Popularny dowcip: „Zdajesz sobie sprawę, ilu osób nie lubisz, dopiero, gdy wybierasz imienia dla swojego dziecka”. I coś w tym jest, bo rzeczywiście wielu rodziców ma problem z nazwaniem dziecka – nie dość, że imię nie może kojarzyć się z nikim nielubianym, to jeszcze wymaga akceptacji przez obojga rodziców. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, wybierając imię dla dziecka.
1. Czy imię pasuje do nazwiska?
To jeden z ważniejszych aspektów podczas wyboru imienia dla pociechy. Nazwisko towarzyszy nam przez całe życie lub w przypadku kobiet przez znaczną część życia (o ile zdecydują się na ślub i przyjęcie nazwiska po mężu). Imię powinno więc harmonijnie pasować do nazwiska i przyjemnie razem brzmieć. Część rodziców unika połączeń: długie imię i długie nazwisko. Jeśli nazwisko jest kilkusylabowe, a do tego skomplikowane, to wybierają dla dziecka krótkie i proste imię.
Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy imię i nazwisko współgrają pod kątem znaczeniowym. Jeśli nazwisko jest określeniem rzeczywistego przedmiotu, zjawiska, produktu, zwierzęcia itp., np. Cebula, Kiełbasa, Wrona, But to lepiej unikać połączeń z wyrafinowanymi lub obcojęzycznymi imionami.
Warto też zwrócić uwagę, czy imię w skróconej wersji nie stworzy z nazwiskiem nietypowego połączenia, np. skrót od imienia Natalia to Natka. Gdy dodamy do tego nazwisko „Pietruszka” wyjdzie dość osobliwe połączenie.
2. Czy imię będzie pasować i do dziecka, i do osoby dorosłej?
Imię będzie nam towarzyszyć przez całe życie – od kołyski po wiek bardzo dojrzały. Dobrze więc, jeśli będzie odpowiednie lub będzie posiadało formy adekwatne do różnego wieku. Przykładem jest choćby imię Aleksandra, gdzie mała dziewczynka może być Olą, Oleńką, nastolatka Olką, a dojrzała kobieta Aleksandrą.
Czasem imię nie ma odpowiedniej formy dla małego dziecka, ale rodzicom podoba się na tyle, że nie chcą szukać innego. To także jest w porządku. W końcu imię służy nam większość czasu, gdy jesteśmy dorośli.
3. Czy imię ma kilka form?
Część rodziców kieruje się przy wyborze imienia tym, czy imię można na różne sposoby zdrabniać. Przyświeca im myśl, że różne formy imienia to lepsze dostosowanie do różnych ról życiowych. Piękne imię Gustaw można skrócić do uroczego Gucia, ale przecież dyrektor banku nie przedstawi się partnerom biznesowym „Dzień dobry, Gucio Tarnowski”.
Dobrze, by imię dla dziecka miało kilka dostępnych form, które posłużą w różnych kontekstach społecznych.
Podobnie sprawa wygląda ze zdrabnianiem. Popularne obecnie staropolskie imiona Mieczysław, Stanisław, Kazimierz brzmią dostojnie, ale koledzy z podwórka będą mówić raczej Mietek, Stasiu, Kazik. Dobrze, jeśli jest wybór.
4. Czy imię jest łatwe do wymówienia?
Literowanie własnego imienia za każdym razem, gdy podajemy je komuś do zapisania, może być uciążliwe dla dorosłego, a co dopiero dla dziecka. Dlatego dobrze zwrócić uwagę, aby imię było łatwe do wypowiedzenia i zapisania. Jest to temat szczególnie istotny dla dziecka – nietypowo brzmiące imiona są niestety nierzadko obiektem kpin wśród rówieśników, a dzieci różnie radzą sobie z tego typu krytyką. Warto mieć to na względzie, podczas rozmyślań nad imieniem dla pociechy.
Przykładem może być popularna aktorka Katarzyna Skrzynecka, która nazwała dziecko Alika Ilia. Mamie imię kojarzy się z ukochaną Grecją, w której to zresztą może być popularne i lubiane. Jednak w Polsce jest dość trudne do wymówienia i zapamiętania, co może przysporzyć dziewczynce nieco trudności.
5. Czy imię nie kojarzy się negatywnie?
W Polsce nie mamy takiej swobody w nadawaniu imion jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie panuje zupełna dowolność. Nazwanie dziecka jak miasto czy rodzaj makaronu nie jest niczym dziwnym. W naszym kraju odpowiednie organy kontrolują, czy imię nie będzie obraźliwe dla dziecka i mogą odmówić rejestracji imienia, jeśli nie spełniałoby tego warunku.
My, jako rodzice, możemy natomiast zwrócić uwagę, aby imię nie tylko nie brzmiało obraźliwie, ale też nie kojarzyło się negatywnie, np. z nielubianym bohaterem filmowym czy kontrowersyjną postacią.
Imię wpływa na przyszłość dziecka. Może wpędzić w kompleksy, może być przyczyną odrzucenia przez grupę rówieśników, ale może także nieść w sobie bardzo pozytywne znaczenie.
Sprawdź: Jakich 15 imion męskich oznacza „to świetny facet”
6. Czy imię jest popularne?
W przypadku popularności imion rodzice są podzieleni: jedni nie chcą, aby ich dziecko było piątym Antkiem lub Julką w klasie, a inni z kolei wolą popularne w danym momencie imię. Nie ma tu najlepszej drogi, gdyż często o popularności imienia dla dziecka przekonujemy się dopiero, gdy pójdzie ono do przedszkola i szkoły. Wtedy widać, że imię, które wybieraliśmy jako mało popularne, nosi w rzeczywistości bardzo wiele dzieci i odwrotnie.
W tym przypadku najlepiej kierować się rozsądkiem i własnymi upodobaniami. Jeśli całe życie marzyliśmy, że syn będzie Jasiem, nie rezygnujmy z niego na rzecz mniej popularnego imienia tylko dlatego, że Jan jest obecnie na topie. To my całe życie będziemy nazywać dziecko danym imieniem.
Warto natomiast zastanowić się w przypadku chęci nazwania dziecka na cześć osoby, która jest w danym momencie popularna i lubiana. Dotyczy to także postaci filmowych. Po jakimś czasie takie popularne imiona mogą wręcz stać się ośmieszające, warto mieć to na względzie.
Wielu rodziców traktuje imię dziecka jako swego rodzaju wróżbę czy dobre życzenie na przyszłość, kierując się w swoim wyborze warstwą znaczeniową imienia. Część rodziców wierzy, że imię determinuje charakter dziecka. Faktem jest, że to jak się nazywamy, może mieć duży wpływ na nasze życie. Dlatego trudno się dziwić rodzicom, że nierzadko i przez całą ciążę rozmyślają nad właściwym imieniem. Jest to jedna z pierwszych ważnych decyzji, jakie czeka ich w związku z posiadaniem potomstwa.
POLECAMY TAKŻE:
20 zapomnianych imion dla dziewczynki. Kiedyś były bardzo popularne.
Dodaj komentarz