Kalendarz rozwoju dziecka: 28. miesiąc życia
Rozwój dziecka: 28. miesiąc życia
28. miesiąc życia dziecka upływa na zabawie z innymi dziećmi. Jest to czas, w którym maluszek coraz chętniej obserwuje, co robią jego rówieśnicy i starsi koledzy, a po chwili chce ich naśladować. Zwykle jest odważny w swoich działaniach dzięki coraz lepszemu zmysłowi równowagi i rozwiniętym umiejętnościom motorycznym. Zobacz, jak wspierać rozwój dziecka w 28. miesiącu życia.
Rozwój fizyczny dziecka w 28. miesiącu życia
Dziecko w 28. miesiącu życia potrzebuje być w ciągłym ruchu, dlatego należy zapewnić mu codzienną aktywność fizyczną w domu i na świeżym powietrzu. Przydatne są place zabaw, ponieważ znajduje się na nich sprzęt, na którym dziecko może doskonalić posiadane umiejętności, zdobywać nowe oraz rozwijać zmysł równowagi. Są tam też inne dzieci, z którymi może wchodzić w interakcje i naśladować je.
Poza aktywnościami ogólnorozwojowymi należy zapewnić dziecku zajęcia, dzięki którym może rozwijać zdolności manualne oraz ćwiczyć koordynację ręka-oko. Bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko zabawy plastyczne, ale też układanie różnych kombinacji z klocków lub zabawy z piłką.
Polecamy: Budowanie odporności dzieci przez żywienie – jak karmić dziecko, aby rzadziej chorowało?
Rozwój intelektualny dziecka w 28. miesiącu życia
W 28. miesiącu życia następuje wyraźny rozwój mowy. Maluch coraz częściej posługuje się zdaniami, które są bardziej rozwinięte. Zaczyna także interesować się matematyką i próbuje liczyć do trzech. Potrafi powiedzieć (i/lub pokazać na paluszkach), ile ma lat i jest z tego powodu bardzo dumny. Chętnie liczy też zabawki, koła w samochodzie, nogi zwierząt i wszystko, co się da.
28-miesięczne dziecko nadal rozwija swoją pamięć, dlatego bardzo chętnie uczy się nowych wierszyków i piosenek. Nowymi umiejętnościami lubi popisywać się przed członkami rodziny, dając mini występy. Musisz pamiętać, że maluch jest mocno wrażliwy na jakąkolwiek krytykę, dlatego wspieraj go, zachęcaj do działania i głośno chwal każdy (nawet najmniejszy) zauważony postęp.
Rozwój społeczny dziecka w 28. miesiącu życia
Dziecko, które skończyło 28 miesięcy coraz chętniej wchodzi w relacje z rówieśnikami i starszymi kolegami. Początkowo obserwuje ich aktywność i zabawę, by po chwili chcieć ich naśladować. Mimo to nadal mogą występować kłótnie, np. o zabawkę. Jest to dobry moment, aby spokojnie wytłumaczyć dziecku korzyści ze współdziałania.
Co potrafi dziecko w 28. miesiącu życia?
Dziecko w 28. miesiącu życia może pochwalić się już umiejętnością:
- wchodzenia po schodach,
- komunikowania potrzeby skorzystania z nocnika,
- zabawy z innymi dziećmi,
- pokazywania na paluszkach swojego wieku,
- budowania bardziej złożonych zdań,
- pomagania w codziennych czynnościach,
- podejmowania próby narysowania prostej linii,
- zapamiętywania wierszyków i piosenek,
- korzystania z większości atrakcji na placu zabaw.
Polecamy: „Moje dziecko będzie…” O oczekiwaniach rodziców wobec przyszłych dzieci
Jak wspierać rozwój dziecka w 28. miesiącu życia?
Umiejętne wspieranie rozwoju dziecka w 28. miesiącu życia jest bardzo ważne. Możesz to zrobić poprzez:
- zachęcanie malucha do zabawy z innymi dziećmi,
- pozwalanie dziecku na samodzielność (np. przy wyborze aktywności, jedzeniu, ubieraniu się itp.),
- chwalenie dziecka za każdy odniesiony przez niego sukces,
- zachęcanie dziecka do dzielenia się z innymi,
- wprowadzenie matematyki do zabaw (np. liczenie skoków, obrotów, rzutów piłki),
- uczenie malucha wierszyków i piosenek na pamięć,
- zabieranie dziecka w nowe miejsca,
- zapewnienie dziecku dziennej dawki aktywności fizycznej (także podczas brzydkiej pogody),
- zachęcanie dziecka do zabaw rękami (malowanie, lepienie figurek z ciastoliny, układanie klocków itp.),
- zachęcanie malucha do pomagania w codziennych czynnościach.
Ważne
- W 28. miesiącu życia sporo dzieci potrafi już kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne, dlatego komunikuje chęć skorzystania z nocnika (werbalnie lub gestami). Dla wielu maluchów właśnie teraz przychodzi odpowiedni moment na odpieluchowanie. Nie martw się jednak, jeżeli twoja pociecha nie jest jeszcze na to gotowa. Z medycznego punktu widzenia ma na to czas nawet do 40. miesiąca życia. Obserwuj dziecko i zapoznawaj je z nocnikiem.
- Dziecko w 28. miesiącu życia ma coraz lepiej rozwinięte zdolności manualne, dlatego możesz zachęcać je do samodzielnego mycia zębów. Mimo to zawsze powinnaś na koniec dokładnie wyczyścić jamę ustną malucha. Pamiętaj, że jest to jedynie nauka, a niedokładnie wyszczotkowane zęby są narażone na rozwój próchnicy.
- 28. miesiąc życia to moment, w którym możesz zaobserwować, że dziecko się jąka. Jest to normalne zjawisko, które ustępuje po pewnym czasie. Jest ono spowodowane niedojrzałością aparatu mowy oraz małym zasobem słów – w efekcie maluch nie jest w stanie w pełni wyrazić swoich myśli. Pamiętaj, aby nie pośpieszać i nie ganić jąkającego się dziecka.
- Mimo że twój maluszek coraz chętniej bawi się z innymi dziećmi, nadal może mieć trudności z dzieleniem się swoimi zabawkami. Pamiętaj, że powinnaś go do tego zachęcać, ale nic na siłę – dla dzieci ich zabawki są więcej niż tylko przedmiotami.
Polecamy: Zazdrość między rodzeństwem – jak sobie z tym radzić?
Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu
- I rok
- 1 miesiąc rozwoju
- 2 miesiąc rozwoju
- 3 miesiąc rozwoju
- 4 miesiąc rozwoju
- 5 miesiąc rozwoju
- 6 miesiąc rozwoju
- 7 miesiąc rozwoju
- 8 miesiąc rozwoju
- 9 miesiąc rozwoju
- 10 miesiąc rozwoju
- 11 miesiąc rozwoju
- 12 miesiąc rozwoju
Dodaj komentarz