Jakość męskiego nasienia a suplementy

Jakie substancje wpływają na poprawę jakości nasienia? Tłumaczy dr Piotr Cwenar

W ciągu pierwszego roku starań o dziecko choroba niepłodności dotyka około 10-15% par. Warto zaznaczyć, iż czynnik męski może być odpowiedzialny za 40-50% wszystkich przypadków. Niestety w wielu sytuacjach (ok. 30-40%) nie znamy dokładnej przyczyny występujących problemów, a rozpoznanie stawiane jest poprzez wykluczenie innych przyczyn niepłodności.

Dlatego też warto zastanowić się: Czy materiał genetyczny plemnika nie jest uszkodzony? Czy plemnikom uda się pokonać drogi rodne kobiety? Czy dojdzie do połączenia  z komórką jajową?

Badania wykonywane w męskiej diagnostyce niepłodności takie jak:

  • badania obrazowe,
  • standardowa analiza nasienia,
  • test fragmentacji chromatyny,
  • test wiązania z hialuronianem (HBA),
  • pomiary czynników stresu oksydacyjnego (ROS),
  • wywiad lekarski (leki, choroby, czynniki środowiskowe, zawodowe, styl życia),
  • badanie fizykalne,
  • badanie parametrów stanu zapalnego,
  • badania genetyczne,

w znacznym stopniu ułatwiają postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie leczenie.

Przyczyny męskiej niepłodności możemy podzielić na jądrowe i pozajądrowe. W niewielu przypadkach niepłodność może być leczona przyczynowo, ponieważ bardzo trudno jest ustalić powód tych zaburzeń. W chwili obecnej nie ma również leków, które rozwiązałyby ten problem. Badania opublikowane w ostatnich latach wskazują, iż stres oksydacyjny jest jedną z głównych przyczyn męskiej niepłodności. Wykonywane w wielu ośrodkach badania pokazują również, że istnieją substancje, które w znacznym stopniu mogą wpływać na poprawę jakości nasienia, a tym samym poprawę skuteczności leczenia niepłodności.

Przeczytaj także: Potwierdzone: Jedzenie orzechów poprawia morfologię i liczbę plemników

Substancje wpływające na jakość nasienia to przede wszystkim:

  • L-karniytna – to aminokwas, którego najwyższe stężenie znajduje się w najądrzach. L-karniytna dostarcza energię dla plemników. Suplementacja tego aminokwasu wyraźnie poprawia parametry nasienia, powodując przyrost całkowitej ilości plemników oraz zwiększenie ich ruchliwości. Grupa prof. Lenzi przeprowadzając badania w Rzymie, zakwalifikowała grupę mężczyzn, którym podawano l-karnitynę w dawcę 2g na dzień. Następnie po 5 miesiącach przeprowadzono kontrolę. Badanie wykazano znamienny wzrost całkowitej liczby ruchliwych plemników.
  • Witamina E, cynk, selen, kwas foliowy – to substancje, które poprawiają koncentracje plemników, ich całkowitą liczbę, ruchliwość postępową, żywotność oraz stabilność błony komórkowej. Niedobór cynku związany jest z obniżonym poziomem testosteronu, ponieważ jest on bardzo ważnym elementem w produkcji, żywotności i ruchliwości plemników. Dodatkowo nasienie pacjentów z niedoborem kwasu foliowego jest gorsze genetycznie oraz może powodować zaburzenia rozwojowe.
  • L-arginina – to aminokwas niezbędny przy wytwarzaniu tlenku azotu. Tlenek azotu rozkurcza naczynia tętnicze, dzięki czemu korzystnie wpływa na potencję. Suplementacja argininą może przywrócić prawidłową liczbę i koncentrację plemników.
  • Koenzym Q10 – objawy niedoboru tej substancji to zespół przewlekłego zmęczenia oraz brak witalności. Odpowiednia suplementacja koenzymu Q10 powoduje wzrost ruchliwości plemników, a tym samym wpływa na poprawę płodności.
  • Witamina B12 – zwiększenie ilości witaminy B12 w nasieniu jest związane z większą liczbą plemników. Uważa się, że niedobory witamin z grupy B powodują zaburzenia procesu budowy oraz naprawy DNA, które są kluczowe przy produkcji plemników.
  • Selen – to pierwiastek, który odgrywa bardzo ważną rolę w podtrzymaniu sprawności seksualnej mężczyzn. Suplementacja selenu zwiększa liczbę, a także poprawia ruchliwość plemników. Warto zaznaczyć, iż Polska jest krajem o niskim stężeniu selenu w glebie, dlatego też zalecana jest suplementacja tego pierwiastka.
  • Witamina D3 – pomaga w zachowaniu prawidłowej jakości i ilości plemników. Dodatkowo powoduje wzrost testosteronu, tym samym wpływając korzystnie na męskie libido.
  • Antyoksydanty (Selen, Witamina C, witamina E, witaminy z grupy) – to związki chemiczne, które chronią DNA plemników przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego.
  • N-acetylo-cysteina oraz selenem – połączenie N-acetylo-cysteiny oraz selenu powoduje zwiększoną sekrecję testosteronu.
  • Maca – to dwuletnia roślina, która w znacznym stopniu poprawia libido oraz jakość nasienia. W swoim składzie zawiera antyoksydanty, miedz, cynk, potas, witaminy B,C,E.

Należy pamiętać, iż próbę terapii farmakologicznej można podjąć, tylko w przypadku, gdy posiadamy rezerwę czasu wynikającą z wieku partnerki, a znaczącej poprawy spodziewamy się po 3 miesiącach leczenia.

 


Lek. med. Piotr Cwenar – Specjalista urolog. Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Ukończył Akademię Medyczną w Poznaniu, a specjalizację z zakresu Urologii otrzymał w roku 2009 zdając z wyróżnieniem Europejski Egzamin Specjalizacyjny FEBU (Fellow of the European Board of Urology). Doświadczenie zawodowe zdobywał w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM, w Klinice kierowanej przez Konsultanta Krajowego ds. Urologii – prof. Marka Sosnowskiego. Na co dzień pacjentów borykających się z niepłodnością przyjmuje m. in. w PARENS w Rzeszowie. 

 

POLECAMY TAKŻE:

Przecier pomidorowy na męską płodność

for. pixaby.com/stevepb

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *