Płodność w obliczu nowotworu. Czym jest oncofertility

Jak zabezpieczyć płodność w obliczu leczenia onkologicznego?

Coraz częściej choroba nowotworowa nie jest wyrokiem. Po udanym leczeniu niektórzy chcieliby móc założyć rodzinę, a inni ją powiększyć. Jednak przebyta radio- i chemioterapia potrafią skutecznie utrudnić, a czasami nawet uniemożliwić realizację tych planów. Jak zabezpieczyć płodność w obliczu leczenia onkologicznego? Co zrobić, by po wygranej walce z rakiem, móc doczekać się potomstwa?

Dzięki postępowi, jaki dokonał się w ostatnich latach w dziedzinie onkologii, w zakresie wczesnego rozpoznawania i skutecznego leczenia chorób nowotworowych, znacząco wzrósł odsetek młodych kobiet, które wyraziły chęć zajścia w ciążę, po zakończeniu terapii onkologicznej. Dlatego też dla tej grupy pacjentek, opracowano szereg nowych procedur zachowania płodności, które objęto wspólną nazwą oncofertility.

Czym jest oncofertility?

Oncofertility to postępowanie medyczne, którego celem jest  zachowanie zdolności prokreacyjnych pacjentki,  będącej w okresie reprodukcyjnym przed rozpoczęciem  terapii onkologicznej (chemio-  lub radioterapii), oraz z chorobami autoimmunologicznymi.

Zachowanie płodności a protokoły stymulacyjne

Za złoty standard  w zachowaniu płodności  u pacjentów  onkologicznych uważa się kriopezerwację oocytów i zarodków (to tak zwana witryfikacja). Dzięki nowoczesnym protokołom stymulacyjnym, rozpoczęcie stymulacji komórek jajowych jest możliwe w każdym momencie  cyklu menstruacyjnego.

– Skuteczność takiego postępowania jest równoważna z klasycznymi protokołami stymulacyjnymi, zarówno co do ilości  oocytów, jak i ich jakości. W przypadku  nowotworów hormonozależnych, zastosowanie inhibitorów aromatazy (Letrozol), jak i antyestrogenów (Tamoksifen), pozwoliło  na ograniczenie  stężenia  endogennych  estrogenów – wyjaśnia doktor Jarosław Kaczyński, ginekolog-położnik, endokrynolog i lekarz prowadzący pary starające się o dziecko w InviMed w Warszawie.

Mrożenie i przeszczepianie tkanki jajnika

Przyszłością w zachowaniu płodności u kobiet wydaje się być procedura mrożenia tkanki jajnika, która jest w chwili obecnej nie tylko jedyną możliwością zachowania płodności u dzieci, ale także  jedyną technologią pozwalającą na odzyskanie aktywności hormonalnej jajnika po zakończeniu leczenia onkologicznego.

– Procedury związane z wytworzeniem komórek jajowych i zarodków, możliwe są do przeprowadzenia praktycznie w każdej klinice leczenia niepłodności. Natomiast zabiegi medyczne związane z pobraniem tkanki jajnika oraz następnie ich ponowne przeszczepienie do organizmu kobiety, po zakończeniu terapii onkologicznej, wykonujemy w Klinice Invimed w Warszawie, przy znaczącej pomocy zespołu lekarskiego ze Szpitala Bielańskiego. W praktyce oznacza to laparoskopowe pobranie części jajnika w trakcie operacji wykonanej w Szpitalu Bielańskim. Uzyskana w ten sposób tkanka jajnika podlega następnie specjalistycznej  obróbce w pracowni embriologii Kliniki Invimed, gdzie później jest mrożona i zdeponowana – wyjaśnia doktor Kaczyński.

Fakty, które dają nadzieję na płodność po leczeniu onkologicznym

  • Nie jest znana ilość wykonanych przeszczepów tkanki jajnika na świecie. Według danych z 2017 roku po takiej procedurze urodziło się ponad 130 dzieci, a jej skuteczność wynosi 21%. To bardzo dużo, zwłaszcza że średnia skuteczność IVF dla Unii Europejskiej wynosi 30%.
  • W 2015 roku opisano pierwszy przypadek uzyskania dojrzałości płciowej u pacjentki, u której tkankę jajnika pobrano do przeszczepu przed okresem pokwitania.
  • W 2016 roku w Danii urodziło się pierwsze dziecko z matki, u której tkankę jajnika pobrano przed okresem dojrzałości płciowej.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych procedurami z zakresu oncofertility zapraszamy do klinik InviMed w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Gdyni, gdzie można uzyskać pomoc i specjalistyczną poradę medyczną.


Dr Jarosław Kaczyński, ginekolog-położnik, endokrynolog i lekarz prowadzący pary starające się o dziecko w InviMed w Warszawie.

 

 


 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 155 dzieci – w tym 20 par bliźniąt dzięki programowi in vitro💕Miasto czeka na kolejne pary!

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *