Jak pestki dyni wpływają na płodność?

Jesienne wsparcie płodności: pestki dyni

Jesień nieodzownie kojarzy się kulinarnie z dynią. Październik i listopad to czas, w którym można w pełni korzystać z dobrodziejstw tego warzywa. Jest łatwo dostępna, tania, zdrowa, a co najważniejsze stanowi istotne wsparcie dla płodności. Pestki dyni na płodność – jak działają?

Dynia i pestki – wartości odżywcze

Dynia zawiera witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, a także żelazo, potas, cynk, wapno, fosfor i magnez. Jest także cennym źródłem białka i beta-karotenu.

Ze względu na dużą zawartość błonnika jest zalecana osobom odchudzającym się – na długo zaspokaja uczucie głodu. Do tego jest lekkostrawna, więc nie obciąża żołądka i nie powoduje problemów trawiennych. Jednak już pestki dyni należą do produktów wysokokalorycznych. W 100 gramach znajduje się aż 558 kcal. Dlatego dobrze jest zachować umiar w spożywaniu pestek dyni.

Przeczytaj także: On i ona na diecie propłodnościowej – to naprawdę ma sens!

Jak dynia wpływa na płodność?

Zarówno miąższ, jak i pestki dyni, są składnikami diety propłodnościowej. Mają pozytywny wpływ na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Oto powody, dlaczego warto jeść pestki dyni, starając się o dziecko:

  • Cynk – to jeden z najcenniejszych mikroelementów dyni znajdujący się w jej pestkach. Jest bardzo istotny dla płodności męskiej, bowiem odpowiada za podwyższenie poziomu testosteronu oraz poprawę jakości nasienia (zwiększa liczbę i żywotność plemników). Dodatkowo cynk stanowi profilaktykę prostaty. Cynk wspiera także kobiecą płodność – reguluje cykl menstruacyjny, jest niezbędny do produkcji jajeczek, wpływa na właściwe funkcjonowanie endometrium.
  • Witamina A – działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Odpowiada za regulacje cyklu menstruacyjnego. Ma swój udział w tworzeniu się komórek rozrodczych.
  • Witamina E – znana przede wszystkim jako witamina młodości, ale to również witamina wspierająca płodność . Niedobór witaminy E w organizmie mężczyzny może prowadzić do zmniejszonej ruchliwości plemników i ogólnego pogorszenia jakości nasienia. Z kolei braki witaminy E u kobiet może stanowić przyczynę poronień i obumierania płodu.
  • Witamina C – wspiera płodność kobiecą, szczególnie u tych kobiet, które borykają się z zaburzeniami w fazie lutealnej.
  • Omega-3 – wpływa korzystnie na funkcje seksualne partnerów, ale również na płodność kobiety. Kwasy DHA regulują cykl menstruacyjny oraz stabilizują poziom hormonów. Każda kobieta starająca się o ciążę powinna suplementować Omega-3, jeśli nie dostarcza ich odpowiedniej ilości z pożywienia.
  • Żelazo – znajdujące się w pestkach dyni żelazo zapewnia poprawne funkcjonowanie komórek jajowych, a także – gdy do ciąży dojdzie – kształtującego się zarodka.

Dodatkową wartością spożywania pestek dyni jest walka z pasożytami, które mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę. Właściwości przeciwpasożytnicze to zasługa głównie kukurbitacyny, która znajduje się w otoczce świeżych pestek dyni. Dlatego chcąc podjąć walkę z robakami za pomocą dyni, najlepiej wybierać świeże pestki.  

Fot.: Pixabay.com/by Couleur 
Źródło: plodnadieta.pl

POLECAMY TAKŻE: 

Komponowanie diety propłodnościowej (cz.1) Rozmowa z dietetykiem Adrianną Barczyńską

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *