Poród naturalny - jak przebiega
Materiał Partnera

Jak wygląda poród naturalny? Co może cię zaskoczyć?

Poród naturalny, mimo ogromnego wysiłku ze strony mamy, jest magicznym czasem, a raczej drogą, która prowadzi do pierwszego spotkania z dzieckiem. Możesz obawiać się porodu naturalnego, jednak z pewnością łatwiej będzie zapanować Ci nad stresem i emocjami, gdy odpowiednio się przygotujesz. Dowiedz się, co może Cię zaskoczyć w trakcie porodu siłami natury.

Pierwsza ciąża a poród naturalny

Pierwsza ciąża budzi wiele obaw – nic dziwnego, że czujesz strach przed nieznanym. Nie wiesz, co czeka na Ciebie po przewiezieniu do sali porodowej. W Twojej głowie pojawia się wiele pytań – czasem również tych niepotrzebnych, które dodatkowo nasilają stres. Do porodu możesz się przygotować nie tylko pakując walizkę z niezbędnymi akcesoriami dla maluszka, ale również zdobywając wiedzę i czerpiąc doświadczenie od innych mamy. Zanim jednak Twoje dziecko pojawi się na świecie, czeka Cię 40 wspaniałych tygodni oczekiwania na to spotkanie. Nie skupiaj się jednak na dniu wyznaczonym przez lekarza, ponieważ statystyki jasno pokazują, że tylko 5% dzieci rodzi się w wybranym terminie. Kiedy już rozpocznie się poród, wiele sytuacji może Cię zaskoczyć.

Polecamy: Kalendarz ciąży – 9 miesięcy tydzień po tygodniu

Wody płodowe a pojawienie się pierwszych skurczy

Podczas oglądania filmów zapewne nie raz miałaś okazję zobaczyć, jak pojawiają się pierwsze objawy porodu, a już po kilku chwilach świeżo upieczona mama trzyma noworodka na rękach. Porody w prawdziwym życiu wyglądają jednak zupełnie inaczej – niektóre rozpoczynają się przez odejście wód płodowych, a inne poprzez pojawienie się skurczów. Wiele kobiet dziwi się, że po pęknięciu pęcherza płodowego nie rozpoczyna się akcja porodowa lub nie pojawia się ból. Nie jest to niespotykane lub niepożądane zjawisko. W niektórych przypadkach odejściu wód płodowych nie towarzyszą skurcze i nie oznacza to, że poród nie rozpocznie się samoistnie – akcja porodowa powinna zacząć się w ciągu 12 godzin. Co zrobić, kiedy pojawią się wody płodowe? 

Po pęknięciu pęcherza płodowego udaj się pod prysznic, a partnera lub najbliższą osobę poproś o zapakowanie do samochodu przygotowanych wcześniej toreb. Odejście wód płodowych nie powinno być przez Ciebie bagatelizowane, ale spokojnie znajdziesz czas na przebranie się, umycie, a nawet sprawdzenie planu porodu. W klinice lekarze przebadają Cię, a następnie podejmą decyzję, czy konieczne będzie podanie oksytocyny w celu przyspieszenia akcji porodowej.

Niespodziewane emocje podczas porodu naturalnego

Ciąża to także burza hormonów. Twoje zachowanie w ciągu ostatnich tygodni mogło być dla Ciebie niezrozumiałe – tak się zdarza i zdążyłaś już przywyknąć. Zaskoczyć Cię natomiast może… nagły przypływ złości lub zdenerwowania podczas porodu. Wszystko to jest wynikiem adrenaliny uwalnianej podczas akcji porodowej. Reakcje są niespodziewane, a często nieprzemyślane – wynikają z ogromnych emocji, stresu i adrenaliny. Pamiętaj, aby skupić się na sobie i prawidłowym wykonywaniu poleceń położnej. Otaczające Cię osoby będą wyrozumiałe – z pewnością wiedzą, ile siły kosztuje poród.

Wypróżnianie się podczas porodu naturalnego

Czy poród to czas na myślenie o krępujących sytuacjach? Tak bywa. Podczas porodu w Twojej głowie może panować chaos i natłok myśli – w tym te o wypróżnianiu się. Poród to niezwykle ciężkie przeżycie dla organizmu; wiele Twoich narządów będzie uciskanych z każdej strony, choć możesz tego nie poczuć, ponieważ całą uwagę skupisz na bólach porodowych. Taki nacisk powoduje, że pojawia się konieczność wypróżnienia i niestety nie będzie to przez Ciebie kontrolowane. Czy to powód do stresu? Oczywiście, że nie! Pamiętaj, że to całkowicie normalne i nie powinnaś czuć skrępowania.

Mimo iż organizm kobiety zaczyna się oczyszczać na kilka dni przed porodem, to i tak w jelitach zalegają strawione resztki pokarmu, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z lewatywy. Wykonuje się ją tuż przed porodem. Nie jest ona konieczna, ale jeśli w Twojej głowie jest wiele obaw o komfort podczas rodzenia, to warto ją rozważyć – dla własnego komfortu psychicznego.

Poród siłami natury – nie obawiaj się bólu

Każda kobieta przeżywa poród na swój sposób. Jest to przede wszystkim zależne od progu bólu – dla wielu mam poród naturalny nie jest aż tak bolesny, jak opisują go w książkach. Twoje ciało również ma własny próg bólu i może się okazać, że będzie on na tyle wysoki, iż bóle nie będą dokuczliwe. Pamiętaj, że możesz również skorzystać ze znieczulenia.

 

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

Jak wygląda poród bliźniaków? Czy zawsze kończy się cesarką?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *