Kalendarz rozwoju dziecka: 34. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 34. miesiąc życia
34. miesiąc życia oznacza, że maluch już niedługo pozostanie dwulatkiem. Przed nim nowe wyzwania, zwłaszcza gdy rodzice zdecydowali się posłać go do przedszkola. Wszystkie wydarzenia z tego okresu będą miały wpływ na jego późniejsze życie. A znajomości zawarte podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami mogą zaowocować przyjaźnią na długie lata. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 34. miesiącu życia.
Rozwój fizyczny dziecka w 34. miesiącu życia
Dziecko w 34. miesiącu życia jest małym zdobywcą. Wykorzystuje zdobyte wcześniej umiejętności fizyczne i całkiem dobrze rozwiniętą równowagę w celu zdobycia przedmiotów znajdujących się poza zasięgiem jego rąk. Możesz przyłapać swojego malucha na układaniu poduszek w schody lub wspinaniu się na meble. Aby uniknąć wypadku, zabezpiecz mieszkanie i pochowaj potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Zapewnij także dziecku codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu.
Coraz sprawniejsze stają się także rączki i paluszki dziecka. Dzięki umiejętności trzymania kredek i pędzelka powstają coraz lepsze rysunki. Pojawiają się też pierwsze próby posługiwania się nożyczkami. Maluch nie ma też problemu z układaniem puzzli i klocków oraz posługiwaniem się sztućcami. Zdolności manualne możesz ćwiczyć zachęcając dziecko do nauki wierszyków, których część treści demonstruje się przy pomoc dłoni.
Polecamy: Dziecko nad wiek odpowiedzialne i „dorosłe” – powód do dumy czy niepokoju rodziców?
Rozwój intelektualny dziecka w 34. miesiącu życia
Mowa dziecka w 34. miesiącu życia nadal intensywnie się rozwija. Dzięki temu, że zna więcej słów, potrafi umiejscawiać wydarzenia w czasie oraz przypisać pewne cechy do osób, chętnie opowiada różne historyjki. Uwielbia ich także słuchać. Często prosi o ich powtarzanie. Po pewnym czasie zaczyna je opowiadać samodzielnie lub kończy je za ciebie.
Maluch wykazuje też coraz większe zainteresowanie matematyką. Zwykle potrafi już policzyć do dwóch oraz pokazać na paluszkach, ile ma lat. Dostrzega różnice między przedmiotami, dlatego może je sortować na podstawie kształtu, koloru lub rozmiaru.
Dziecko w 34. miesiącu życia nadal nie rozumie zbyt skomplikowanych zasad. Dlatego wydawane mu polecenia muszą być proste i nie może być ich zbyt dużo. Pamiętaj też, że maluch nie wie, dlaczego nie może robić pewnych rzeczy. Zamiast na niego krzyczeć lub wpadać w panikę w chwili niebezpieczeństwa (np. gdy wejdzie na meble), spokojnie wytłumacz mu jakie mogą być konsekwencje.
Rozwój społeczny dziecka w 34. miesiącu życia
Mimo że bunt dwulatka jest już za wami, nadal może się zdarzyć, że dziecko będzie próbowało postawić na swoim. Za działaniem na przekór rodzicom stoi chęć zwrócenia na siebie uwagi. Obserwuje się to zwłaszcza w momencie, gdy na świecie pojawi się młodsze rodzeństwo. W takiej sytuacji zdarza się także, że 34. miesięczne dziecko zaczyna zachowywać się, jak niemowlę.
Jednak przez większość czasu 34. miesięczne dziecko jest grzeczne. Potrafi w zgodzie bawić się z rówieśnikami. Cierpliwie czeka też na swoją kolej. Uwielbia, gdy ktoś nazywa go dużym chłopcem/dziewczynką i chwali jego osiągnięcia. Jedną z lubianych form aktywności jest zabawa w udawanie dorosłych – dlatego warto sprawić dziecku lalkę, wózek, zabawkowego pieska, żelazko, kasę lub kuchenkę.
Polecamy: Nieoczywista rada na ataki złości u dziecka. Jak ją wykorzystać?
Co potrafi dziecko w 34. miesiącu życia?
Dziecko w 34. miesiącu życia potrafi już:
- dostrzegać różnice między przedmiotami,
- sortować przedmioty na podstawie ich cech,
- pomagać w ubieraniu się i rozbieraniu,
- komunikować potrzeby fizjologiczne,
- udawać osoby i sytuacje w czasie zabawy,
- układać puzzle,
- liczyć do dwóch,
- skupić uwagę na danej czynności przez dłuższy czas,
- powtarzać historyjki opowiadane przez ciebie,
- ustawiać krzesła i poduszki, aby się po nich wspiąć i sięgnąć po przedmiot.
Jak wspierać rozwój dziecka w 34. miesiącu życia?
Jeżeli zastanawiasz się, jak wspierać rozwój dziecka w 34. miesiącu życia, możesz:
- bawić się z nim w udawanie różnych postaci,
- przygotować z nim przedstawienie dla rodziny,
- bawić się z nim w różne zabawy ruchowe z wykorzystaniem muzyki,
- wspólnie czytać książki,
- grupować przedmioty na podstawie ich cech,
- zwracać uwagę na różnice w przedmiotach (np. duży-mały),
- ustalić proste obowiązki (np. utrzymanie porządku na półce z zabawkami),
- zachęcać go do wykonywania codziennych czynności poprzez zabawę (np. zawody w rzucaniu zabawek do pojemnika).
Ważne
- 34. miesiąc życia upływa dziecku na zdobywaniu nowych terenów. Maluch nie tylko wspina się na meble, aby dosięgnąć interesujący go przedmiot z górnej półki, ale też zagląda do wszystkich szafek i szuflad. Jest to czas, w którym powinnaś szczególnie pomyśleć o jego bezpieczeństwie. Pochowaj leki, płyny do prania i inne detergenty oraz ostre przedmioty.
- Możesz zaobserwować, że dziecko chwyta przedmioty lewą ręką. Być może świadczy to o tym, że jest ono leworęczne. Pamiętaj, że nie jest to żadna dysfunkcja i nie przekładaj na siłę kredek lub sztućców do prawej dłoni.
- Dziecko w 34. miesiącu życia może zacząć używać przekleństw. Maluch ma skłonność do powtarzania tego, co usłyszy od rówieśników, dorosłych lub w telewizji. Nie ma też świadomości tego, że pewne słowa są brzydkie. Gdy je usłyszysz, wytłumacz maluchowi, dlaczego nie wolno ich używać.
Polecamy: To tylko klaps… nie zostawia śladu
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz