Dofinansowanie in vitro na Śląsku

Dofinansowanie in vitro na Śląsku przegłosowane! Aż 20 mln zł wsparcia

Pomimo oburzenia niektórych parlamentarzystów i wielokrotnych prób podważenia zasadności inicjatywy, dofinansowanie in vitro na Śląsku zostało przegłosowane! W środę 7 grudnia program został przyjęty przez Sejmik województwa śląskiego. Niepłodne pary będą mogły liczyć na wysoką kwotę wsparcia. Na realizację refundacji zaplanowano przeznaczenie aż 20 mln złotych!

Dofinansowanie in vitro na Śląsku

Forsowaną od dawna przez Koalicję Obywatelską “Uchwałę ws. poparcia inicjatywy w zakresie przystąpienia do opracowania i wdrożenia programu polityki zdrowotnej pn. Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców woj. śląskiego na lata 2023-26” na ostatnim Sejmiku przyjęto większością głosów. Aż 27 posłów głosowało za uchwałą, 9 przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dofinansowanie in vitro na Śląsku może wynieść nawet 100% kosztów, nie więcej niż 10 tys. zł do jednej procedury. Łącznie w budżecie na lata 2023-2026 ma zostać zabezpieczone 20 mln zł – po 5 mln zł na każdy rok trwania programu.

Przyjmując, że problem niepłodności w analogicznych proporcjach dotyczy kobiet w wieku 20-42 lat, mieszkających w woj. śląskim, których populacja wynosi 472,2 tys. osób, wielkość niepłodnej populacji można oszacować na ok. 75,5 tys. par (16 proc.). Zakładając, że w przypadku stwierdzenia niepłodności tylko u 2 proc. par stosuje się metodę zapłodnienia pozaustrojowego – oznacza to, że z tej metody może skorzystać ok. 1,5 tys. par z woj. śląskiego – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Kiedy skorzystamy ze wsparcia?

Przyjęcie przez Sejmik województwa śląskiego uchwały w sprawie dofinansowania in vitro to dopiero początek drogi, którą taki projekt musi przejść. Wcześniej musi uzyskać pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Konieczne też będzie wybranie placówek medycznych odpowiedzialnych za realizację refundowanych procedur. Nie jest to jednak na tyle długa droga, by dofinansowanie nie mogło ruszyć już w pierwszym kwartale 2023 roku. Z niecierpliwością czekamy więc na szczegółowe informacje m.in. w kwestii warunków, jakie musi spełniać para chcąca skorzystać z programu.

Wiadomo już, że jednym z warunków będzie zamieszkanie na terenie województwa śląskiego. Jak bowiem wskazano w cytowanym wcześniej uzasadnieniu, dofinansowanie in vitro ma być odpowiedzią na wyzwania związane z tutejszą depopulacją.

Źródło:

https://jastrzebieonline.pl/samorzad/215145-sejmik-slaski-przeglosowal-program-in-vitro-rewolucji-w-ukladzie-sil-politycznych-ciag-dalszy.html
https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/sejmik-woj-slaskiego-zainicjowal-tworzenie-programu-wsparcia-in-vitro-na-lata-2023-26,424615.html

 

ZOBACZ TAKŻE:

„Tak dla in vitro” – gdzie podpisać?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *