podwójne narodziny

Jej syn urodzi się dwa razy!

Jaiden Ashlea jest w 27. tygodniu ciąży, a jej poród zaplanowany jest za 3 miesiące, ale już raz urodziła swojego syna. Niemożliwe? Nie dla współczesnej medycyny!

Rozszczepienie kręgosłupa

23-letnia Jaiden Ashlea, będąc w 18. tygodniu ciąży, udała się na badania prenatalne płodu, na którym usłyszała miażdżącą wiadomość: jej syn ma rozszczepienie kręgosłupa, poważną wadę rozwojową rdzenia kręgosłupa, która prowadzi do paraliżu kończyn dolnych oraz licznych problemów zdrowotnych. Lekarze w rodzinnym Jacksonville na Florydzie nie dawali chłopcu wielkich nadziei – zawyrokowali, że płód posiada martwy mózg. Ashlea nie była w stanie wydusić z siebie słowa po otrzymaniu tak druzgocącej diagnozy, ale nie poddała się. Szukała pomocy gdzie indziej.

„Pamiętam, jak mówiłam sobie: To nieprawda, to się nie dzieje – powiedziała Ashlea, dodając, że lekarze zachęcali ją do przerwania ciąży – To był koszmar.”

“Rozszczepienie kręgosłupa (spina bifida) jest wadą rozwojową powodowaną niezamknięciem kanału kręgowego i powstaje we wczesnym okresie ciąży, około 3-4 tygodnia życia płodowego. Jego skutkiem jest poważna niepełnosprawność dziecka” – wyjaśniał dr hab. n. med. Tomasz Koszutski, kierownik Oddziału Chirurgii i Urologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jest to zespół chorobowy wiążący się z chorobami kilku różnych narządów. Ok. 80% osób z rozszczepem kręgosłupa ma niedowład kończyn dolnych i jest zmuszonych poruszać się na wózku. Jeszcze 50 lat temu połowa chorych na rozszczepienie kręgosłupa nie dożywała do 20. roku życia, głównie z uwagi na problemy z układem moczowym, prowadzące do niewydolności nerek.

Ratować synka

Dzisiaj jednak medycyna jest już w zupełnie innym miejscu, a osoby z rozszczepieniem kręgosłupa nie tylko dożywają dojrzałego wieku, ale wadę można nawet leczyć jeszcze w życiu płodowym. Jaiden Ashlea, nie chcąc pogodzić się z pierwszą diagnozą, konsultowała się w Orlando z innymi lekarzami, którzy dali jej nadzieję na uratowanie synka. Nowoczesna medycyna dawała szansę na przeprowadzenie operacji w trakcie ciąży, jednak kobieta musiała przejść skomplikowane testy zdrowotne kwalifikujące ją do operacji. Tylko kilkaset kobiet rocznie jest na tyle zdrowych i silnych, aby podołać inwazyjnemu leczeniu.

Narodziny nr 1

Pozytywne wyniki badań pozwoliły wykonać skomplikowaną, ratującą życie dziecka operację, której koszt wynosi 25 tysięcy dolarów. W całych Stanach Zjednoczonych jest zaledwie 12 placówek podejmujących się tego typu operacji. Mniej więcej 1,5 miesiąca po diagnozie Jaiden Ashlea urodziła syna metodą cięcia cesarskiego, a lekarze przeprowadzili skomplikowaną 6-godzinną operację płodu, polegającą na korekcie kręgu w dolnej części kręgosłupa dziecka. Po wszystkim chłopiec trafił ponownie do brzucha matki, aby bezpiecznie rozwijać się do 37 tygodnia ciąży, kiedy to nastąpi ponowne cięcie cesarskie.

Przyszła mama podzieliła się swoją niezwykłą historią w filmie na Tic Tocu, który szybko stał się viralem: “Birthing my baby for him to be put back in and 11 weeks later be born again.” 

https://www.tiktok.com/@jaiden.ashlea/video/7097718883989065006?_t=8SO5Y79Clbf&_r=1

Medycyna jest niesamowita!

Obecnie Jaiden Ashlea jest w 27. tygodniu ciąży, a poród zaplanowany jest na lipiec. Zarówno przyszła mama, jak i opiekujący się nią lekarze widzą wyraźną poprawę stanu płodu i są dobrej myśli.

„Od czasu operacji lekarze zauważyli o wiele więcej ruchów, a oznaki jakichkolwiek wad rozwojowych w jego mózgu cofają się” powiedziała Jaiden Ashlea.

Chłopiec po narodzinach będzie wymagał rehabilitacji, a jego rozwój może być nieco opóźniony względem rówieśników, jednak dzięki operacji będzie mógł się poruszać bez wózka inwalidzkiego i nie powinien mieć większych problemów z poruszaniem się.

Przyszła mama jest wzruszona tym, jak wiele osób kibicuje jej synkowi, który otrzyma imiona Levi James. „Nie każdy ma szansę na tę operację. I chcę, żeby wiedział, że Bóg jest po jego stronie”.

 

Źródło:
https://nypost.com/2022/05/17/mom-to-give-birth-to-her-son-twice-to-save-his-life/?sr_share=facebook&utm_campaign=SocialFlow&utm_medium=SocialFlow&utm_source=NYPFacebook&fbclid=IwAR2h-YyM_PUDtxd1RVl8pWIj-c5V6Nxa7B0zolKB1BwmYCuUIY4Norv59XQ
https://kobieta.wp.pl/urodzila-syna-by-przeszedl-skomplikowana-operacje-za-kilka-tygodni-chlopiec-ponownie-przyjdzie-na-swiat-6770251001306080a 
https://pulsmedycyny.pl/dzieci-z-rozszczepem-kregoslupa-wymagaja-skoordynowanej-specjalistycznej-opieki-968831

POLECAMY TAKŻE:

Zespół Angelmana – kim są dzieci-marionetki?

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *