Dziecko urodzone dzięki przeszczepowi macicy. To drugi taki przypadek na świecie.

Dzięki przeszczepowi macicy ma dziecko – to drugi taki przypadek na świecie!

Medycyna wciąż zaskakuje i daje nadzieję milionom niepłodnych. W Klinice w Cleveland w stanie Ohio w USA kobieta, która od urodzenia nie ma macicy, urodziła zdrową córeczkę. A wszystko dzięki transplantacji tego narządu. To pierwszy taki przypadek w Stanach Zjednoczonych i drugi na świecie.

Eksperymentalny program transplantacji szansą na dziecko

Klinika w Cleveland stworzyła eksperymentalny program, w którym wzięły udział kobiety w wieku 21-39 lat borykające się z niepłodnością z powodu braku macicy lub jej usunięcia. Zakładał przeszczep macicy od osoby zmarłej, co miało umożliwić zajście w ciążę i cieszenie się upragnionym macierzyństwem.

30-letnia kobieta, o której dzisiaj rozpisują się media, w 2017 roku przeszła operację przeszczepienia macicy. Po roku została poddana procedurze in vitro. 9 lipca 2019 roku, w wyniku cięcia cesarskiego, na świat przyszła dziewczynka – pierwsze dziecko w Ameryce Północnej, a drugie na świecie, które urodziło się, dzięki przeszczepieniu macicy.

Poród odbył się bez jakichkolwiek komplikacji. Zarówno matka, jak i córka, czuję się świetnie.

Przeszczep macicy to maksymalnie dwa porody

Jak podaje lekarka z Kliniki w Cleveland, Uma Perni, 1 na 5 tys. niepłodnych kobiet nie może mieć dziecka z powodu braku lub uszkodzenia macicy. W takich sytuacjach transplantacja narządu od zmarłej dawczyni stanowi jedyną szansę na ciążę. Szansę, która robi się coraz bardziej realna.

Jak podają lekarze z Cleveland obecnie przeszczep macicy umożliwia kobiecie maksymalnie dwa porody.

Dziedzina transplantologii prężnie się rozwija. Lekarze z Kliniki w Cleveland liczą, że ich badania upowszechnią tę formę leczenia niepłodności i z czasem przeszczepy macicy będą naturalnym etapem leczenia kobiet z brakiem lub uszkodzeniem tego narządu. 

“Dzięki naszym badaniom chcemy, aby takie niezwykłe przypadki były czymś zwyczajnym dla kobiet, które wybiorą taką opcję. Jesteśmy wdzięczni dawczyniom i ich rodzinom. Ich hojność sprawia, że marzenia naszych pacjentek mogą się spełnić, a dzieci przychodzą na świat” – podkreślają lekarze z Kliniki w Cleveland. 

Sprawdź: Niemożliwe staje się możliwe. Powstała sztuczna macica – nadzieja dla milionów

Opowieść o drugim w historii dziecku, które przyszło na świat, dzięki przeszczepowi macicy u matki:

https://www.youtube.com/watch?v=HpgI7pCxIiQ

 

Źródło: USA Today

Fot: youtube.pl/topnews247

POLECAMY TAKŻE:

Niezwykła ciąża: jedno dziecko nosiły pod sercem dwie matki

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *