.
Co do smółki to prawda że tworzy się już w połowie ciąży, natomiast oddanie jej do płynu owodniowego jest stanem dosyć niebezpiecznym i zdarza się zwykle po 40 tygodniu ciąży.