In vitro

Pary, które korzystały już z in vitro, nie dostaną się do nowego programu refundacji

W piątek nastąpi podpisanie umów z klinikami, które będą realizowały program in vitro w Gdańsku. Jak mówi Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent miasta, istnieje szansa, że jeszcze w tym roku gdańszczanie będą mogli skorzystać z dofinansowania do procedury in vitro. Nie obejmie to jednak wszystkich par.

Trzy kliniki leczenia niepłodności podpiszą w piątek umowę na realizowanie miejskiego programu ds. in vitro. Są to Invicta z Gdańska, Gameta z Gdyni oraz Klinika Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni.

W rozmowie z Onet.pl wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nie kryła, że droga do wdrożenia w życie programu pozwalającego na współfinansowanie procedury in vitro, była długa i wyboista, ale jeśli nic nie stanie na przeszkodzie – jeszcze w tym roku niepłodne pary z Gdańska będą mogły skorzystać z samorządowego wsparcia. Miasto na program, który obejmie lata 2017-2020, przeznaczyło 1,1 mln złotych rocznie.

W ramach gdańskiego programu niepłodni, którzy zakwalifikują się do leczenia metodą in vitro, dostaną maksymalnie do 5 tys. złotych dofinansowania do jednej procedury. Kwalifikację par oraz wycenę całego procesu robić będą kliniki. To one także dostaną bezpośrednio pieniądze od miasta, a nie pary.

Jeśli w przypadku jakichś pacjentów procedura wyceniona zostanie na 5 tys. złotych – para otrzyma wówczas 4 tys. pomocy. Jeśli kwota leczenia sięgnie 10 tys. – dostanie 5 tys. Każda para otrzyma nie więcej niż 80 proc. wartości zabiegu i refundacja nie obejmie więcej niż trzech prób.

Nabór do gdańskiego programu ruszy zaraz po podpisaniu umów z miastem, czyli prawdopodobnie jeszcze w październiku. Na potrzeby programu powstanie także specjalnie dedykowana strona internetowa, na której pacjenci będą mogli śledzić bieżące informacje i aktualizacje dotyczące programu in vitro.

Jak podaje Onet, do programu nie będą kwalifikowały się pary, które wcześniej już korzystały z metody in vitro.

Źródło: onet.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE:

„Mamy prawo do zdrowych dzieci” – in vitro dla płodnych

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *